„Zastava kovačnica“ danas puni 164 godine- veće plate, bez gubitaka, ali dotrajala oprema!
-Uz staru i dotrajalu opremu, ogromnim naporima radnika i poslovodstva ukupna proizvodnja povećna je za 43 odsto!
U prva 4 meseca 2021. (u odnosu na isti period 2020.), ostvaren rast isporuka prema ino kupcima (Alfred Hejd, Raba, PEN, Mofas i dr.), a gledano u procentima – taj trend je daleko povoljniji na domaćem tržištu. Trudili smo se da poboljšamo skromnu ekonomsku situaciju zaposlenih što se ogleda kroz porast neto zarada sa 48.399 RSD na 56.515 dinara u 2021. godini!, kaže se u saopštenju „Zastava kovačnice“.
U opširnojm saopštenju iz ove fabrike sagledani su svi akteulni problemi, dugoročna strategija, šansa da se ponovo vrati na put stare slave koja je imala i daleko van granica Srbije.
Problem neimanja kovača i potrebne investicije- uloženo 500 hiljada evra sopstvenih sredstava
Kovači, koji su okosnica proizvodnje, a koje mi osposobljavamo za te poslove jer ih u obrazovnim profilima sada nema, često odlaze u potrazi za većim zaradama, pa je njihov prijem stalno otvoren. Od početka godine primljeno je, kaže se u saopštenju- 10 mladih kovača, ali i tri diplomirana mašinska inženjera „u cilju podmlađivanja inženjerskog kadra zbog prirodne fluktuacije“.
-Iako je Kovačnica iz sopstvenih sredstava i potencijala u prethodnom periodu uložila preko 500.000€ u nabavku mašina i kapitalnih rezervnih delova, stanje opreme i trenutno funkcionalni kapaciteti nisu dovoljni da iskoristimo šansu na tržištu i dobro se pozicioniramo. Neophodno je značajno investiciono ulaganje države sa motivom da posle ulaganja Društvo može da radi rentabilno i izvršava sve obaveze prema kupcima, zaposlenima, dobavljačima i državi. To ulaganje očekujemo jer su sa svakodnevim traumama zbog zastoja i otkaza stare opreme, upoznati su i ministri i detaljno pomoćnik ministra odbrane, jer smo se više puta obraćali za pomoć-kaže se u saopštenju.
Dalje se ističe da „ukoliko dobiju sredstva za nabavku i remont postojeće opreme, naša odbrambena industrija neće imati probleme, poboljšaće se i proširiti saradnja sa ino partnerima (time i neto devizni prilivi), a takođe egzistencija 180 zaposlenih i članova porodica neće biti ugrožena.
-Time će se omogućiti da se iskoristi šansa na tržištu i ostvari rast obima proizvodnje i priliva u narednih 5 godina za 40%, poboljša produktivnost, smanji utrošak električne energije za 20%, poboljšaju uslovi rada, a uz blago povećanje broja zaposlenih i rastom zarada za 38% poboljšava životni standard-ističu u ovoj fabrici.
Poslovanje bez gubitaka i planovi za budućnost Kovačnice
Na sastanku sa članicama OIS-a, održanom dana 28.02.2020. godine, kome je predsedavao predsednik Republike, a prisustvovali ministri, nadležni državni sekretari i direktori, izloženi su osnovni problemi u poslovanju i neophodni koraci da Zastava Kovčanica u budućnosti, sa 100% indirektim državnim kapitalom-posluje bez gubitaka!
-Predsednik je prepoznao problem i najavio značajno investiciono ulaganje ulaganje u svoju firmu. Nažalost, pre svega zbog pandemije COVID-19, do realizacije investicionog ulaganja još nije došlo. Imajući u vidu da je država u druge članice OIS već uložila, mi i dalje očekujemo. Inače, Kovačnica je radila i za vreme vanrednog stanja, pa i policijskog časa, od 13. aprila prošle godine rad nije prekidan, kako bi dali najveći sopstveni doprinos ublažavanju posledica pandemije- kažu u analizi stanja stvari na dan kada fabrika slavi 164 godina od svog postojanja.
