Connect with us
admiralskeigre

Društvo

RADNICI LONGLONGA preseljeni iz objekta u kome su bili smešteni na drugu lokaciju!

Published

on

Vijetnamski državljani koji rade na izgradnji fabrike „Linglong“ u Zrenjaninu nakon obavljenog nadzora nadležnih organa preseljeni su iz objekta u kome su bili smešteni na drugu lokaciju, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Kako je navedeno u saopštenju ministarstva koje je dostavljeno Tanjugu, radnici iz Vijetnama su preseljeni po rešenju Sektora za vanredne situacije MUP-a.
RTS je prethodno preneo da je više od 500 radnika iz Vijetnama koji su angažovani na izgradnji fabrike guma „Linglong“ u Zrenjaninu danas potpuno obustavilo rad u znak podrške njihovom kolegi koji je dobio otkaz, jer je medijima govorio o izrabljivanju i nehumanim uslovima smeštaja.
Takođe, prema RTS-u, radniku „uzbunjivaču“ poslodavci iz „Linglonga“ nisu hteli da vrate pasoš, a aktivisti nevladinih i humanitarnih organizacija su uspeli, uz pomoć revoltiranih vijetnamskih radnika, da savladaju angažovano privatno obezbeđenje i izvuku radnika iz okruženih baraka i potraže pomoć advokata i policije.
U saopštenju Ministarstva za rad se navodi da je Odsek inspekcije rada Zrenjanin za Srednjebanatski upravni okrug primio u ponedeljak prijavu o potencijalnoj trgovini ljudima u cilju radne eksploatacije vijetnamskih radnika koji rade na izgradnji fabrike guma na gradilištu u Zrenjanin, u kojoj se navodi da oni borave u krajnje neuslovnim stambenim objektima.
 
Narednog dana održan je sastanak predstavnika Policijske uprave u Zrenjaninu, Odseka inspekcije rada u Zrenjaninu, kao i predstavnika Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima.
Na sastanku je rečeno, prema podacima policije, da u Zrenjaninu boravi 402 državljana Vijetnama od kojih 367 imaju vizu D, a njih 35 ima odobren privremeni boravak.
Kako prenose iz ministarstva za rad,prema ovim informacijama, svi imaju zakonit, legalan boravak u Zrenjaninu.
Prema izveštajima inspekcije rada na gradilištu „Linglonga“ u Zrenjaninu od 19. juna 2020. godine do 15. novembra ove godine izvršeno je 18 inspekcijskih nadzora iz oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu od strane inspektora rada Odseka inspekcije rada Zrenjanin, navodi se u saopštenju.
Najveći broj nadzora, i to pet vanrednih inspekcijskih nadzora izvršeno je kod poslodavca „Linglong internešenel Jurope d.o.o. Zrenjanin“ koji je investitor na gradilištu u radnoj zoni Jugoistok u Zrenjaninu.
Poslodavcu „Linglong“ su nalagane mere iz oblasti radnih odnosa, doneta su dva rešenja sa merama iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, od kojih se jedno rešenje odnosilo na zabranu rada na mestu rada.
Protiv poslodavca „Linglong“ je podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.
 
Stiglo i do  Evropskog parlamenta..

Nakon objavljivanja nehumanih uslova u kojima žive vijetnamski radnici u zrenjaniskoj fabrici „Linglong“, reakcije stižu i poslaničke grupe u Evropskom parlamentu koja poziva Evropsku komisiju da reaguje.

https://rs.n1info.com/english/news/vietnamese-workers-in-chinese-ling-long-factory-in-serbia-worse-than-at-home/

– Ovo je moderno ropstvo koje se dešava u Srbiji, zemlji koja teži da se pridruži Evropskoj uniji! Osuđujemo ovo i pozivamo Komisiju i srpske vlasti da istraže i kazne sve odgovorne za ove nehumane uslove rada i života – objavljeno je na Tviter nalogu grupe socijalista i demokrata, poslaničke grupe u Evropskom parlamentu, uz podeljenu vest o situaciji u fabrici „Linglong“.

Na gradilištu „Linglonga“ dana 19. oktobra 2020. godine i 1. novembra 2021. godine izvršena su dva nadzora glavnog izvođača radova „Čajna enerdži grup Tijencin elektrik pauer konstrakšen Ogranak Beograd““.
 
