U Centar
Narod ne da zemlju u Rači (I): “Mrtvom ocu su mi uručili rešenje”!
U selima Sepci i Saranovo preko 200 meštana, ili oko 80 odsto njih- podiglo je svoj glas protiv otimanja zemlje i nezakonite komasacije. Oni u glas tvrde da iza svega stoji Aleksandar Senić, visoki funkcioner SNSi direktor JP “Koridori Srbije”.
Prema rečima meštana, Senić poseduje nekoliko stotina hektara zemlje zasađene voćnjacima. Kažu i da je Izgradio dva hotela u šipražju baš na maršruti gde prolazi budući koridor “Karađorđe”, a optužuju ga i da je “oteo” parcele koje su i pored živih naslednika misteriozno prelazile u ruke isprva Ministartstva poljoprivrede, a potom u Senićeve voćnjake.
Potresna svedočenja, dokumentaciju i video zapise objavićemo u našem serijalu o ovoj temi o kojoj sve nadležne institucije ćute.
Ljubiša Karić: „Oteli su mi parcelu od 60 ari“
„U početku nisam mogao da poverujem šta mi se zapravo događa. Nevericu je smenio očaj, a onda rešenost da odbranim nasledstvo. Kako znam i umem i po svaku cenu“, kaže za portal ucentar.rs Ljubiša Karić, penzioner iz sela Sepce kod Rače čija je parcela psole smrti oca prešla u vlasništvo države, a zatim na korišćenje Aleksandru Seniću.
„Otac mi je preminuo 11. novembra 2017. Poziv za ostavinsku raspravu dobio sam za prvi april 2020!? Tu se već pojavljuje moja pretpostavka da je javni beležnik u dilu sa ovim našim tajkunom Aleksandrom Senićem. Osmisli su da se ljudima oduzme zemljište jer navodno nema vlasnika, a u ovom slučaju naslednika. Na sajtu katastra, geo karta Srbije u martu ove godine pronalazimo da je moja parcela vlasništvo Ministarstva poljoprivrede!? U tom momentu već sam imao saznanja da je moj posed zasađen stablima dunje i ograđen žicom. Odmah sam sve prijavio policiji u Smederevskoj Palanci, još tri puta policiji u Rači. O tome međutim kod njih nema pisanih tragova. Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim, ali vidim samo dve mogućnosti… Ili lokalna policija nije sposobna da postupa po prijavama za privredni kriminal ili prikrivaju krivična dela“-kaže Karić.
On pojašnjava kako teče proces promene vlasništva, a za sve svoje tvrdnje, kaže ima potkrepljujuće papire.
„Sve je pokriveno papirima. Izveo sam veštaka poljoprivredne struke Miliju Radmilovića. On je nedvosmisleno utvrdio da je zasad dunja stariji od dve godine kao i njihov tačan broj. To međutim ništa ne menja. Javni pravobranilac opštine Rača, gospođa Jelena Mladenović upućuje zahtev katastru da moje zemljište pređe u vlasništvo države bez ostavinsku rasprave. Otuda postaje jasno zašto se ta ostavina nije razmatrala više od dve godine. Na taj način imovina mog pokojnog oca odnosno moja biva preko noći oteta i to u vreme vanrednog stanja. Rešenje potpisuje Milan Simić, mada ne isključujem mogućnost da se radi o falsifikatu. Čudno je u svakom slučaju jer je Simić pravnik zaposlen u katastru u Kragujevcu a pečat na rešenju je iz Rače!? Validnost ovog rešenja dovodi u pitanje i to što u njemu stoji da je moj pokojni otac bio uredno pozvan kao i da mu je rešenje uredno uručeno iako je tada mrtav već više od godinu dana?!” priča u čudu naš sagovornik.