-Na taj način izvršavane su obaveze prema članicama OIS-a i prema ino partnerima, posebno iz zapadne Evrope. Veliki napori su uloženi u realizaciju osvajanja više vrsta guseničnih platana za potrebe Vojske RS. Intenzivno se radi na razvoju i osvajanju brojnih pozicija za potrebe Odbrambene industrije Srbije, domaćeg i ino tržišta. Očekujemo i spremni smo da u saradnji sa SDPR-om razne vrste guseničnih planata u budućnosti plasiramo i na inostrano tržište. Kada je već reč o vozilima očekuje nas i osvajanje nezavisnog vešanja za Zastava TERVO, dok se za FAP Priboj sve kovane pozicije godinama unazad uspešno proizvode, a ovu dobru saradnju ćemo nastojati da proširimo. Potrebe našeg tradicionalnog i najvećeg kupca iz namenske industrije, a ujedno i vlasnika, Zastava Oružja potpuno pratimo u svakom aspektu a njihov napredak i razvoj proizvoda je i za nas značajan i pozitivan- ističu u Kovačnici.
Oni se kako sami kažu „uzdaju se da će u bliskoj budućnosti zajedničkim snagama uspeti da povećaju plasman na tržištu. Sa HK Krušik Valjevo sarađuju poslednje 2-3 godine i za taj period su osvojili više pozicija, „pri čemu se pojedine isporučuju mašinski obrađene, a međusobnu saradnju konstantno poboljšavaju sukcesivnim osvajanjem“.
-Najnoviji kupac iz nameske industrije je Sloboda iz Čačka sa kojom je dogovoreno da postepeno izvršimo osvajanje i razvoj za postojeći program i pratimo ih u razvojnim projektima, u okviru naših proizvodno tehničkih mogućnosti, i do sada je osvojeno nekoliko kovanih pozicija. Pored namenske industrije važno je napomenuti i komercijalnog domaćeg kupca FKL, koji svoje finalne proizvode najvećim delom plasira na Rusko tržište, jer je u najtežim trenucima u vreme pandemije višestruko povećao svoje zahteve i porudžbine što je Kovačnici bilo od izuzetnog značaja- kaže menadžent ove fabrike.
Istorija Kovačnice i sadašnjost
Društvo ZASTAVA KOVAČNICA AD KRAGUJEVAC, ima dan svog utemeljenja po odluci koju je usvojio Državni savet a svojim ukazom potvrdio knez Aleksandar Karađorđević 30. maja 1857. godine.
Kovanje, jedan od najstarijih zanata, pretežna je delatnost Kovačnice, koja je istorijski gledano najveću modernizaciju i razvoj doživela sedamdesetih godina prošlog veka. Tada se po uzoru na evropske kovačnice pristupilo uvođenju novih tehnologija kovanja na čekićima, maksi presama, na izradi alata uz pomoć kopirne glodalice i termičke obrade, radilo se i danju i noću.
U godinama koje su dolazile, Kovačnica je bila spremna za praćenje autoindustrije, namenske industrije i poljoindustrije, kako za domaće, tako i svetsko tržište, a njeni vrsni majstori pobednici na takmičenjima kovača tadašnje Jugoslavije.
Najveća dnevna proizvodnja otkovaka ostvarena je 19. aprila 1979. godine u iznosu od 105 tona, rekordna mesečna proizvodnja od 1460 tona postignuta je u februaru 1988. godine, a najveća godišnja proizvodnja ostvarena je 1979.godine, kada je proizvedeno 15.351 tona uz preko 1.500 zaposlenih.
Kovačnica je obezbedila značajne kupce u Zapadnoj Evropi, a na domaćem tržištu se učvrstila kao proizvodni i tehnološki lider. To je očigledno prepoznato i na međunarodnom planu, pa je tokom NATO agresije na Jugoslaviju, 1999. godine, potpuno uništeno ili značajno oštećeno više od 80% proizvodne opreme. Ubrzo nakon toga su obnovljene proivodne hale, ali oprema u minimalnom procentu.
Usledila je privatizacija firme sa 570 zaposlenih, a nakon skoro jedne decenije – bankrotstvo i stečajni postupak, a naši najviši državni organi prepoznali su značaj Kovačnice za industriju Srbije i kao izvoznika, pa je kupovinom od strane Zastava Oružja, firma „podržavljena“ sa idejom tehnološko proizvodne modernizacije za uspešno poslovanje u budućnosti.
Danas, Zastava Kovačnica, sa tradicijom od 164 godine i sa 180 zaposlenih, kao pripadnik Grupacije OIS-a u delu bazičnih tehnologija je u veoma teškoj situaciji, pre svega zbog stare i dotrajale opreme koja nije obnavljana preko 40 godina.