Takođe, juče je inspektora rada izvršio nadzor na lokaciji gde su kolektivno smešteni radnici iz Vijetnama. Nadzoru je prisustvovao i prevodilac.
Objekti u kojima su smešteni radnici iz Vijetnama, navodi se u saopštenju ministarstva, ne nalaze se na gradilištu fabrike guma „Linglong internešenel Jurop d.o.o. Zrenjanin“, već izvan..
Zatečena lica na toj lokaciji u kojoj su bila smeštena, nisu obavljala rad.
Stručni saradnik Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, inspektor PU Zrenjanin, kao i postupajući inspektor rada su obavili razgovor sa jednim od radnika, državljaninom Vijetnama, koji je zatečen prilikom obilaska njihovog smeštaja.
On je izjavio da je pre dolaska u Srbiju sa poslodavcem zaključio ugovor i da je po tom ugovoru obavljao poslove varioca. Takođe je izjavio da su radnici svojom voljom predali pasoše menadžeru.
Policija je obavestila o uočenim činjenicama prilikom obilaska objekta Sektor za vanredne situacije, čiji su pripadnici izašli na lice mesta i izvršili nadzor.
Iz ministarstva navode da su sa svim učesnicima nadzora dogovoreni dalji koordinisani koraci koji se tiču, pre svega, omogućavanja bezbednosti i sigurnosti radnika koja je procenjena kao prioritet i koja zahteva hitnost postupanja svih relevantnih aktera.


ucentar.rs/sputnik

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Društvo

KO NE OTPLATI DUG BANCI DESIĆE MU SE OVO: Uvode se rigorozne mere za dužnike – spisak svih promena koje uskoro stupaju na snagu

Published

on

By

U slučaju nemogućnosti otplate stambenog kredita, banka je obavezana da korisniku ponudi da u određenom roku, koji ne može biti manji od dva meseca, sam proda nekretninu i iz prodajne cene vrati dug banci.

Narodna banka Srbije objavila je nacrt novog Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, kojim predlaže mehanizam ograničavanja visine kamatnih stopa, kao i uvođenje nove, niže zakonske zatezne kamatne stope koja bi iznosila 12 odsto na obaveze u dinarima, odnosno od 10,25 odsto na obaveze sa valutnom klauzulom u evrima, dok je važeća opšta stopa zakonske zatezne kamate 14 odsto, odnosno 12,25 odsto.

Ograničenje kamatnih stopa sprovodilo bi se uz korišćenje prosečne ponderisane kamatne stope, koja se izračunava na osnovu kamatnih stopa kod već odobrenih kredita, stoji u obrazloženju rešenja koje je centralna banka uputila na javnu raspravu do 20. septembra.

„Određivanje maksimalne vrednosti kamatnih stopa biće uz uvažavanje trenutnih tržišnih uslova jer će ta maksimalna vrednost zavisiti upravo od vrednosti referentnih kamatnih stopa Narodne banke Srbije i drugih centralnih banaka, kao i prosečnih tržišnih kamatnih stopa“, stoji u obrazloženju nacrta koji je objavljen u ponedeljak, 9. septembra, uz ocenu da će se na taj način bez remećenja tržišne utakmice ostvariti i zahtev EU direktive da se „efikasno spreče zloupotrebe i da obezbede da korisnicima ne mogu biti naplaćene previsoke kamatne stope, odnosno efektivne kamatne stope ili ukupna cena kredita“.

„Pored sprečavanja naplate visokih kamatnih stopa, ograničenja kamatnih stopa predviđena članom 12. Nacrta zakona treba da obezbede i da se u slučaju naglog rasta kamatnih stopa na tržištu, taj rast uspori, odnosno da se eventualni nagli tržišni poremećaji ne reflektuju isto tako naglo i na korisnike“, istakli su iz NBS.

Kako će biti ograničena visina kamatnih stopa na stambene kredite?

Kada je reč o stambenim kreditima na novoodobrene kredite sa fiksnom i promenljivom kamatnom stopom primenjivalo bi se ograničenje koje odgovara prosečnoj ponderisanoj kamatnoj stopi za te kredite uvećanoj za 1/5 (20 odsto, 0,2 procentna poena).

– Budući da je zahvaljujući privremenoj meri Narodne banke Srbije prosečna ponderisana kamata stopa na evro indeksirane stambene kredite oborena na 4,53 odsto (stanje u julu ove godine), to znači da prilikom odobravanja novih stambenih kredita nominalna kamatna stopa ne bi mogla da bude veća od 5,44 odsto .

Kada je reč o postojećim kreditima sa promenljivom kamatnom stopom, na koje se odnosi privremena mera koja ističe u decembru ove godine, predloženo je da za njih važi ograničenje kamatne stope od pet odsto sve do 31. decembra 2026. godine (prelazna odredba Nacrta zakona), nakon čega bi i za ove kredite važilo ograničenje koje važi i za novoodobrene – prosečna ponderisana stopa uvećana za 20 odsto (0,2 procentna poena).

– Razlog za ovo prelazno rešenje je da se prestankom primene privremene mere spreči veći, nagli rast kamatne stope kod postojećih stambenih kredita -objašnjavaju iz NBS.

