Na licu mesta:“Pa ne širi se korona samo u ugostiteljskim objektima“!
Ispred Skupštine grada počeo je protest ugostitelja, muzičara i vlasnika radnji povodom donetih mera od strane Skupštine grada Kragujevca u proglašenoj vanrednoj situaciji. Ugostitelji i muzičari traže da se mera ograničenja rada ugostiteljskih objekata od 07 do 20 č , ne usvoji od strane Vlade Republike Srbije!
Ukoliko se to dogodi svi objekti samostalno tužiće grad i državu za naknadu štete zbog izgubljene dobiti, zato što je ova odluka prema mišljenju njihovih pravnih timova-neustavna!
video: protest trenutno..
Prema ranijoj najavi ugostitelji danas uručuju i tekst peticije čiji je tekst usaglašen na sinoćnjem sastanku. Ove zahteve podržali su i muzičari koji rade na teritoriji Grada Kragujevca. Oni traže da grad, ukoliko mera zabrane opstane na snazi na mesečnom nivou uplaćuje minimalni lični dohodak svakom muzičaru tokom vanredne situacije i trajanja mera.
-Samo muzičarima nisu isplaćena tri minimalna dohotka, kao što su svi drugi preduzetnici dobili tokom vanrednog stanja. Velika većina nas uredno plaća poreze državi i samodoprinose redovno, ali smo u ovoj situaciji ispali građani drugog reda- kažu.
Zbog mera oko korona virusa mnogi još od marta meseca nemaju nikakva primanja. Kao i ugostitelji, ušli su u kredite da bi održali golu egzistenciju, a kap je prelila čašu sa najnovijim merama donetim od strane Skupštine grada Kraguejvca.
Posebno su očajni što se mere ne sprovode po „sistemu jednakosti za sve“.
-U „Lidlu“, „Tempu“, fabrikama imate gužve, nekoliko radnika radi na šest kvadrata. Pa nemoguće je da korona virus cilja i širi se samo u ugostiteljskim objektima- u čudu se pitaju okupljeni na protestu.
Protest ispred Skupštine grada je u toku…
video: trenutno ispred Skupštine grada
PETICIJA UGOSTITELJA U KRAGUJEVCU
Dole potpisani ugostitelji Grada Kragujevca, na skupu održanom 30.06.2020. godine sa početkom u 18.00 časova, Dole potpisani ugostitelji Grada Kragujevca, na skupu održanom 30.06.2020. godine sa početkom u 18.00 časova, a na osnovu čl. 56 Ustava Republike Srbije doneli su sledeću odluku o podnešenju peticije:
Republički Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti Covid – 19 je na sednici održanoj 29.06.2020. godine dao saglasnost na Odluku o proglašenju vanredne situacije na teritoriji Grada Kragujevca, koju je 27.06.2020. godine doneo gradonačelnik Kragujevca i kojom su između ostalih predviđene sledeće mere, koje se tiču rada ugostiteljskih objekata:
- zabrana okupljanja u zatvorenom i otvorenom prostoru više od 5 osoba, ukoliko nije moguće obezbediti fizičku distancu od 2 metra i odgovarajuće mere lične zaštite,
- ograničenje rada ugostiteljskih objekata od 07.00 do 20.00 časova,
- rad ugostiteljskih objekata prilagoditi tako da za jednim stolom ne mogu sedeti više od 2 osobe uz obavezni razmak od 2 metra između stolova…
trenutno protest ispred SG
Navedena odluka gradonačelnika Kragujevca, na koju je Republički Krizni štab dao saglasnost nije još bila predmet odlučivanja od strane Vlade Republike Srbije.
Potpisnici ove peticije su duboko svesni razmera i ozbiljnošću širenja epidemije zarazne bolesti COVID – 19, kao i ustavno pravnim mogućnostima ograničavanja slobode preduzetništva u cilju zaštite zdravlja ljudi, shodno čl. 83 Ustava Republike Srbije, te u vezi sa navedenom odlukom o proglašenju vanredne situacije na teritoriji Grada Kragujevca smataju i stoje na stanovištu da se prilikom donošenja ove odluke nisu cenile objektivno sve okolnosti koje se tiču ravnopravnosti u preduzetništvu kao i prava na rad.
Ugostitelji Grada Kragujevca smatraju da nije bilo mesta donošenju mere koja se tiče ograničenja rada ugostiteljskih objekata od 07.00 do 20.00 časova, jer u Republici Srbiji postoje ugroženije sredine od opasnosti širenja zarazne bolesti u kojima navedene mere nisu uvedene. Takođe, slične ili srodne delatnosti, kao što su lanci trgovina (Metro, Roda, Lidl, Tempo itd) nisu ograničeni u pogledu dužine trajanja radnog vremena, pa čak ni prostorne udaljenosti i fizičke distance između dva lica, čime je ugostiteljska delatnost dovedena u neravnopravan položaj sa istim ili sličnim granama privređivanja. Podnosioci peticije takođe smatraju da nisu naučno verifikovani pokazatelji da je emitovanje Korona virusa veće od 20.00 časova do 07.00 časova (tokom noći) u odnosu na dozvoljeno radno vreme od 07.00 do 20.00 časova (tokom dana), pa je neodrživa mera sa epidemiološkog aspekta da se preko dana može raditi, a uveče ne i da je u večernjim satima pojačan stepen prenošenja virusa. Predložena fizička distanca od 2 metra je takođe neopravdano velika sa aspekta epidemiološke profesije, o čemu su se izjašnjavali vodeći stručnjaci u našoj zemlji, pa je celishodno preispitati predloženu fizičku distancu, koja se treba smanjiti na bezbednu razdaljinu od najviše 1,5 metara.
Na osnovu iznetih razloga ugostitelji Grada Kragujevca zahtevaju da se predložena mera ograničenja rada ugostiteljskih objekata od 07.00 do 20.00 časova povuče, a da Vlada Republike Srbije istu ne prihvati, jer ista ne pruža osnov za zaključak da će širenje epidemije zarazne bolesti Covid – 19 na ovaj način biti smanjen ili isključen, a da se preispita deo predložene mere koji se tiče fizičke distance od dva metra.
Ugostitelji Grada Kragujevca su jedinstveni u stavu da ukoliko navedeni predlog mera bude prihvaćen od strane Vlade Republike Srbije, koji se tiče ograničenja trajanja radnog vremena ugostiteljskih objekata od 07.00 do 20.00 časova, da će svako od njih pojedinačno podneti zahtev za naknadu štete protiv Grada Kragujevca i Republike Srbije, koji će predstavljati izmaklu dobit zbog administrativnih ograničenja u slobodi preduzetništva i ostvarivanju prava na rad.
U uverenju da će te uvažiti naše zahteve koji se tiču našeg ekonomskog opstanka i ekonomskog položaja radnika koji su kod nas zaposleni, kao i poznate činjenice da nismo radili u vreme vanrednog stanja koje je bilo na snazi na teritoriji čitave Republike, koristimo priliku da Vam se zahvalimo na razumevanju u našim zahtevima.
povezano:
Ovo su zahtevi muzičara u Kragujevcu: Jednakost i plate od države!