On nabraja i institucije sistema kojima se obraćao I koje mahom ostaju gluve i neme…
„Obraćao sam se državnom pravobraniocu, Opštinskom veću u Rači, ministru za lokalnu samoupravu Branku Ružiću, policiji, katastru, republičkom zaštitniku prava građana, Upravnom sudu, Upravnom inspektoratu… Svi rokovi su istekli. Jednostavno svi ćute. Mnogo nas je u selu Sepce prošlo na ovaj ili sličan način. Nije bolje ni u Saranovu koje je takođe obuhvaćeno spornom komasacijom“, kaže Karić i za celu stvar optužuje jednog čoveka…
„Sve ovo radi Aleksandar Senić. On je bivši narodni poslanik a sada ima šest ili sedam funkcija. Cela Šumadija ga zna kao nekog ko je kao student olakšao kasu Bogoslovskog fakulteta odakle je izbačen. U međuvremenu je postao profesor na Građevinskom fakultetu, jedan od direktora Koridora Srbije, član je Opštinskog veća u Rači, sudski veštak…Sada se priča da Aleksandar Senić ima oko 500 hektara pod voćem. U toj činjenici je i ključ ove pljačkaške komasacije u selima Sepce i Saranovo“, zaključuje Karić i obećava “nastavak svoje i borbe njegovih komšija da spasu svoju zemlju”.
(nastaviće se)
ucentar.rs
Izgradio put od osam kilometara kroz svoje njive? (video)
-Odgovorno tvrdim da je Aleksandar Senić koji je rodom iz sela Viševac kao funkcioner opštine Rača deonicu puta dugog osam kilometara od Viševca navodio kroz svoje imanje- do svojih voćnjaka I njiva. Jednostavno samo treba proći tom trasom- kaže Karić.
video: „koridorom“ kroz šljivike i livade
Pravobranilac u Rači ne odgovara na pitanja
Na naša pitanja nije odgovorila Jelena Mladenović, pravobranilac u Rači koju meštani sela Sepci i Saranova kao najvažniju kariku u otimanju zemlje. Pismo naše redakcije prenosimo integralno:
„Opština Rača
Pravobranilac Jelena Mladenović
Poštovana gospođo Mladenović,
Molimo Vas da nam odgovorite na sledeća pitanja za naš portal ucentar.rs
1.U narednim danima opširno pišemo o temi komasacije i parcelama koje su i pored živih pravnih naslednika prešle u vlasništvo Ministarstva poljoprivrede i vodoprivrede Vlade Republike Srbije- u selima Sepci i Saranovo. Za pojedine parcele obavili smo razgovore sa naslednicima koji tvrde da su zahvaljujući Vama prešle u vlasništvo Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrrde- a da ste to u svojim predlozima opštinskom veću Rača tvrdili upravo da vlasnici parcela nemaju naslednike!?
2.Meštani Vas u svojim izjavama optužuju da ste na ostavinsku raspravu pozivali i mrtve ljude. Konkretno u slučaju ostavinske rasprave počivšeg Karića iz sela Sepci i parcele 594 kroz 1, površine 60 ari i 21 m. Možete li nam pojasniti proces kako su pozivari mrtvom čoveku uručili poziv na ostavinsku raspravu!?
3. Meštani i naslednici parcela direktno Vas optužuju da ste sve uradili kako bi parcele “prešle u ruke” visokog funkcionera Aleksandra Senića. Vaš komentar?
4. Vlasnik sporne parcele poč Pavle Karić preminuo je 11 novembra 2017. Naslednici su prvi poziv sa ostavinsku raspravu dobili za prvi april 2020. U međuvremenu Aleksandar Senić je parcelu ogradio i posadio dunje. Zašto ste uputili predlog da parcela pređe u državno vlasništvo pre nego što je održana imovinska rasprava?
Najbolje želje
Redakcija portala ucentar.rs“
video: svedočenje Ljubiše Karića
Ne propustite:
aktuelno
IN MEMORIAM: DRAGAN M. ALEMPIJEVIĆ. (06.06.1974. – 31.01.2022.)
Prošlo je dve godine od smrti osnivača, idejnog tvorca i prvog urednika portala Ucentar.rs gospodina Dragana M. Alempijevića.
Dve godine od kako je Dragan otišao na neko bolje mesto, a sve nas koji smo ga poznavali ostavio u večnoj žalosti.
Njegovo srce zauvek je prestalo da kuca 31.01.2022. ali lik i delo nikada neće prestati da žive.
