Connect with us
admiralskeigre

Društvo

Državna imovina završila u rukama lokalnih moćnika- KAKO SMO DOŠLI DO RADNIČKIH PELENA…

Published

on

 

Kako su radnici državnih i društvenih preduzeća u pljačkaškoj privatizaciji ostajali bez posla i postajali socijalni slučajevi-džipovi direktora koji su ih prodavali bili su sve noviji, a oni sve bahatiji… Sada su oni nove spahije koje su pokupovale sve-  i lokale i živote… ovo je hronika propadanja jednog radničkog grada.

 

Pre gotovo tri decenije, tačnije 1991.godine Kragujevac imao oko 55.000 zaposlenih i više od 40.000 industrijskih radnika. Samo je  „Zastava“ zapošljavala oko 30.000 ljudi. Danas Kragujevac ima oko 40.000 zaposlenih i oko 7.000 industrijskih radnika… Šta se dogodilo sa „srpskim Detroitom“ nije teško zaključiti posle perioda sankcija, ratova, revolucija…

Ipak od svih političkih i elementarnih nepogoda, Kragujevac je ponajviše stradao u stihijskoj i pljačkaškoj privatizaciji. Postoje stručne analize da je iz Srbije tokom privatizacije ukradeno i na privatne račune u inostranstvo izneto čak 55 milijardi evra! Kako je u tom kriminalnom kolapsu prošao Kragujevac možda ponajbolje govori zapažanje jednog od hroničara grada.

– Kako su radnici državnih i društvenih preduzeća u pljačkaškoj privatizaciji ostajali bez posla i postajali socijalni slučajevi-džipovi direktora koji su ih prodavali bili su sve noviji, a oni sve bahatiji… Sada su oni nove spahije koje su pokupovale sve-  i lokale i živote…- kaže on.

Kragujevac je ponajviše stradao u stihijskoj i pljačkaškoj privatizaciji. Postoje stručne analize da je iz Srbije tokom privatizacije ukradeno i na privatne račune u inostranstvo izneto čak 55 milijardi evra!….

 

UTP I MILENKO MARJANOVIĆ

 

MIlenko Marjanović

Ako se u liku i delu jednog čoveka može ogledati „kragujevačka privatizacija“ onda je to svakako Milenko Marjanović, danas sedamdesetogodišnji lokalni tajkun  a decenijama pre toga  direktor društvenog preduzeća UTP. Preko noći postao je vlasnik hotela u Šumaricama i Zelengore, kultnih gradskih kafana „Balkan“, „Stara Srbija“, „Paligorić“ i ukupno desetak drugih.

– Zaposlio sam se 1968. kao pripravnik u državnoj firmi i radio sve što mi se kaže za prosečan lični dohodak. To su bile moje prve zarađene pare. Kasnije sam postao zamenik direktora „Zastavinog“ društvenog standarda, u kome sam obrtao devet miliona obroka godišnje, nabavljao vagone zimnice, stanove za radnike. E, tu sam završio još jedan fakultet – kako se posluje u praksi – i to je bila prekretnica u mojoj karijeri. Iza sebe imam ukupno 38 završnih računa i svi su bili u plusu – rekao je u nekoj vrsti romansirane biografije Milenko Marjanović za dnevni list „Alo!“.

Pa ipak ovaj intervju otkrio je mnogo nelogičnosti, a upravo se ovim intervjuom, narodski rečeno Marjanović, „se upleo kao pile u kučine“. Kada se iz intervjua izbace floskule o uspešnom privredniku onda se ogoljeno može sagledati i naslutiti sva „snalažljivost“ državnog direktora Marjanovića.

-Posle 2001. hoteli su radili sa svega 15 odsto kapaciteta, bili su u lošem stanju i došla je privatizacija. Od 60 odsto akcija koje su pripadale radnicima, većina je bila na berzi i tada smo ih po pravnoj proceduri „Delta“ i ja otkupili. Miroslav Mišković je kasnije izašao iz ovog posla. Isplatio sam ga pomoću kredita i pozajmljenog novca, koje i danas vraćam – kaže vlasnik Marjanović.

