prve reakcije ugostitelja u Kragujevcu: OTPUŠTAMO radnike, nemamo kud!
Ovo je vrhunac jednogodišnje agonije. Mnogi će morati da stave katanac, a sa ovako neplanskim i stihijskim donošenjem odluka bar polovina radnika biće otpušteno. Donošenje ovakvih mera je, što narod kaže- ekser u sanduk srpskom ugostiteljstvu!
To je opšta ocena kragujevačkih ugostitelja posle donošenja najnovije odluke Kriznog štaba Vlade Republike Srbije.
Sve je stiglo na naplatu…
-Došli su na red krediti, nameti, komunalije. I sam narod je zbog negativne kampanje počeo da izbegava da dolazi u kafane, a komunalna inspekcija nas je bukvalno „razvalila“ prethodna tri meseca- pričaju u glas ugostitelji koji se plaše da govore pod svojim imenom i prezimenom uplašeni zbog čestih i rigoroznih kontrola.
Najgore su prošli, ističu- takozvani mali ugostitelji.
-Imate kafane i kafiće koji nemaju više od desetak stolova. To je preživljavanje. A sada se sve sakupilo. Ulaze u minus, garantuju ličnom imovinom, ne plaćaju doprinose, stanje je veoma, veoma složeno- kaže vlasnik kafanice u kragujevačkom naselju Bresnica.
U centralnom gradu Šumadije u ugostietljstvu i pratećim granama- muzičari, frizeri, dobavljači.. upošljeno je oko 15 hiljada radnika.
Najviše zatvoreno ugostiteljskih objekata u 2020
Otkako je počela kriza zbog virusa korone, u Srbiji je prema podacima Evropske banke za obnovu i razvoj oko 110.000 radnih mesta ugroženo, a među njima su najugroženiji preduzetnici, ističe Predrag Mitrović, predsednik UO Udruženja „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije” za politiku.rs
– Njihovi prihodi su drastično smanjeni zbog pandemije, a dažbine uvećane. Privreda Srbije, posebno mala privreda koja puni budžet, moći će sve ovo da izdrži još nekoliko meseci i posle toga bićemo u velikom problemu – prognoza je predsednika ovog udruženja. On podseća i da je ekonomska kriza bila u najavi i tokom 2019, kada se priča sa pandemijom u svetskim razmerama idealno uklopila sa stanjem svetske ekonomije.
– Poenta svega što nas je zadesilo je preraspodela svetskog bogatstva, a u ovom momentu su na sceni igre čiji je cilj da se najvitalniji sektori, a to su turizam, ugostiteljstvo i usluge, poljuljaju i uruše. Potom će doći spasioci, a sektor male privrede pretočiće se u kapital velikih kompanija – upozorava Mitrović.
Na početku 2021, u Srbiji je evidentirano ukupno oko 400.000 aktivnih privrednih subjekata, od kojih su oko 279.000 preduzetnici. Najveća pomeranja u 2020. dogodila su se u oblasti ugostiteljstva, ali ovde kao da su podjednako ugroženi i mali i veliki učesnici na tržištu: najviše preduzetnika, 1.746, registrovano je upravo u delatnosti restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata, ali je tu i ugašeno 1.426 firmi. Zatvoreno je i 255 ugostiteljskih preduzeća (privrednih društava), a otvoren je zanemarljiv broj.
ucentar.rs