Sve je bio Dragan a prvenstveno čovek koji je uvek stao u zaštitu nemoćnih i slabijih, čovek koji je uvek sebe izlagao opasnosti radi interesa svih nas, borac za pravdu i veliki patriota, svakom ko je imao prilike da ga dobro upozna doživotni prijatelj, srdačan i ljubazan, dobar drug i komšija, u svakoj situaciji i svakom poslu uvek profesionalno posvećen i angažovan…
Za svojih 30 godina profesionalnog rada i delovanja Dragan je postigao ono što prosečan čovek ne bi mogao ni za dva veka. Bio je vanserijski novinar, šef dopisništva Kurira i Glasa javnosti, izvršni producent direktor i idejni tvorac festivala narodne i zabavne muzike njih ukupno 14 ( gosti Toto Kotunjo, Vaja kon Dios, Boni Tajler), izvršni producent najvećeg mitinga u istoriji Srbije ,,Kosovo je Srbija“, šef kabineta za Šumadiju poč. Njkv Aleksandra Pavla Karađorđevića, Izvršni producent predizbornih mitinga Vojislava Koštunice, šef predsedničke kampanje kandidata Velimira Ilića, Šef turneje Zdravka Čolića 2001. i 2004. godine (28 gradova u Srbiji)…
Za svog života izdao je i dve zbirke pesama.
Dragan je dobitnik brojnih nagrada i priznanja, između ostalog Ordena Aleksandar Puškin (Ruska Federacija), ordena Zlatni orfej (Moskva), zlatne značke Kulturno -prosvetne zajednice Srbije, značajnog priznanja Republike Srbije za višegodišnji doprinos kulturi, brojnih književnih nagrada, Ordena za zasluge u odbrani vojničkog dostojanstva i časti (Dodeljuje Vojni sindikat Srbije),…
Dragan je najzaslužniji za promociju i oživljavanje lika i dela Dragiše Nedovića, čiji je neizmeran doprinos kulturnoj i muzičkoj baštini ovih prostora bio zapostavljen dok im se Dragan nije posvetio kao jednom od svojih najvećih novinarskih otkrića. O Dragiši je napisao brojne članke i reportaže a po njemu je nazvao i jedan od festivala čiji je bio autor i direktor.
Već sa 16 godina počeo je profesionalno da se bavi novinarstvom, napisao je preko 11000 tekstova objavljenih u srpskoj štampi. Tekstovi koje je Dragan pisao su nenadmašivi. Uvek do neverovatne mere pitki i čitljivi toliko da naginju ka književnosti, a sa druge strane neverovatno koncizni, posvećeni temama koje interesuju sve građane, tako da uvek pogode u centar!
Sećanje na Dragana ali i njegov neverovatan doprinos srpskom novinarstvu, književnosti, kulturi, neće nikada izbledeti. Pri pomisli na njega nećemo se samo rastužiti već i osmehnuti kao što smo to svi činili dok je bio ovde sa nama, njegove reči podrške i utehe ostaće u našim srcima, o njegovim delima ne treba posebno ni govoriti jer je iza sebe ostavio toliko toga da dok jednog Srbina ima na ovom svetu moći će da se priseti bar nečega od mnoštva stvari kojim nas je ovaj plemeniti čovek zadužio. Slava mu.
(Ucentar.rs)
Ne propustite:
aktuelno
POMEN velikom NOVINARU i PESNIKU. Bliži se GODINU dana od smrti OSNIVAČA Ucentar.
Osnivaču i idejnom tvorcu, glavnom i odgovornom uredniku portala Ucentar.rs gospodinu Draganu M. Alempijeviću danas od 12 časova na groblju Bozman davaćemo godišnji pomen.
Bliži se godinu dana od kako je Dragan otišao na neko bolje mesto, a sve nas koji smo ga poznavali ostavio u večnoj žalosti.
Njegovo srce zauvek je prestalo da kuca 31.01.2022. ali lik i delo nikada neće prestati da žive.
Sve je bio Dragan a prvenstveno čovek koji je uvek stao u zaštitu nemoćnih i slabijih, čovek koji je uvek sebe izlagao opasnosti radi interesa svih nas, borac za pravdu i veliki patriota, svakom ko je imao prilike da ga dobro upozna doživotni prijatelj, srdačan i ljubazan, dobar drug i komšija, u svakoj situaciji i svakom poslu uvek profesionalno posvećen i angažovan…
Za svojih 30 godina profesionalnog rada i delovanja Dragan je postigao ono što prosečan čovek ne bi mogao ni za dva veka. Bio je vanserijski novinar, šef dopisništva Kurira i Glasa javnosti, izvršni producent direktor i idejni tvorac festivala narodne i zabavne muzike njih ukupno 14 ( gosti Toto Kotunjo, Vaja kon Dios, Boni Tajler), izvršni producent najvećeg mitinga u istoriji Srbije ,,Kosovo je Srbija“, šef kabineta za Šumadiju poč. Njkv Aleksandra Pavla Karađorđevića, Izvršni producent predizbornih mitinga Vojislava Koštunice, šef predsedničke kampanje kandidata Velimira Ilića, Šef turneje Zdravka Čolića 2001. i 2004. godine (28 gradova u Srbiji)…
Za svog života izdao je i dve zbirke pesama.