Pored ograničenja nominalne kamatne stope, za novodobrene stambene kredite važiće i ograničenja efektivne kamatne stope, čime su pored kamate ograničeni i svi dodatni troškovi u vezi sa zaključenjem ugovora o stambenom kreditu koji padaju na teret korisnika.

Maksimalna vrednost efektivne kamatne stope koja pritom prikazuje ukupnu cenu kredita za korisnika ograničena je na vrednost zakonske zatezne kamate (kako je predviđena ovim nacrtom zakona) umanjenu za dva i po procentna poena. Prema trenutno važećim podacima, maksimalna vrednost efektivne kamatne stope za novoodobrene stambene kredite iznosila bi 7,75 odsto.

Ograničenje kamata na potrošačke i gotovinske kredite, kartice i minuse

Kada je reč o gotovinskim i potrošačkim kreditima (koji se uglavnom odobravaju u dinarima), za postojeće i novoodobrene kredite sa promenljivom kamatnom stopom predviđeno je ograničenje nominalne kamatne stope koje odgovara prosečno ponderisanoj kamatnoj stopi uvećanoj za 1/4 (25 odsto, 0,25 procentna poena). Prema trenutnoj prosečnoj ponderisanoj stopi za dinarske gotovinske kredite, to znači da bi maksimalna nominalna kamatna stopa za kredite ove vrste, iznosila 15,67 odsto.

Istovremeno, za sve novoodobrene dinarske gotovinske i potrošačke kredite sa fiksnom i varijabilnom stopom) važiće ograničenje efektivne kamatne stope zasnovano na zbiru stope zatezne kamate (iz ovog nacrta zakona) i četiri procentna poena, što je trenutno 16 odsto. Ograničenjem kamatnih stopa obuhvaćene su i kreditne kartice i dozvoljeno prekoračenje i nedozvoljeno prekoračenje.

– Ocenjujući da ovi proizvodi ne prate dovoljno kretanje kamatnih stopa na tržištu, ocenjeno je da upravo ima mesta kvalifikovanju ovih stopa kao previsokih – ocenili su iz NBS.

Nacrtom su ograničene efektivne kamatne stope za sve novoodobrene minuse i kreditne kartice, ali i za sve postojeće minuse i kartice kada se oni produžavaju. Dodatno, nacrtom je predviđeno da za korisnike dozvoljenog/“nedozvoljenog“ prekoračenja i kreditnih kartica i pre njihovog produženja važi ograničenje, tako da njihova nominalna kamatna stopa ne može biti veća od maksimalne vrednosti efektivne stope koja važi za ove novoodobrene proizvode.

Ograničenje efektivne stope za kreditne kartice jednako je zbiru zatezne kamate (iz ovog nacrta zakona) i šest procentnih poena, a kod dozvoljenog i nedozvoljenog prekoračenja zbiru zatezne kamate i osam procentnih poena.

To znači da bi maksimalna efektivna kamatna stopa kod kreditnih kartica iznosila 18 odsto, a kod dozvoljenog i nedozvoljenog prekoračenja 20 odsto, dok su trenutne prosečne vrednosti nominalnih stopa (koje ne uključuju sve troškove) kod kreditnih kartica 22,13 odsto, a kod dozvoljenog minusa 28,41 odsto.

Nacrtom je predviđeno da prosečne ponderisane stope objavljuje Narodna banka Srbije, 1. juna i 1. decembra. Takođe, i podatke o stopi zatezne kamate iz ovog zakona, koje se koriste za utvrđivanje ograničenja efektivne kamatne stope, objavljivaće Narodna banka Srbije, kako to i trenutno čini u skladu sa Zakonom o zateznoj kamati.

Šef katedre za ekonomiju i finansije Beogradske bankarske akademije Branko Živanović za Biznis.rs ocenjuje da NBS ponuđenim rešenjima ne „iskače“ iz regionalne i globalne finansijsko-tržišne ravni.

– Proces se odvija u mnogo širem formatu i mi ništa ne improvizujemo. Stari Atinjani su tvrdili da ‘Minervina sova svoj let počinje u praskozorje’, tako da ovom prilikom NBS radi dobar posao i odgovorno se ponaša rešavajući problem upravo u praskozorje – štiti stanovništvo, povećava potrošnju i instalira adekvatan i prepoznatljiv tržišni sistem determinisanja kamatnih stopa u komercijalno-bankarskoj industriji i praksi na malo – ocenjuje Živanović.

Živanović smatra da NBS ima prostora i za dalje regulatorne poteze.

