NI ovo nigde ne možete da pročitate: Fijat dobio milijarde od države Srbije u 2020. godini!

Ugovor države Srbije i Fijata.. foto:blic
Kako stoji u izveštaju o poslovanju, koji su početkom februara ove godine, potpisali Silvia Verneti Blina, izvršna direktorka, Marčelo Batalja, direktor finansija i Jelena Ćuković, šef računovodstva, Srbija je pomogla ovu firmu, tokom 2020. godine, uplativši joj na ime „državnih nepovratnih sredstava“ iznos od 4.372.466.000 dinara, pa još i 281.305.000 dinara. Sve to preko takozvanog „socijalnog računa“. Čelnici kragujevačke fabrike navode da su te pare iskorišćene za plaćanje svih radova i izvršenih usluga i nabavljene opreme na račun Republike Srbije, na osnovu Ugovora koji je Vlada Srbije potrpisala sa Fijatom, i odnose se na „komunalne usluge“, „sanaciju životne sredine“ i „spoljašnju infrastrukturu i park dobavljača“.
Ako ste mislili da je tu kraj, varate se.
FCA Srbija d.o.o. je prošle godine zaključila Ugovor o kreditu sa Evropskom investicionom bankom od 500 miliona evra, za finansiranje investicionog plana u Kragujevcu. Garanti za kredit su Republika Srbija i Italijanska izvozna agencija, koju je osnovalo italijansko Ministarstvo ekonomije (SACE). Pošto je, zahvaljujući garancijama Srbije, ovaj kredit dobijen po kamati „koja je niža od tržišne“, Fijat ne krije da je zaradio na olakšici, tačno 6.135.326.000 dinara, pa je te pare uknjižio kao „državno nepovratno sredstvo“. Kao što vidite, u Srbiji možete da se zarađujete i bez proizvodnje, samo je potrebno da uzmete kredit od pola milijarde evra i da vam žirant bude Republika Srbija.
Iz izveštaja o poslovanju, Ucentar saznaje šta stoji iza zatamljenih stranica Ugovora, pošto poslovodstvo mora da objasni po kom osnovu je od Srbije dobijalo milionske iznose. Što rekoše, potrebno je samo pratiti tokove novca. Tako saznajemo da će u „skladu sa Ugovorom u vezi Plana o restrukturiranju imovine“ Republika Srbija dati nadoknadu do maksimalnog iznosa od 75 miliona evra a, takođe, Vlada Srbije nadoknadiće sedam miliona evra koje će kragujevački Fijat potrošiti plaćajući razvoj unutrašnje infrastrukture u „parku dobavljača glavnog pogona u Grošnici“. Srbija je, čak, nadoknadila troškove FAS Trening akademije od 52,5 miliona dinara.
Uprkos tome što FCA Srbija, praktično, ima besplatnu radnu snagu, koju plaća budžet zemlje, čije zakonske propise o pravima radnika njena ćerka firma bezočnio krši, „domaći Fijat“ je prošlu godinu završio sa poslovnim gubitkom od 2.046.665.000 dinara! Ako se uzme u obzir da je pretprošlu godinu (2019) FCA Srbija završio sa poslovnim dobitkom od 243,83 milijarde dinara, može se zaključiti da je poslovodstvo ove firme na čelu sa izvršnom direktorkom Silviom Verneti Blinom i predsednikom Nadzornog odbora Markom Toniutijem, skup nesposobnjakovića. Sposobnih jedino da knjiže državna davanja kao prihode, olašice na kamate koje su dobili što im je Srbija žirant za kredit od pola milijarde evra, i druge subvencije, što nas podseća na komunističku privredu pred propast Sovjetskog saveza. Srbija je sa SSSR-om raskinula još 1948. godine, ali model prihodovanja u vidu državnih davanja, vratio nam se iz socijalističke planske privredne arheologije u obliku FCA Srbija d.o.o. Pri tom Silvia ne podseća na Staljina, niti Marko Toniuti na Molotova.
Sve u svemu, ovo je dobra pregovaračka pozicija pred sutrašnje pregovore rukovodstva Fijata sa radicima „Fijat plastika“ koji je zakazan u Beogradu.
Kada se sve sabere i oduzme država Srbija je samo u toku 2020 godine, Fijatu u Kragujevcu prebacila na milijarde dinara.
DOMAĆE TRŽIŠTE JAČE OD STRANOG
Tokom 2020. godine FCA Srbija d.o.o. je prihodovao 6.044.448.000 dinara od prodate robe, odnosni od automobila. Pretprošle godine po istom osnovu zaradio je nešto iznad sedam ipo milijardi dinara. Međutim, ukupni poslovni prihodi kragujevačke fabrike su daleko veći, čak šest i po puta, i iznose skoro 45,9 milijardi dinara. U te prihode, spadaju i „prihodi“ koji nemaju veze sa
proizvodnjom automobila. Fijatova fabrika u Kragujevcu, prošle godine najviše je zaradila prodajući autiomobile na tržištu Srbije: tačno 5.226.177.000 dinara. Prihod od prodaje na stranom tržištu bio je tek nešto iznad 818 miliona dinara. Prodaja na domaćem tržištu bila je dominantna i 2019. godine: od kupaca u Srbiji Fijat je zaradio preko 6,7 milijardi dinara, dok je na stranom tršištu, izgubivši utakmicu sa konkurencijom, od prodaje automobila proizvedenih u Kragujevcu zaradio tek oko 803 miliona dinara.
GASI LI SE FIJAT U SRBIJI?
Suočen sa problemima širom sveta, 16. januara ove godine, FIAT Chrysler Automobiles i GROUP PSA formirale su multinacionalnu kompaniju STELLANTIS N.V. sa sedištem u Amsterdamu.
Kakva je dalja sudbina FCA Srbija d.o.o. nije jasna poslovodstvu te firme, koje nije sposobno ni da za osam meseci započne pregovore sa 85 radnika „Fijat Plastika“, koji štrajkom traže poštovanje radnih i ljudskih prava. Doduše, rukovodstvo FCA Srbija d.o.o. to i priznaje: u izveštaju o poslovanju u 2020. godini doslovce stoji: „Na dan sastavljanja ovih finansijskih izveštaja rukovodstvo Društva nije u mogućnosti da proceni uticaj spajanja na FCA Serbia d.o.o. Kragujevac…“
sutra: Koliko je Srbija tačno dala para Fijatu prošle godine!?
ucentar.rs