Poveži se sa nama
Admiral

Društvo

SEOS o kompaniji JADAR Lithium: „Menjaju ime- novi direktor biće iz Tuzle, kao i Zorana Mihajlović“!

Published

on

Nedavno osnovano udruženje „Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) – ZNAMO DA NE DAMO“ dalo je saopštenje  o, kako kažu-  i“istraživanju podataka o kompaniji „Jadar Lithium d.o.o.“ (od nedavno „Balkan Mining and Minerals“), kojoj su nizom rešenja Ministarstva rudarstva i energetike odobrena geološka istraživanja na prisustvo litijuma, bora i prateće asocijacije elemenata na više lokacija u Srbiji (Rekovac, Jagodina, Dobrinja i Pranjani)“. Saopštenje prenosimo integralno…
„Kompanija „Balkan Mining and Minerals“ pod novim imenom je registrovana 13. septembra 2021. godine, prema savetu beogradskih PR (pi-ar) agencija, a novo ime trebalo je da povrati narušeni „imidž“ (u ovom slučaju svakako ne bismo mogli upotrebiti pojam „ugled“) i da se oslobodi asocijacija koje prethodni naziv u sebi nosi. Osim naziva, promenjena je i adresa kompanije, pa je poslovni prostor izmešten sa Čukarice na Novi Beograd, na adresu: Bulevar Mihajla Pupina 10D, kako bi bio bliže kancelarijama Vlade Republike Srbije.
To svakako nisu jedine izmene u njihovom poslovanju. Dosadašnji direktor kompanije u Srbiji Dejan Jovanović dao je neopozivu ostavku 21. oktobra ove godine, nakon reakcije javnosti, a naročito stanovništva na ugroženim područjima koja su obuhvaćena dozvolama na pomenuta geološka istraživanja. Ostavka Dejana Jovanovića još uvek čeka na verifikaciju u Agenciji za privredne registre, zbog, kako se navodi, formalne neurednosti zahteva. Treba imati u vidu da je Jovanović i autor projekta „Primenjena geološka istraživanja potencijalne mineralizacije bora, litijuma i prateće asocijacije elemenata na području Dobrinje – Dobrinjski basen“ na kome se zasnivaju svi sledeći koraci ove kompanije.
Prema informacijama kojima raspolažemo, na godišnjem zasedanju planiranom za 23. novembar na mesto direktora biće imenovan Miloš Bošnjaković, bivši policijski inspektor iz Tuzle, koji je, prema sopstvenom priznanju, više puta bezuspešno pokušavao da sa saradnicima iz inostranstva pokrene projekte u oblasti rudarstva na prostoru Srbije, dok se u njegovom portfoliju navodi da ima „dobre veze u Srbiji“. Smatramo da se ta pojedinost odnosi pre svega na kontakte sa aktuelnim ministrom bez portfelja Nenadom Popovićem i ministarkom rudarstva i energetike Zoranom Mihajlović, za koje ga ne vezuje samo zajedničko poreklo iz Tuzle.
U vezu sa rušenjem reputacije koju ova kompanija pokušava da izgradi u Srbiji svakako se mogu dovesti i nedavne posete generalnog direktora Rosa Kotona, koji u svojim obraćanjima javnosti i akcionarima pokušava da predstavi kako u njihovom poslovanju sve ide po planu i kako ga lokalno stanovništvo dočekuje raširenih ruku. Međutim, o njegovim namerama i poznavanju države, geografskih pojedinosti i kulture prostora na kome njegova kompanija sprovodi delatnost, dovoljno govori njegovo nedavno obraćanje u kome je Srbiji „prikačio“ status grada.
A da je status ove kompanije, buđenjem ekološke svesti i ukazivanjem na problem, ozbiljno doveden u pitanje, govori njeno stanje na berzi. Naime, vrednost akcija firme „Balkan Mining and Minerals“ je u konstantnom padu: od 3. septembra do 1. novembra ove godine kompanija je izgubila polovinu svoje vrednosti, jer je projekat istraživanja litijuma, što predstavlja njihovu jedinu delatnost, i te kako „uzdrman“ argumentovanim protivljenjem meštana i ekoloških udruženja.
Ono što se svakako nameće kao pitanje jeste: na osnovu čega je Ministarstvo rudarstva i energetike dodelilo pravo na istraživanja jednom mikro preduzeću bez ikakvih referenci i bez zaposlenih, kao i bez ikakve imovine i bez poslovnih prihoda za pet godina postojanja? Prema podacima koji su dostupni u Agenciji za privredne registre, prihodi ove kompanije za 2020. godinu iznosili su samo hiljadu osamdeset devet (1089) evra, dok je gubitak za isti period iznosio čak dvesta deset hiljada (210000) evra. Akumulirani (ukupan) gubitak za pet godina rada iznosi čak petsto četrdeset pet hiljada (545000) evra. Pritom do 2019. nisu imali ni jednog zaposlenog, a njihova imovina, prema informacijama u privrednom registru, još uvek ne postoji. Ostaje nedoumica kako i zašto firma bez i jednog zaposlenog trpi tolike gubitke.
Stvari, međutim, postaju jasnije kada se postave na pravo mesto. Rešenja Ministarstva kojima se odobravaju geološka istraživanja ovoj kompaniji potpisao je i izdao državni sekretar Miodrag Poledica, koji je početkom februara 2020. godine uhapšen „po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal posle višemesečnog predistražnog postupka“, a zbog optužbe za zloupotrebu službenog položaja.
*Napominjemo da se naša ekološka organizacija ne bavi stranačkom politikom i da nam je krajnji cilj odbrana zemlje od prljavih tehnologija i određenog tipa rudarenja koje bi nepovratno uništilo zemlju, vodu, vazduh i ukupan biodiverzitet, što je stav zasnovan na iskustvu koje je svet imao s eksploatatorima i prerađivačima litijuma, kao i stavu akademske zajednice. U tom smislu, pad vrednosti akcija firme „Balkan Mining and Minerals“ smatramo uspehom, kom su nedvosmisleno doprinele akcije koje smo preduzeli – kako na terenu, tako i u javnom prostoru. Ujedno, to je dokaz da u ovoj borbi nema mesta malodušnosti i da je snaga naroda i ekoloških udruženja još uvek presudan faktor“- kaže se u saopštenu SEOS.

