šta dočekasmo: Svadbe možda od juna, ali pod maskama!
Pandemija koronavirusa, pored svih pošasti koje je donela, odložila je i proslavu najradosnijih događaja u našem životu, poput krštenja, svadbi ili proslava mature. Epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović kaže za Kurir da je vrlo verovatno da će građani Srbije od juna ponovo moći da prisustvuju veseljima, ali samo oni koji su vakcinisani ili imaju negativan PCR test!

Svadba u selu Blaznava kod Topole 1930. godine
– Na svadbe, mature i utakmice moći će da idu samo oni koji su vakcinisani ili imaju negativan PCR test. Krizni štab će sledeće nedelje raspravljati da li će i kad tačno biti još popuštanja mera, jer ćemo tek tada, kad prođe od sedam do deset dana od praznika, moći da sagledamo realnu situaciju – kaže za Kurir dr Tiodorović.
On napominje da će se o broju ljudi koji se mogu okupiti na organizovanim događajima kakvi su svadbe, mature i utakmice pričati tokom ove sedmice.
– Mora da prođe najmanje 10 dana od praznika i mora da bude mirna situacija, a to znači manje od 1.000 novozaraženih dnevno. Naravno, naš ideal je da to bude manje od 100, ali za početak da budemo trocifreni. Na osnovu toga ćemo planirati dalje poteze u vezi s popuštanjem mera, a vrlo je verovatno da od juna pustimo svadbe, mature, proslave, uz uslov da oni koji dolaze budu vakcinisani ili da imaju negativan PCR test – objašnjava dr Tiodorović i dodaje da od 15. maja kreće i kampanja za vakcinaciju mladih.
Na pitanje mogu li se Delije i Grobari nadati da će finale Kupa u fudbalu, zakazano za 25. maj, gledati uživo, dr Tiodorović ističe da je to još nepoznanica i da će se tek raspravljati da li i pod kojim uslovima to može da se dogodi. Dodaje da o svemu odluke donosi ceo krizni štab.

foto: shutterstock
Inače, stručni komitet za imunizaciju je 26. aprila doneo odluku da „Fajzerovom“ vakcinom mogu da se vakcinišu i deca od 16 godina, što bi, ukoliko bi naišlo na veliki odziv, kako smatraju stručnjaci, omogućilo da se i proslave maturskih večeri za srednjoškolce organizuju na bezbedan način. Samo u Beogradu do subote je vakcinisano 624.965 osoba, što je 44,9 odsto punoletne populacije, a o neverovatnom uspehu naše zemlje u imunizaciji izveštavao je i američki portal PBS, koji je naveo da je Srbija do sredine marta uspela da vakciniše više punoletnih osoba od bilo koje druge zemlje članice EU.
– Zabranjeno je okupljanje više od pet ljudi
– Posetioci svih ugostiteljskih objekata moraju nositi maske sve vreme osim u momentima kada konzumiraju hranu ili piće
– Zaposleni u ugostiteljskim objektima moraju nositi zaštine maske, naročito prilikom pripreme hrane i pića i usluživanja
– Radno vreme ugostiteljsih objekata je do 22 sata
– U ugostiteljskim objektima muzika se ne može emitovati ili se izvoditi program uživo posle 18 časova
– Ukupna popunjenost zatvorenog ugostiteljskog objekta ne može biti veća od 50 odsto maksimalne popunjenosti

foto: shutterstock
– Na ulazu u zatvoreni ugostiteljski objekat mora biti vidno istaknuta korisna površina celog objekta i broj lica koja mogu biti prisutna
– U ugostiteljskim objektima na otvorenom između stolova mora biti razmak od najmanje dva metra, tako što se taj razmak računa između osoba koje sede za različitim stolovima
– Za stolom u ugostiteljskim objektima na otvorenom ne može sedeti više od pet osoba
– Ukoliko ne postoje stolovi i stolice za sedenje na otvorenom delu, rastojanje mora biti takvo da na svakih devet metara kvadratnih može boraviti samo jedno lice
– Otvoreni deo objekta mora biti fizički odeljen od javne površine sa razmakom od tri metra.
izvor: kurir.rs