Kako što je već poznato Njukasl junajted zvanično je prodat saudijskom princu Mohamedu bin Salmanu nakon što je rešen spor Engleske i Saudijske Arabije
Princ je kupio Njukasl od Majka Ašlija za 350 miliona eura i najavio je stvaranje moćnog tima, što je izazvalo pravu euforiju među pristalicama Svraka.
https://twitter.com/JoshHalliday/status/1446142289923936267?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1446142289923936267%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnova.rs%2Fsport%2Ffudbal%2Fnavijaci-njukasl-slavlje-novi-vlasnici-seik%2F
Nakon što je potvrđena prodaja kluba, hiljade navijača se okupilo ispred stadiona Sent Džejms Park, gde su proslavili kako su mediji na ostrvu krstili- istorijsku prekretnicu kluba. Najavljena su i pojačanja, velika ulaganja što se i očekuje od najbogatijeg vlasnika nekog fudbalskog kluba na svetu. Saudijski javni investicioni fond vredi 320 milijardi funti, što je znatno više od vlasnika Mančester sitija šeika Mansura, koji je težak „samo“ 23 milijarde dok Naser Al-Kelaifi, predsednik PSG-a, raspolaže sa 6.5 milijardi funti.
Inače, prošlogodišnji pokušaj saudijskog princa da preuzme Njukasl je propao jer Saudijska Arabija u tom trenutku nije rešila pitanje piraterije emitovanja Premiershipa u toj zemlji, ali sada se to promenilo potpisom prenosa s katarskim beIN Sportsom.
Daily Mail navodi da je Bin Salman čak vršio pritisak i na britanskog premijera Borisa Džonsona da će se narušiti odnos dvije države ako se ne pokrene procedura i kompletira kupoprodaja, što se i desilo.
Da li je Njukastl kupio mučitelj, ubica i despot?
Sada kada se euforija slegla kupovina se sagledava i iz drugog ugla.
Ko je, u stvari princ Mohamed bin Salman!?
Saudijski princ i prvi čovek posle kralja u Saudijskoj Arabiji, upravlja vladom svoga oca, kralja Salmana bin Abdulaziza- najmoćniji je čovek u državi.
Princ Mohammed u banci ima džeparac od 2.4 milijarde funti, jahtu od 400 miliona funti (pre pet godina iznajmio ju je Billu Gatesu na nedelju dana za četiri miliona funti), francuski dvorac od 240 miliouna funti i DaVincijevu sliku, koju je platio 360 miliona funti.
Životna želja mu je da ima svoj fudbalski klub. Nudio je četiri milijarde funti za Manchester United, ali mu to nije uspelo.
Sada, uz formalnu asistenciju Amande Staveley na čelu konzorcijuma koji podržava Njegovo visočanstvo, postaje daleko najbogatiji vlasnik kluba Premier lige, čak 14 puta bogatiji od- do sada nedodirljivih gazdi Cityja.
Igra prestola: Šesti od 25 sinova saudijskog kralja srušio je sve suparnike
Još nedodirljiviji je šesti od 25 sinova saudijskog kralja Salmana bin Abdulaziz Al Sauda, koji je beskrupulozno preskočio petoricu starije braće i probio se do trona kraljevske porodice teške 1.3 biliona funti. Otac ima krunu, ali sin Mohammed drži najvažnije saudijske resore: ekonomiju, obranu, religiju i naftu. On je stvarni vladar države i najbogatije dinastije sveta, ističe upućeni Economist.
Međutim, mediji pišu ono što njegovo preuzimanje Newcastlea čini alarmantnim i degutantnim je to što je to najgori primer „sport-washinga“, pranja imidža vladara „potpuno kompromitovanog kriminalom i zločinima time što ulaže u sport i tako se od zločinca prikazuje mecenom i dobrotvorom“.
Mohammed bin Salman je u poslednje vreme u žestokoj ofanzivi pranja imidža sportom, jer u glavnom saudijskom gradu Rijadu je prošle godine organizovao bokserski meč Anthonyja Joshue i Andyja Ruiza juniora, a mesec dana kasnije u Jeddahu dvoboj Reala i Atletica za Superkup Španije.
Amnesty International tereti ga za mučenja, javne egzekucije, nepostojanje slobode govora, rasizam…
Amnesty International ističe novog vlasnika Newcastlea kao ugnjetača ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji. Mučenja, javne egzekucije, nepostojanje slobode govora, rodna i rasna diskriminacija, samo su neki od primera koji mu se stavljaju na teret.
Human Rights Watch, druga relevantna organizacija za zaštitu ljudskih prava, saudijski režim naziva „despotizmom“, uređenjem u kojem vladar svu moć koju ima koristi za diktatorsko vladanje zemljom i podanicima, uz, naravno, pretnje, prisilu i mučenja.
Time: Arhitekt je rata i stravične gladi u Jemenu, najgore humanitarne krize našeg doba
Time, jedan od najuglednijih svetskih magazina, smatra ga arhitektom rata u Jemenu i blokade koja je u toj zemlji rezultirala stravičnom gladi, koja ubija na desetine hiljade ljudi, a UN je naziva „najgorom humanitarnom krizom naše ere koju je izazvao čovek“.
Svetske vođe prave se da ne znaju sve ovo jer je raspojasani princ na čelu države koja je najveći svetski izvoznik nafte i zemlja s drugim najvećim rezervama crnog zlata na svetu. Mohammed bin Salman je bio miljenik Donalda Trumpa, rado viđen gost kod kraljice Elizabete i jedan od najvažnijih zvaničnika na samitima G20.
posle ga više niko nije video dolazak Jamala Khashoggia u ambasadu
U svemu tome mu pripomaže činjenica da se opušta na spomenutoj superjahti od pola milijardi eura, na kojoj ga poslužuje 52 člana posade i koja ima sedam paluba, dva heliodroma i bazen sa slanom vodom. Uživa i u „najskupljem domu na svetu“, dvorcu Luj XIV pored Pariza, koji je izgrađen u stilu obližnjeg Versaillesa i ima na desetine soba, luksuzni bioskop, bazene, staklene podove…
Mohammed bin Salman ne prašta onima koji ga ometaju u uživanju. Pre dve godine svetom je odjeknula priča kako je saudijski režim u Turskoj brutalno mučio i ubio disidentskog novinara Jamala Khashoggija.
Hapšenja, mučenja i ubistva svih koji ga kritikuju
Pre nešto više od godinu dana Saudijska Arabija javnim je odsecanjem glava ubila 37 civila osuđenih za terorizam. Od pogubljenih, 21 osoba je zločine priznala nakon teških tortura. Dva obezglavljena tela ostavljena su u javnosti kao opomena.
U isto vreme dogodio se jedan od talasa masovnih hapšenja boraca za ženska prava u Saudijskoj Arabiji. Tom prilikom šest uhapšenih žena je mučeno. UN izveštava da se „širom Saudijske Arabije masovno hapse svi koji kritikuju princa, od kojih su mnogi izloženi torturi.“
priredio: ucentar.rs foto:printskrin/tviter izvor: mediji