Poveži se sa nama
Admiral

Društvo

Veliki pomaci u državnom katastru- predmeti se rešavaju za pet dana, piše Blic

Published

on

Napravljeni su značajni pomaci na digitalizaciji usluga Republičkog geodetskog zavoda. Tako su rokovi za upis u registar katastra nepokretnosti sveli na samo pet dana.

reformator državnog katastra.. Borko Drašković

Međutim, priča sa predmetima koji se rešavaju po starom zakonu, mnogo je drugačija. Na ovo je ukazao i Savet stranih investitora koji kaže da i pored značajnih pomaka, postoji veliki broj nerešenih predmeta iz prošlosti, od kojih su neki stari i po više godina. Iako oni kažu da je ovakvo stanje do katastra, kočnica za njihovo brže rešavanje ipak nije to, već primena analognih poslovnih procesa, koji značajno otežavaju rad. To tvrdi direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković jer je, kako navodi, problem, ipak, mnogo kompleksniji.

„Stari predmeti se rešavaju po starom zakonu koji propisuje analogne poslovne procese koji su neprecizni i konfuzni za razliku od novih digitalnih procesa koji se primenjuju od 2018. godine i omogućavaju da katastar rešava zahteve u roku od 5 dana, a žalbe u roku od 60 dana. Ukoliko se
nastavi sa primenom starog zakona i procesa koji mogu biti koruptivni, rešavanje zaostalih predmeta može trajati zauvek. RGZ zato smatra da je rešavanje ovog problema moguć kroz izmenu zakona i primenu novih digitalnih procesa jer stari koruptivni zakon, koji je još uvek u primeni, za reformu katastra predstavlja kamen spoticanja“, kaže Drašković. Drugim rečima, direktor RGZ-a, jasno stavlja do znanja da postojeća zakonska regulativa nije dobra i da treba da se menja jer je cilj ove institucije i
projekta Svetske banke „Unapređenje zemljišne administracije u Srbiji“ da katastar bude pouzdan, dostupan, efikasan i transparentan servis za sve građane. Upravo to je put da se prevaziđu problemi a ne pritisci bilo kojih

dav

interesnih grupa koje problem sagledavaju samo iz svog ugla, ograničenog na lične potrebe. Ako se tako razmišlja, objašnjava Drašković, onda to predstavlja teret za proces transformacije katastra i dovodi do zbunjivanja građana do kojih te informacije stižu selektivno preko medija. „Katastar nepokretnosti, koji vodi RGZ, predstavlja registar sa podacima o nepokretnostima, a svi postupci pred katastrom se sprovode isključivo u skladu sa zakonom. Proces digitalizacije ušao je u treću i završnu fazu što je omogućilo da već sada ostvarimo potpunu transparentnost u rešavanju podnetih zahteva. To znači da je moguće pratiti svaki korak koji u tom postupku napravi referent ili njegov nadređeni. Ako nedostaju dokumenta jedna od najvećih zabluda je da u katastru može pomoći veza. Takav kafanski inženjering ima koren u prošlim vremenima. Kada bi danas neki referent eventualno pokušao da zaobiđe zakon to bi bilo vidljivo u bazi podataka jer svaki korak ostavlja pisani, ili preciznije, digitalni trag koji se trajno beleži. Protiv te osobe bilo bi moguće podneti krivičnu prijavu, a podaci iz baze katastra služili bi kao dokaz u postupku“, objašnjava Drašković. Pored toga, Drašković upozorava da i određene zablude o katastru, vezane pre svega za utvrđivanje imovinsko-pravnih odnosa, dodatno otežavaju rad.

„Taj posao je u nadležnosti sudova, javnih beležnika, izvršitelja, ministarstava, lokalnih samouprava. Katastar u toku rešavanja zahteva u svoju bazu registruje podatke koji su u svojim dokumentima naveli organi koji se i bave utvrđivanjem vlasništva. Zakonska obaveza katastra je da u svoj registar unese tačno ono što je u dokumentu navedeno. Rad onih koji utvrđuju vlasništvo može biti neujednačen jer zakon može biti neprecizan, onda to postane vidljivo prilikom upisa u katastar nepokretnosti koji je posledično takođe neprecizan, pa se stvara privid o nekonzistentnosti rada službi katastra“, navodi za Blic direktor RGZ.

On dodaje i da bi raznoliku pravnu praksu, pa i različite upise, eliminisalo uvođenje digitalizacije i zbog toga RGZ do sada nije otvarao tu temu. „Katastri isključivo mogu postupati po propisima, a nikako na osnovu
prakse. Sudovi i javni beležnici zaduženi su za tumačenje zakona. Istorija vlasništva u Srbiji stara je preko 100 godina, a pitanja koja se odnose na utvrđivanje vlasništva stara su vekovima, još od turskog doba. Moderni katastar nastaje u 20. veku. Da zaključim, kada su „svi papiri čisti“, kako to građani kolokvijalno kažu, upis u katastar nepokretnosti rešava se za 5 dana. Ukoliko pak dokumenta nisu uredna ili postoji prethodni zahtev na istoj nepokretnosti, nastaje problem“, objašnjava Drašković.



ucentar.rs

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Društvo

Zatvara se fabrika čuvenih Mocart kugli: Kraj 127-godišnje tradicije u Salcburgu

Published

on

By

Fabrika “Mirabel-Verk” u Gredigu, kod Salcburga, koja je više od jednog veka proizvodila čuvene “Echte Salzburger Mozartkugel”, zatvorena je. Poslednja kuglica, teška 17,1 gram, od čokolade, marcipana, pistacija i nugata, proizvedena je 5. decembra, čime je simbolično završen važan deo austrijske tradicije, piše austrijski Kurir.