Dragan je dobitnik brojnih nagrada i priznanja, između ostalog Ordena Aleksandar Puškin (Ruska Federacija), ordena Zlatni orfej (Moskva), zlatne značke Kulturno -prosvetne zajednice Srbije, značajnog priznanja Republike Srbije za višegodišnji doprinos kulturi, brojnih književnih nagrada, Ordena za zasluge u odbrani vojničkog dostojanstva i časti (Dodeljuje Vojni sindikat Srbije),…
Dragan je najzaslužniji za promociju i oživljavanje lika i dela Dragiše Nedovića, čiji je neizmeran doprinos kulturnoj i muzičkoj baštini ovih prostora bio zapostavljen dok im se Dragan nije posvetio kao jednom od svojih najvećih novinarskih otkrića. O Dragiši je napisao brojne članke i reportaže a po njemu je nazvao i jedan od festivala čiji je bio autor i direktor.
Već sa 16 godina počeo je profesionalno da se bavi novinarstvom, napisao je preko 11000 tekstova objavljenih u srpskoj štampi. Tekstovi koje je Dragan pisao su nenadmašivi. Uvek do neverovatne mere pitki i čitljivi toliko da naginju ka književnosti, a sa druge strane neverovatno koncizni, posvećeni temama koje interesuju sve građane, tako da uvek pogode u centar!
Sećanje na Dragana ali i njegov neverovatan doprinos srpskom novinarstvu, književnosti, kulturi, neće nikada izbledeti. Pri pomisli na njega nećemo se samo rastužiti već i osmehnuti kao što smo to svi činili dok je bio ovde sa nama, njegove reči podrške i utehe ostaće u našim srcima, o njegovim delima ne treba posebno ni govoriti jer je iza sebe ostavio toliko toga da dok jednog Srbina ima na ovom svetu moći će da se priseti bar nečega od mnoštva stvari kojim nas je ovaj plemeniti čovek zadužio. Slava mu.
(Ucentar.rs)
Ne propustite:
aktuelno
Najveća tajna Petog oktobra- KO je od Miloševićevih generala uzeo milone u Budimpešti!
Nema šta nije napisano proteklih za 22 godine o Petom oktobru 2000. godine. Narodni bunt, potonje razočarenje novim „demokratskim vlastima“, njihove svađe, ubistvo premijera Zorana Đinđića, do tada nezabeležena pljačka i otimačina državne i društvene imovine… Postoje neformalni podaci da su postoktobarske junoše uz blagoslov Zapada za kratko vreme u pljačkaškoj privatizaciji pokrale i iz zemlje iznele preko 127 milijardi dolara!
Zna se i manje više šta je doprinelo da dođe petog oktobra: totalirazam Slobodana Miloševića i njegove stranke, korpucija, bombardovanje Srbije, ubistva novinara i političara…
Međutim, srpske službe, ili bar ono što je od njih ostalo nikada nisu objavile ulogu stranih bezbednosnih sužbi kroz delovanje mnogih nevladinih organizacija i pokreta, finansiranje puča i svrgavanje Miloševića.
Poznato je da su tadašnji komandat Jedinice za specijalne operacije Državne bezbednosti Milorad Ulemek Legija i pokojni lider Demokratske stranke i jedan od vođa Petog oktobra Zoran Đinđić susreli u najmanje dva navrata i imali određeni „dil“ koji je kasnije na protestima doveo do „bratimljenja“ naroda i jedinice koja je mogla, objektivno da rasturi demonstracije.
Na samitu Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope održanom jula 1999. godine u Sarajevu, bivši predsednik Sjedinjenih Država, preuzeo je obavezu da sa 12 miliona dolara pomogne opozicioni pokret u Srbiji. Taj iznos bio je namenjen strankama, nevladinim organizacijama, sindikatima, studentskim udruženjima i nezavisnim medijima, kako bi se stvorilo jedinstvo u rušenju režima Slobodana Miloševića.