 

Ko je SEOS…

Na sastanku održanom 30. oktobra 2021. u Dobrinji osnovana je krovna organizacija udruženja okrenutih, pre svega, borbi protiv eksploatacije i prerade litijuma, bora i prateće asocijacije elemenata, ali i svih drugih prljavih tehnologija i rudarstva opasnog po zemlju, vodu, vazduh i ukupni biodiverzitet – „Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) – ZNAMO DA NE DAMO”. Organizaciju za sada čine ekološka udruženja s ugroženih područja na kojima se vrše ili su izvršena geološka istraživanja na prisustvo prethodno navedenih elemenata: „Ne damo Jadar” (Gornje Nedeljice), „Marš s Kolubare” (Valjevo), „Suvoborska greda” (Pranjani), „Eko brigada Jagodina” (Jagodina), „Neko brine za Levač” (Rekovac) i „Zaštitimo Dobrinju i okolinu” (Dobrinja), a u saradnji s timom ekološke kampanje „Marš sa Drine”. Svako udruženje će nastaviti da deluje samostalno na lokalnom nivou, ali ćemo preduzimati i zajedničke korake o kojima ćemo tek izveštavati. Zato što složni možemo više – zato što znamo da ne damo!

 



ucentar.rs foto: prinskrin/tviter

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Društvo

SRBIN OBJAVIO KOLIKO GA KOŠTA ŽIVOT NA SELU I SVE ŠOKIRAO: Dao je detaljan spisak mesečnih troškova, evo na šta najviše troši

Published

on

By

Srbin koji živi sa suprugom i detetom na selu napisao je na društvenim mrežama da mesečno troši između 2.000 i 2.500 evra. Objavu je postavio jer je, kako kaže, primetio da mnogi troše manje od njega, i to u gradu, i zanimalo ga je da li u nečemu preteruje.

Muškarac se oglasio na Reditu i objavu je naslovio ovako: „Iskritikujte moje mesečne troškove“. „Mesečno mi odlazi 2.000 – 2.500 eura i smatram da živim ok ali nikako luksuzno. Pri tom živim na selu (žena, dete i ja). Voleo bih da dobijem perspektivu od drugih ljudi, da li u nečemu preterujem, ili je ovo manje-više postala cifra sa kojom prosto možeš da očekuješ neki normalan život i to je to. Zato sam odlučio da ovde iznesem moje prosečne mesečne troškove pa ih slobodno kritikujte, dajte savete, ili makar uporedite sa vašim“, napisao je muškarac.