Upečatljivo je da samo nedostaje deo, zašto su hoteli radili sa 15 odsto kapaciteta 2001.godine, i zašto su osiromašeni radnici u beznađu prodavali svoje akcije i to u vreme kada je bio državni direktor.

Da ne bude zabune govorimo o jednom istom čoveku…

 

(nastaviće se)

ucentar.rs

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Radile

    18/04/2021 at 8:54 pm

    Pravi primer lopovluka i mafijaške privatizacije. Samo treba razraditi postupak u detaljima videćete kako je došlo do bogatstva jednog direktora sa 4 5. Hotela.

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Društvo

Prevare građana na tržištu nepokretnosti nisu više moguće zahvaljujući izmeni zakona

Published

on

By

Nedavno se u medijima pojavila vest o slučaju u Prevare građana na tržištu nepokretnosti nisu više moguće zahvaljujući izmeni zakonakojem su prevaranti 2018. godine nezakonito oteli stan pokojne vlasnice na osnovu falsifikovane dokumentacije iz 2006. godine. Danas je tako nešto nemoguće zahvaljujući izmenama zakona i sprovedenoj reformi katastra.

Od novembra 2023. godine, sve stare isprave i dokumenta za upis u katastar, nastale pre jula 2018. godine, a koje su u ovom slučaju bile predmet falsifikovanja, moraju proći kroz ruke advokata, profesionalnih korisnika katastra. Ova zakonska promena podrazumeva pravnu pomoć i digitalizaciju papirne dokumentacije, digitalnu overu od strane advokata, te zatim slanje u katastar za upis. Novi postupak sprečava ovakve prevare koje ugrožavaju vlasništvo građana nad nepokretnostima u Srbiji.

Primer falsifikovanja dokumentacije za otimanje nekretnine pokojne vlasnice iz 2006. godine, iako danas nemoguć, služi kao primer da oni koji se protive reformama katastra ili ne razumeju njihov značaj ili imaju koristi od starog sistema.
Republički geodetski zavod garantuje zaštitu prava građana Srbije na njihove nepokretnosti, čineći ovo našim glavnim zadatkom.

Mi stojimo kao čuvari pravne sigurnosti, obavezni na borbu protiv korupcije i nepravilnosti u svim svojim oblicima.

Continue Reading

Društvo

POJEFTINIO BENZIN! Objavljene nove cene goriva koje će važiti narednih 7 dana

Published

on

By

Vozači u Srbiji će od danas do narednog petka, 13. septembra, plaćati gorivo po novim cenama.

Kako je objavljeno, litar evrodizela će na pumpama koštati maksimalno 194 dinara, dok će se benzin evropremijum BMB 95 najviše plaćati 179 dinara za litar.

Ako poredimo sa prethodnim iznosima, dizel će se plaćati po istoj ceni, a benzin je pojeftinio za tri dinara.

Continue Reading

Društvo

Alergija na ambroziju u punom jeku

Published

on

By

Alergija na ambroziju je u punom jeku u avgustu, septembru i oktobru.

Prisutna je kod ljudi svih starosnih dobi i u porastu je iz godine u godinu.
Biljka čiji polen najčešće izaziva alergiju je ambrozija. To je jednogodišnja žbunasta korovska biljka koja može da naraste i do dva metra.

Alergija na ambroziju je iz godine u godinu sve češća i kod osoba koje prethodno nisu ispoljavale alergijske reakcije na ovu biljku.

Zbog toga ovih dana mnoge osobe imaju simptome alergije na ambroziju.
Simptomi su slični prehladi, ali mogu da traju i duže od nedelju dana.

Teži oblici alergije na ambroziju su razdražljivost, glavobolja, zujanje u ušima, ali i napad bronihijalne astme.

Savet lekara je da šetnje na otvorenom prostoru budu u večernjim satima, kada je koncentracija polena najniža.

Svoje radne i životne prostore ne provetravati u jutarnjim satima, držati prozore zatvorene naročito kada je sunčano i vetrovito.

Pri povratku iz šetnje obavezno skinuti garderobu, istuširati se i na taj način smanjiti koncentraciju ovako jakog alergena.

Obavezno redovno košenje korova kako ne bi došlo do cvetanja istog.

 

Continue Reading

Najpopularnije