Connect with us
Admiral

Društvo

Prosečna zarada u avgustu skoro 550 evra: Vračar na vrhu – Preševo na dnu!

Published

on

Prosečna neto zarada u Srbiji u avgustu je bila 64.639 dinara. To je danas saopštio Statistički zavod Srbije, navodeći da je u istom periodu bruto plata iznosila 89.202 dinara. Rast neto plata od januara do avgusta ove godine u odnosu na isti period prošle godine iznosi 8,7 odsto nominalno, odnosno 5,8 procenata realno.
Takozvana medijalna neto zarada u avgustu ove godine iznosila je 49.933 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih zaradilo do navedenog iznosa.
Gledano prema delatnostima najviše su zarađivali u avgustu informatičari – 133.325, slede ih uslužne delatnosti u rudarstvu i geološkim istraživanjima sa 110.200 i oni koji su radili na uskloataciji sirovina nafte i prirodnog gasa – 107.644 dinara. Najmanje su zaradili oni koji su razvrstani u takozvane ostale uslužne delatnosti – 37.190 dinara.
Javni sektor se i dalje solidno drži sa platom avgustovskom platom od 72.113 dinara. Prosečna zarada u avgustu u državnim preduzećima bila je 82.823 dinara, slede ih zaposleni u pokrajinskoj administraciji u Novom Sadu sa 79.199 do su iza njih zaposleni u administraciji na nivou države sa 78.113 dinara. Zaposleni u zdravstvu i spcojalnoj zaštiti manje su zarađicali u avgustu od onih koji sede u državnim kancelarijama – 72.890, dok su zaposeni u obrazovanju i kulturi tradicionalno na začelju po zaradama – u avgustu su zaradili 66.234 dinara.
Beogradska oblast je u vrhu sa avgustovskim prosekom od 80.288 dinara. Najveća plata je na Vračaru – 106.938, a od ostalih beogradskih opština najniža zarada je zabeležena u Mladenovcu – 54.449 dinara.
U šumadijskoj oblasti prosek zarada bio je 59.883 dinara: u Kragujevcu – 62.446 dinara, Aranđelovcu 57.546 dinara, Lapovu 52.274, Topoli 51.925, Kniću 51.856, Rači 51.464, dok je na začelju opština Batočina za prosečnom zaradom od 50.729 dinara.
Najniže zarade u avgustu su bile u Vladičinom Hanu – 47.289, Blacu – 47.076, Ražnju- 46.273, Vranjskoj Banji – 46.036, dok je na samom začelju Preševo za prosečnom neto zaradom od 45.538 dinara.
Ucentar.rs

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Društvo

Gužve na štandovima u Nišu: Građani čekaju red da pristupe Pokretu i predaju pisma Vučiću

Published

on

By

Niš danas pulsira u znaku Svenarodnog sabora!

Na centralnom skupu, koji se održava u okviru osnivanja Pokreta za narod i državu, od ranih jutarnjih sati beleže se velike gužve. Građani iz svih krajeva Srbije strpljivo čekaju u redovima da pristupe Pokretu i uruče pisma podrške predsedniku Aleksandru Vučiću.

Atmosfera je svečana, ali i snažno emotivna — brojni okupljeni sa ponosom ističu da žele da doprinesu borbi za stabilnu, pravednu i jaku Srbiju. Štandovi su raspoređeni duž centralnih niških ulica, a među okupljenima se mogu videti i porodična okupljanja, mladi, penzioneri, radnici i studenti.

Predsednik Vučić obratiće se sa centralne bine u popodnevnim satima, a tom prilikom predstaviće ključne ideje Pokreta i viziju kako bi Niš i cela Srbija trebalo da izgledaju u budućnosti.

— Danas pokazujemo da Srbija pripada narodu. Ovo je odgovor onima koji misle da pristojna, vredna i patriotski orijentisana Srbija nema snagu — poručuju organizatori.

Pokret za narod i državu prvi put je javno predstavljen u Beogradu od 11. do 13. aprila na velikom skupu pod nazivom „Ne damo Srbiju“. Sada, uz prisustvo hiljada građana u Nišu, pokret dobija svoju širu narodnu potvrdu i podršku.

Dok narod prilazi štandovima, često se mogu čuti reči podrške, pesme i aplauzi. Za mnoge, ovaj skup predstavlja više od političkog događaja — on je izraz zajedništva, vere u napredak i jasnog “da” za budućnost u kojoj Srbija ostaje svoja.

Continue Reading

Društvo

Savet napada, ali činjenice govore: Katastar u Srbiji među najboljima na svetu!

Published

on

By

Republički geodetski zavod (RGZ), institucija koja je digitalizacijom katastarskog sistema stavila tačku na decenije korupcije, mita i haosa, ponovo se našao na meti neosnovanih optužbi takozvanog Saveta za borbu protiv korupcije. Dok svet priznaje srpski katastar kao primer efikasnosti i transparentnosti, pojedinci u Srbiji pokušavaju da ga vrate u prošlost — u vreme kada su “fioke” i “veze” bili jači od zakona. RGZ poručuje: borba protiv korupcije se ne vodi pamfletima, već rezultatima.

