Preminuo Lane Gutović (75)- ode nam i Šojić…
Milan Lane Gutović je srpski glumac koji se proslavio ulogom Srećka Šojića u filmskom serijalu „Tesna koža“ i seriji „Bela lađa“. Važio je za jednog od najomiljenijih komičara današnjice. Rođen je 11. avgusta 1946. godine u beogradskom naselju Umka, a živi u Kumodražu.
Lanetovi roditelji su bili prosvetni radnici. Ima stariju sestru Bojanu za koju kaže da je i dalje prema njemu zaštitnički nastrojena. Želeo je da upiše Prirodno matematički fakultet, ali se oprobao na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju gde je odmah primljen. Njegovi profesori su bili: Minja Dedić, Milenko Maričić i drugi. Bio je u braku iz kog ima ćerku Milicu. Ona je krenula očevim putem, a osim glumom, bavi se i baletom. Krajem 2016. godine Milica se porodila pa je glumac postao deda. Više od deceniju je bio u vanbračnoj vezi sa Biljanom Knežević, balerinom Pozorišta na Terazijama. Sa njom ima sinove Janka i Spasoja. Lane se petnaest godina bavio proizvodnjom predmeta
od gume. Hteo je da otvori pozorišni kabare, ali to nije uradio jer nije imao materijalnu podršku. Odbio je veliki broj projekata jer nije želeo da sarađuje sa kolegama koje mu se ne dopadaju. Njegov otac je bio istoričar i naučio ga je da analizira vreme u kome živi. Za sebe kaže da privatno nije zabavan kao na sceni i da voli da ćuti. Ne daje olako savete i uživa u samoći. Mnogi zbog toga smatraju da je arogantan. Želeo je da se bavi zanimanjem u kome neće imati mnogo kontakta sa ljudima, ali odlučio se za glumu u kojoj je on neizbežan. Nikada nije bio član nijedne političke stranke. Bio je nosilac liste DSS-a na opštini Voždovac, ali nakon dobijanja vlasti, nije se politički angažovao. Smatra da u srpskoj politici ima mnogo Šojića koji izgovaraju sličan tekst i duhovno na njega podsećaju. Lane je bio predsednik Udruženja umetnika i predložio je da nacionalne penzije budu 1.000 evra, ali njihov iznos se prepolovio. Voleo je životinje, a jedno vreme je u svom dvorištu gajio patke, koze i kokoške. Njegov omiljeni komičar je Miloš Žutić. U slobodno vreme gleda emisije čija je tema priroda, istorija i kriminal u Rusiji. Rado je odlazio na pecanje i u kafane u kojima svira tiha muzika. 2016. godine je dobio mural sa svojim likom koji je uradio umetnik Andreja Josifovski.
Pročitaj više na: https://www.biografija.org/film/milan-lane-gutovic/
ucentar.rs foto:prinskrin/balkaninfo