Odbegli pravnik je za naš portal ispričao da je javna izvršiteljka falsifikovala potpis dužnika na dostavnici, kako bi rešenje o izvršenju „postalo“ pravosnažno!
To se desilo kada je izvršiteljki rekao da izvršenje ne može da se sprovede jer rešenje nije uručeno dužniku. Bez pravosnažnog rešenja ne može se sprovesti izvršenje.
Javna izvršiteljka mu je hladnokrvno rekla da joj doda nepotpisanu dostavnicu i pred njim –potpisala u ime dužnika! Na taj način rešenje je označeno kao pravosnažno, i plenidba je mogla da krene.
Naš sagovornik sa kojim je ucentar.rs uradio pravnu analizu dešavanja u kancelariji javne izvršiteljke kaže da se, u načelu, najmanje očekuje da isprave falsifikuju lica koja se bave sprovođenjem i primenom zakona kao što su tužioci, sudije, javni izvršitelji, javni beležnici, mada je takvo ponašanje zabranjeno svakom građaninu, zato je za krivično delo falsifikata zaprećena kazna do tri godine zatvora.
-Prema odredbama Zakona o parničnom postupku dostavnica je jedan od najznačajnijih dokumenata u građanskom i izvršnom postupku. Ništa manje nije važna ni u drugim postupcima. Zakon je detaljano propisao ne samo šta dostavnica mora da sadrži, već i kako se dostavlja, ko je dostavlja, u koje vreme i na kojem mestu. Između ostalog, zakon propisuje da dostavnicu potpisuju dostavljač i lice koje prima upućeno rešenje, presudu, ili neki drugi akt. Slovima se navodi datum kada je dostavnica potpisana. Ovaj dokument je od presudne važnosti za određivanje rokova u kojima stranka može da podnese prigovor ili žalbu na rešenje.
U konkretnom slučaju izvršiteljka je, falsifikovanjem potpisa dužnika na dostavnici, učinila krivično delo falsifikovanja isprave iz člana 355. Krivičnog zakonika-kaže sagovornik našeg portala.
Prema njegovim rečima pod ispravom se smatra svaki predmet koji je podoban ili određen da služi kao dokaz neke činjenice koja ima vrednost za pravne odnose. Isprava obuhvata i isprave u užem smislu, kao što su pismena poput dostavnice, koja mogu da služe kao dokaz o pravno relevantnim činjenicama.
Šta dužnik treba da učini kada utvrdi da je njegov potpis na dostavnici falsifikovan?
-Prvo, dužnik ima prava da pregleda sadržaj spisa, odnosno predmeta koji se nalazi kod izvršitelja. Ima prava da prepisuje podatke, ali i da o svom trošku fotokopira ili snima ceo predmet ili pojediune delove spisa. Ako uoči da je na dostavnici falsifikovan potpis, bez odlaganja treba da javnom tužiocu podnese krivičnu prijavu protiv izvršitelja, sa predlogiom da javni tužilac, ako utvrdi da su i druga lica učestvovala u falsifikovanju, bilo kao izvršioci, podstrekači ili saučenici, proširi istragu i protiv njih. Tužilaštvo će po službenoj dužnosti naložiti određene istražne radnje, prikupljanje informacija, saslušati prijavljene, a naložiće sudskom veštaku-grafologu da izvrši ekspertizu da li je potpis falsifikovan. Nema sumnje da će grafolog utvrditi falsifikat. U tom slučaju tužilac će morati da podnese optužnicu protiv izvršiteljke, bez obzira da li je štite neki centri moći- smatra naš sagovornik. Pokretanje krivičnog postupka, dovoljan je uslov da se izvršni postupak obustavi, ili bar uvede u zakonske okvire.
„Ubili je privatni izvršitelji“- slučaj žene sa umrlice na sudu u Strazburu i SAD!
Prema njegovim rečima veštačenje potpisa u krivičnom postupku ne plaća dužnik, već sve pada na trošak budžeta, pošto se istraga vodi po službenoj dužnostio, a u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku. U parnici bi veštačenje morao da plati dužnik, s tim ako bi dokazao falsifikat, onda bi izvršitelj morao da plati ne samo veštačenje već i kompletne troškove sudskog postupka.
-Savetujem da se ojađeni dužnici udruže, da razmenjuju informacije, iskustva, ideje, da pronalaze advokate koji imaju hrabrosti da svoju profesiju časno obavljaju i pružaju pravnu pomoć bez obzira ko se nalazi s druge strane. Obraćanje javnosti je od najvećeg značaja, pošto ovakve izvršiteljske jazbine najbolje funkcionišu u mrklom mraku, daleko od javnosti i eventualne kontrole- kaže sagovornik našeg portala.
-Uz to za svoja prava se vredi boriti, ne samo zbog materijalnih interesa već i da bi se odbranilo dostojanstvo čoveka. Nemojte se pozivati na siromaštvo, kako bi opravdali svoj kukavičluk koji je vaš najveći neprijatelj, a izvršiteljima najveći saveznik u njihovom planu da vas „šišaju kao ovce“, a sebi zgrću bogatstvo. Ako se borite, uvek ćete naći i saveznike koji će hteti da vam pomognu, poput ovog portala koji se upustio u borbu sa hobotnicom koja skoro da je udavila Srbiju. Imajte na umu da je još Njegoš rekao: „Vuk na ovcu svoje pravo ima, ka tirjanin na slaba čovjeka. Al’ tirjanstvu stati nogom za vrat, dovesti ga k poznaniju prava, to je ljudska dužnost najsvetija!“
Sutra: „Budženje“ računa pogrešno obračunatim kamatama, izmišljenim stavkama i dopisima koji se nedeljno šalju PIO fondu i Policijskoj upravi.
ucentar.rs