U saopštenju za javnost, RGZ najoštrije odbacuje sve navode iz izveštaja Saveta i poručuje da istina ne može biti skrajnuta političkim konstrukcijama:

SRAMAN IZVEŠTAJ SAVETA ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE JE OBMANA GRAĐANA SRBIJE!!!

“Republički geodetski zavod (RGZ) najoštrije odbacuje neistine i paušalne ocene iznete u najnovijem izveštaju tzv. Saveta za borbu protiv korupcije, a koje su pojedini mediji preneli bez osnovne profesionalne provere tačnosti.

Ovaj Savet, iako formalno telo pri Vladi, već godinama deluje kao samostalni proizvođač dezinformacija, sa očiglednom opsesijom da u kontinuitetu diskredituje jednu od retkih institucija koja je uspela da se izbori sa haosom, manipulacijama i šemama interesnih grupa u oblasti nepokretnosti.

1. Savet za borbu protiv korupcije – od kritičkog tela do političkog alata

Izveštaj Saveta ne sadrži nijednu proverljivu činjenicu kojom bi se potkrepile teške optužbe protiv RGZ-a. Umesto toga, koristi metod „presudi pa dokazuj“, iznoseći paušalne ocene o nestručnosti“, „netransparentnosti“ i „ugroženim pravima građana“ — bez ijedne konkretne analize učinka RGZ-a, bez uvida u digitalni sistem rada, bez razgovora sa bilo kojim korisnikom.

Ovo nije prvi put da Savet targetira RGZ. Tokom proteklih godina, isti mehanizam je korišćen svaki put kada su interesne grupe izgubile mogućnost da utiču na odluke u katastru mimo sistema. Kritikuju digitalizaciju, a ignorišu činjenicu da više ne postoje „fioke“, ni prostori za mito. Zašto? Zato što upravo transparentnost i odgovornost RGZ-a najviše bole one koji su izgubili privilegije u haosu.

2. Činjenice koje Savet prećutkuje – a svet priznaje

RGZ je međunarodno priznat i pozvan od strane Svetske banke, Ujedinjenih nacija, Land Portal Foundation i drugih relevantnih međunarodnih organizacija kao najbolji primer institucionalne borbe protiv korupcije. Na Svetskoj banci smo predstavljeni na glavnoj plenarnoj sesiji — kao jedina institucija iz regiona koja je digitalizacijom eliminisala prostor za malverzacije u upravljanju nepokretnostima.

Svetska banka je Srbiju, zahvaljujući upravo reformama RGZ-a, rangirala kao četvrtu zemlju u svetu po efikasnosti i digitalnoj transformaciji katastarskog sistema.

Savet, naravno, to ni ne pominje. Jer istina nije njihov cilj – njihova misija je diskreditacija. Pitamo se – u čijem interesu?

3. Opozicija transparentnosti — paradoks Saveta

Savet kritikuje obavezu da građani koriste profesionalne korisnike za podnošenje zahteva za stare isprave, iako je upravo ta obaveza uvedena kako bi svaki zahtev bio verifikovan, bezmogućnosti falsifikata i intervencija „iza zavese“ koje su se masovno dešavale u starom sistemu. Nisu rekli da je sistem sada dostupan 24/7. Nisu pomenuli da su svi podaci digitalno arhivirani, da postoji jasan trag svakog postupka i da je broj žalbi opao. Jer njima reforma smeta – ne pomaže.

Savet ne govori u ime građana. Savet štiti model u kojem građanin ne zna ni šta ni kome plaća, i gde je haos bio valuta. Taj model je prošlost — i upravo zato je Savet nervozan.

4. Jasna poruka — borba protiv korupcije ne vodi se pamfletima, već rezultatima

Za razliku od Saveta, RGZ ne objavljuje pamflete – mi gradimo sisteme. Mi štitimo podatke 7 miliona ljudi. Mi negujemo partnerstva sa UN, Svetskom bankom,Evrostatom i Transparensi Internešnelom. Imamo četiri ISO sertifikata koji potvrđuju stručnost, bezbednost, zaštitu podataka i borbu protiv korupcije.

Zato ćemo i ovaj napad odbiti činjenicama, pravnim putem i — ako treba — pred domaćim i međunarodnim telima. Jer RGZ nema šta da krije. Ali ima šta da brani.

Transparentan katastar nije problem. Transparentan katastar je problem samo onima koji više ne mogu da ga zloupotrebe.”-navodi se u saopštenju

Continue Reading

Društvo

Poskupelo gorivo u Srbiji: Nove cene važe do 23. maja

Published

on

By

Vozače u Srbiji od danas, petka 16. maja, očekuju nove, više cene goriva koje će važiti do narednog petka, 23. maja.

Prema najnovijoj odluci, od 15 časova, litar dizela koštaće 187 dinara, dok će litar benzina evropremijum BMB iznositi 176 dinara.

U odnosu na prethodnu sedmicu, i dizel i benzin su poskupeli za jedan dinar.

Podsetimo, cene goriva u Srbiji se usklađuju svakog petka u skladu sa kretanjima na svetskom tržištu nafte i kursom dinara prema dolaru.

Continue Reading

Najpopularnije