– Dalja regulacija, uz puno uvažavanje tržišnih principa, trebalo bi da ide u smeru donošenja zakonskih mera koje će se odnositi na standardizaciju tarifnika provizija i naknada komercijalnih banaka, kao i na pravnu zaštitu klijenata prilikom sklapanja sve više digitalizovanih aranžmana koji se odnose na otvaranje, servisiranje i monitoring tekućih i drugih računa, kao i na menadžment ukupne kreditne podrške i vezanu trgovinu. Sve ovo nakon donošenja zakona trebalo bi da postane jasnije, izvesnije i jeftinije – kaže Živanović.

I sama NBS skreće pažnju da se u Nacrtu izmena ne bavi samo ograničenjem kamatnih stopa, već i regulisanjem procene kreditne sposobnosti korisnika, radi sprečavanja njegove prezaduženosti, kao i digitalizacijom, u smislu jasnog propisivanja načina i uslova pod kojim se sklapaju ugovori o finansijskim uslugama. O tome detaljnije u narednom tekstu Biznis.rs o tome šta sve Narodna banka predlaže, a što ostaje u senci ograničenja kamatnih stopa.

U slučaju nemogućnosti otplate stambenog kredita, banka je obavezana da korisniku ponudi da u određenom roku, koji ne može biti manji od dva meseca, sam proda nekretninu i iz prodajne cene vrati dug banci. Na taj način se daje mogućnost korisniku da proda nekretninu po većoj ceni u odnosu na cenu koja se postiže u izvršnom postupku, odnosno u vansudskom postupku namirenja.

Continue Reading

Društvo

VUČIĆ SUTRA U 18 SAOPŠTAVA NACIJI NAJVAŽNIJE ODLUKE! Na stolu i opcija proglašenja okupacije dela teritorije Srbije

Published

on

By

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sutra u 18 časova obraća se naciji povodom najnovijih događaja naKosovu i Metohiji, usmerenih protiv opstanka našeg naroda.

Kako saznajemo, državni vrh još raspravlja o raznim temama, a na stolu je i opcija proglašenja okupacije na delu teritorije Republike Srbije.
To sa sobom povlači i brojne posledice, uključujući i pripreme za povratak okupiranih područja, zbog terora koji naš narod na Kosovu i Metohiji trpi već godinama,a koji je eskalirao poslednjih nekoliko dana.

Poslednji u nizu nemilih događaja, a u toku sada već 14-dnevne blokade srpskih institucija, bilo je brutalno prebijanje, maltretiranje i hapšenje četvorice srpskih mladića koji su slavili rođendan.

Istovremeno, sve to nosi i značajne probleme, ne samo zbog potrebe razvoja i napretka Srbije, već i zbog činjenice da bi se time priznao legalitet i legitimitet tzv. vojske Kosova i njihovih organa kao legalno suprotstavljene strane.

Podsetimo, predsednik Vučić je prekjuče u prisustvu šefa diplomatije Marka Đurića i direktora Kancelarije za KiM, Petra Petkovića, najavio da će se u narednih 72 časa obratiti građanima Srbije tako što će reći šta Srbija zahteva i šta će da učini.

Continue Reading

Društvo

Prevare građana na tržištu nepokretnosti nisu više moguće zahvaljujući izmeni zakona

Published

on

By

Nedavno se u medijima pojavila vest o slučaju u Prevare građana na tržištu nepokretnosti nisu više moguće zahvaljujući izmeni zakonakojem su prevaranti 2018. godine nezakonito oteli stan pokojne vlasnice na osnovu falsifikovane dokumentacije iz 2006. godine. Danas je tako nešto nemoguće zahvaljujući izmenama zakona i sprovedenoj reformi katastra.

Od novembra 2023. godine, sve stare isprave i dokumenta za upis u katastar, nastale pre jula 2018. godine, a koje su u ovom slučaju bile predmet falsifikovanja, moraju proći kroz ruke advokata, profesionalnih korisnika katastra. Ova zakonska promena podrazumeva pravnu pomoć i digitalizaciju papirne dokumentacije, digitalnu overu od strane advokata, te zatim slanje u katastar za upis. Novi postupak sprečava ovakve prevare koje ugrožavaju vlasništvo građana nad nepokretnostima u Srbiji.

Primer falsifikovanja dokumentacije za otimanje nekretnine pokojne vlasnice iz 2006. godine, iako danas nemoguć, služi kao primer da oni koji se protive reformama katastra ili ne razumeju njihov značaj ili imaju koristi od starog sistema.
Republički geodetski zavod garantuje zaštitu prava građana Srbije na njihove nepokretnosti, čineći ovo našim glavnim zadatkom.

Mi stojimo kao čuvari pravne sigurnosti, obavezni na borbu protiv korupcije i nepravilnosti u svim svojim oblicima.

Continue Reading

Najpopularnije