Objavio je na šta mesečno troši novac:

Kirija za celu kuću: 400 evra

Drva za ogrev: 100 evra mesečno to jest 1.200 evra godišnje za 20 metara

Struja, telefon, internet: oko 100 evra

Hrana i potrepštine iz marketa: oko 60.000 dinara

Restorani / kafici: oko 20.000 dinara

Gorivo: oko 15.000 dinara

Troškovi za dete: oko 10.000 dinara

Naveo je da su mu to manje-više fiksni troškovi koje ima svaki mesec i da oni iznose oko 1.500 evra.

„Preko toga potrošim svaki mesec od nekoliko stotina do 1000+ evra na razne random troškove koji su se pojavili taj mesec. To najšešce bude gomila sitnijih troškova tipa privatno lečenje, kupovina raznih sitnijih stvari, nešto za kuću, ponekad najam spremačice i tako dalje, ali bude i krupnijih npr putovanje, registracija auta… Zavisi od meseca do meseca.

Za kraj da napomenem da vozim auto star 15 godina, nemam poroke, ne idem na luksuzna putovanja, ne nosim fensi odeću, bukvalno neko na ulici da me vidi rekao bi totalni prosek. Jedino gde ne štedim je hrana i dajem dosta na kiriju jer smo hteli da imamo celu kuću za sebe“, objavio je.

Brojni korisnici su komentarisali njegovu objavu. „Ovo bih nazvao optimizovanim životnim stilom. Ovo stanje je po meni realno za našu srednju klasu“, „Ne vidim nigde nikakvo bahaćenje iskreno. Da li može da se smanji i sreže? Može sigurno, ali pitanje je da li je vredno kvaliteta života… Ako hoćeš da prištediš najbolja stvar ti je da staviš random troškove na papir i vidiš da li je tu bilo nekih nepotrebnih stvari koje se ponavljaju mesečno“, „Kirija za kuću na selu 400 evra? Šta je to, Fruška gora?“, samo su neki od komentara.

Continue Reading

Društvo

U narednih 7 dana gorivo ćemo plaćati po višim cenama – Evo kakve su prognoze za naredni period

Published

on

By

Vozači u Srbiji će od danas do narednog petka, 11. oktobra, plaćati gorivo po novim cenama.

Kako je objavljeno, litar evrodizela će na pumpama koštati maksimalno 191 dinara, dok će se benzin evropremijum BMB 95 najviše plaćati 178 dinara za litar.

 

Podsetimo, kako se situacija na Bliskom istoku zaoštrava, a izbijanje većih ratnih sukoba između Izraela i Irana sve izvesnije, cene nafte na svetskim berzama, koje su inače najosetljivije u nestabilnim situacijama, počele su opet da skaču.

Nesigurna bezbednosna situacija na Bliskom istoku koji je jedan od najvećih proizvođača i izvoznika nafte, mogla bi da dovede da cene nafte porasti na 100 dolara po barelu, zaključak je višeg analitičara energetike kompanije MST Marki (MTS Marquee) Saul Kavonik, a sa čime se slažu i domaći uvoznici i distributeri nafte i naftnih derivata.

Continue Reading

Društvo

NOVA PREVARA U SRBIJI! Iz EPS-a upozoravaju građane: Ne nasedajte na ovaj prljav trik

Published

on

By

Povodom objava na društvenim mrežama Instagram i Fejsbuk, u kojima se nudi prodaja i kupovina akcija EPS i telefonskih poziva sa ponudom za ulaganje u akcije, akcionarsko društvo „Elektroprivreda Srbije“ obaveštava javnost da su u pitanju pokušaji prevare i zloupotrebe imena naše kompanije.

Iz EPS-a su zamolili građane da ne daju svoje podatke, niti da uplaćuju novac za lažne akcije koje im se nude preko telefonskih poziva i objava na društvenim mrežama. EPS je zatvoreno akcionarsko društvo, 100 odsto u vlasništvu države i našim akcijama se ne trguje.

 

Foto: Shutterstock, Wikipedia

Continue Reading

Najpopularnije