Kako je godinama sistematski uništavana kragujevačka poljoprivreda (I)



Nije se snašao u politici.. Aleksandar Babić
-Normalno je da su politika i poljoprivreda povezane, ali ta veza mora da bude ostvarena preko stručnih ljudi koji poznaju i proces poljoprivredne proizvodnje i srpskog seljaka. To ovde nije slučaj. Ministar Nedimović je onomad pokazao elementarno neznanje, suštinsko nepostojanje veze sa realnošću. Ona naime obećava subvencije za Angus rasu goveda čime Holštajn i Simentalska rasa ostaju u zapećku. U nekom delu gajenje Angusa ima rezona ali, ministar bi morao da zna da ta rasa jednostavno ne daje mleko. Takođe bi morao da zna da poljoprivreda zemlje kakva je naša, počiva na ceni litre mleka. Cena mleka povlači sve za sobom. Meni nije prihvatljivo da ministar poljoprivrede zbog pomodarstva ili nekog ličnog interesa koji je negde ostvario, podrije temelj govedarstva. Seljaci decenijama gaje određena goveda koja daju i mleko i meso. Sada ministar, državnim parama, hoće da podrži neke avanturiste koji su spremni da uđu u nešto o čemu ništa ne znaju. Znanje u stočarstvu ne može da se plati, to nije kao kad dobiješ pare od države da posadiš voće, da platiš nekoga ko će da ga oreže, da platiš bilo koga za bilo šta. Stočarske farme se u našim uslovima prave generacijama“ -jasan je Babić. On kaže da se na poljoprivrednoj mapi Srbije, Kragujevac nalazi možda i na najgorem mestu.
Ucentar pokreće serijal na temu „Kako je je kragujevčka poljoprivreda sistematski godinama uništavana“ …-Ko je ubio „gospodina seljaka“?-Zašto je kragujevački Institut za strna žita pušten niz vodu?-Šta država i grad mogu, a neće ili ne žele da urade..-Kuda sve vodi…Pozivamo sve poljoprivrednike koji žele da debatuju na ovu temu da se jave na mejl: redakcija@ucentar.rs


Ovo je računica po hektaru pšenice…-Potrebno gorivo po operacijama za jedan hektar pšenice uz uslov da su sve sopstvene mašine (tanjiranje u dva navrata, osnovno đubrenje, setva, valjanje, prihrana u dva navrata, zaštita od korova i bolesti u dva navrata, žetva, odvoz do silosa.. ukupno oko 80 litara po današnjoj ceni oko 14.000 dinara, dok đubrivo, seme, sredstva za zaštitu na današnji dan iznose oko 77.000. Sve ukupno oko 91.000Procena da cena pšenice u žetvi neće da bude ispod 25 din/kg sa prosekom od oko 5000 kilograma što je negde oko 125.000 dinara prihoda.Razlika je negde oko 35.000 i to je dobit, ali samo žetvu platiš 12000 ili još koju operaciju u minusu si- kaže Babić.
ucentar.rs foto:ucentar/privatna arhiva