Korporacija Mondelez, koja poseduje prava na ovaj brend, odlučila je da obustavi proizvodnju u Austriji i razmatra preseljenje proizvodnje u Poljsku ili Češku. Ova odluka izazvala je veliko nezadovoljstvo među zaposlenima i lokalnim stanovništvom.

„To je bio postepeni kraj“, rekla je Katarina Lindner, menadžer kvaliteta i dugogodišnja radnica fabrike. Broj zaposlenih smanjen je sa 160 na 40, a preostali radnici napustiće posao do kraja godine.

Kompanija Salcburg Schokolade, koja je do sada proizvodila Mocart kugle za Mondelez, nije se oporavila od bankrota iz 2021. godine, uz rast cena sirovina, energenata i transporta kao ključne razloge.

Zgrada fabrike, zbog odbijanja prenamene u stambeni prostor, verovatno će još dugo ostati prazna, dok će oprema biti prodata ili uklonjena. Ovo zatvaranje predstavlja kraj jedne epohe, a Salcburg ostaje bez jednog od svojih najprepoznatljivijih gastronomskih simbola.

Continue Reading

Društvo

RENOVIRANJE STANA POSTAJE NOĆNA MORA: Majstore teško naći, a cene sve veće!

Published

on

By

Renoviranje stana ili manje popravke za Kragujevčane postale su pravi izazov, jer da bi angažovali majstora, često moraju da čekaju nedeljama, pa čak i mesecima. Lista čekanja postaje uobičajena pojava.

Iako posla ima preko glave, zanatlija je sve manje, jer prema statistici, mladi sve ređe biraju zanatske škole i zanimanja.

Moleri

Građani koji nisu unapred zakazali molera, mogu zaboraviti na krečenje do leta sledeće godine, upozoravaju moleri u Kragujevcu. Cene usluga u ovom gradu iznose oko 2,5 evra po kvadratu za krečenje, dok za gletovanje i krečenje dostižu i 6 evra po kvadratu.

Stolarija

Zamena stolarije u Kragujevcu poskupela je ove godine za 20-30 odsto. Novi PVC prozor košta od 70 do 130 evra po kvadratu, u zavisnosti od tipa i vrste stakla. Ipak, bez obzira na cenu, stolari ističu da su toliko zauzeti da se na njih čeka mesecima.

Vodoinstalateri

Za uvođenje hidroizolacije u kupatilu, građani u Kragujevcu plaćaju između 70 i 110 evra po kvadratu, dok hitne popravke često imaju dodatne troškove. Što se tiče renoviranja kupatila, na keramičare i vodoinstalatere čeka se dugo, jer su često angažovani na velikim gradilištima.

Električari

Cene električarskih usluga porasle su za oko 40 odsto u Kragujevcu. Uvođenje nove instalacije košta oko 10 evra po kvadratu, dok se popravka starih instalacija naplaćuje po satnici, koja iznosi oko 12 evra. Ipak, električare je moguće angažovati u roku od 10 do 15 dana, što ih čini dostupnijim od drugih zanatlija.

Sve ovo ukazuje na ozbiljan nedostatak zanatlija i rast cena u građevinskom sektoru, što renoviranje stana ili popravke čini sve težim i skupljim poduhvatom za Kragujevčane.

 

Foto:Shutterstock

Continue Reading

aktuelno

Danas je VAVEDENJE PRESVETE BOGORODICE- slava manastira Hilandara!

Published

on

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Vavedenje Presvete Bogorodice, jedan od 12 najvećih pravoslavnih praznika.
 
Ovaj praznik se u nekim delovima zove i Sveta Prečista, a u crkvenom kalendaru uvek je označen crvenim slovom. Predstavlja dan kada je Presveta devica Marija prvi put uvedena u hram. Devica Marija je inače bila i prva doživotno zaveštanja devojka, zavetovali su je roditelji Sveti Joakim i Ana kao trogodišnju devojčicu na ovaj dan.
 
Toga dana Marija je išla svečano odevena i ukrašena između majke i oca u svečanoj povorci dok su iza njih išli mnogo rođaci i prijatelji. Na ulazu u hram dočekao ih je prvosveštenik Zaharije, otac Svetog Jovana Krstitelja. Marija Ake u hramu ostala sve do svoje dvanaeste godine. 
 
Današnji praznik posebno slave rodilje i nerotkinje, a mnogo se na ovaj dan pričešćuju. Danas se ne preduzimaju važni poslovi. Osim onih koji danas slave slavu, posebno slave i stočari. Važi pravilo da za Vavedenje ne treba raditi kućne poslove – peglati veš, prati i slično. 
 
Vavedenje je slava manastira Hilandar na Svetoj Gori.


ucentar.rs

Continue Reading

Najpopularnije