Da je tadašnja SRJ u drugoj polovini 1999. godine bila u fokusu američke spoljne politike svedoče dokumenti koje je objavio Nacionalni arhiv SAD. Reč je o aktima koje je koristio Bil Klinton u vreme kada je bio predsednik Amerike, kao i prepiska njegovih savetnika i saradnika. U dokumentaciji koji su prvi put izašli na svetlo dana nalazi se i zbirka depeša nazvanih „Krug oko Srbije“, koje govore o mreži radio-predajnika raspoređenih u susednim zemljama. Rad ovih medija Amerika je izdašno pomagala, kako bi se smanjio uticaj državnih medija u ratom rastrzanoj SR Jugoslaviji.
Reč je o radijskim programima koji su se emitovali iz susedstva na talasnim dužinama koje su omogućavale slušanje u Srbiji. Uglavnom je emitovan i preuziman program na srpskom jeziku „Glasa Amerike“ i „Slobodne Evrope“, kao i ostalih stranih i domaćih radio-stanica.
Drugi krak projekta „Krug oko Srbije“ jeste i najveća tajna Petog oktobra. Ona se odnosi na putovanje srpskih policijskih generala u Budimpeštu neposredno pre petog oktobra u tamošnju američku ambasadu. Srbija je u to vreme bila policijska država u kojoj su upravo generali policije kosili i vodu nosili u političkim, ali i ekonomskim (ne)prilikama i na kojima je Slobodan Milošević bazirao svoju strahovladu. Najmaje trojica generala podelili su pet miliona dolara, koliko je od stranih obaveštajnih sužbi plaćenja njihova „vernost“ Miloševiću.
Onda se dogodilo to što se dogodilo. Narod je uz prećutnu saglasnost policije došao do Beograda i ostalo je bilo stvar tehničke prirode. U tome su im uveliko pomogli pripadnici zemunskog klana koji će kasnije izrasti u kriminalni eskadron smrti i u čiji je samrtni zagrljaj ušao Zoran Đinđić.
Istinu, dok tajne službe ne otvore dosijee Srbi nikada neće saznati. To se neće dogoditi dok su akteri jedne (suštinski) izdaje još uvek na političkoj sceni, ali i u bezbednosnim strukturama. Bez te istine teško da će Srbija i srpski narod krenuti napred. Naprotiv! Što se krivo rodi, vreme ne ispravi.
ucentar.rs
Ne propustite:
-
fokus4 седмице ago
(FOTO)KRIZA I OBRAČUNI u „uskom grlu“ KRAGUJEVCA: Bilo i HAPŠENJA. AUTOM blokirali ULICU.
-
fokus3 седмице ago
NOVI REKTOR UNIVERZITETA U KRAGUJEVCU
-
fokus4 седмице ago
Vašar u Kniću privukao veliki broj posetilaca
-
fokus2 седмице ago
Hoće li biti plazme?
-
fokus3 седмице ago
Veliki investicioni projekti i nova industrijska zona u Kragujevcu
-
fokus7 дана ago
ŠTA SE VIŠE ISPLATI – GOTOV AJVAR ILI PAPRIKA? Domaćice u dilemi, evo šta nam kažu prodavci
-
fokus3 седмице ago
Udruženje Ekomar pratilo situaciju oko kvaliteta vode u Kragujevcu
-
fokus1 седмица ago
Zastarelost komunalnih dugova: Kada se obustavlja prinudna naplata za struju i ostale usluge
Avram
22/08/2020 at 6:17 am
Narode,da li je ovo moguce,je li ovo neka sala !!!
ZELJKO
22/08/2020 at 7:02 pm
OVO MOZE SAMO U SRBIJI….NAPREDNOJ SRBIJI U KOJOJ MOGU DA TI UZMU SVE A DA NE POSTOJI MAKAR MOGUCNOST DA TE NEKO ZASTITI A KAMOLI DA SE POSTIJE ZAKON…..OVO JE VISE NEIZDRZIVO I MORA DA SE POD HITNO MENJA…..
milanmilanmaksic
22/08/2020 at 9:46 pm
Nesne nas nista iznenaditi toje za nasu decu .
Strahinja
23/08/2020 at 6:18 pm
Obična budalaština isti ovaj je obična lopurda koji krade duleke iz moje bašte
Jovan
16/02/2021 at 7:53 pm
E ne moš’ u Srbiji da neko ne pljucne i relativizuje. Ajd dokaži da si mu komšija, da imaš duleke i da te baš on krade.