ARSENIJEVIĆ uzvraća udarac: PRIJAVIO Zdravkovića zbog plagiranja! CIRKUS
Dr Nebojša Arsenijević, redovni profesor, nekadašnji dekan Fakulteta medicinskih nauka i rektor Univerziteta u Kragujevcu podneo Upravi kriminalističke policije krivičnu prijavu protiv prof. dr Nebojše Zdravkovića, profesora ovog fakulteta zbog, navodnog, plagiranja dva udžbenika
Tamo gde nema javnosti i argumentivane naučne debate, gde se profesori primaju po partijskom, a ne naučnom ključu, neminovno stiže policija da „recenzira“ uradak nastavnika. Onih, što su vičući „dobro jutro čaršijo na sve četiri strane“, munjevito napredovali da bi im čak i Mihailo Pupin i Nikola Tesla pozavideli.
Dr Nebojša Arsenijević, redovni profesor, nekadašnji dekan Medicinskog fakulteta (Fakulteta medicinskih nauka) i rektor Univerziteta u Kragujevcu, podneo je Upravi kriminalističke policije MUP Srbije krivičnu orijavu protiv dr Nebojše Zdravkovića, profesora Fakulteta medicinskih nauka, zato što je, navodno, svoja dva udžbenika sačinio u najvećem delu prepisujući druge autore.
Profesoru Zdravkoviću, nekadašnjem funkcioneru bivše G17 plus i zameniku gradonačelnika Veroljuba Verka Stevanovića, stavlja se na dušu da je plagirao udžbenik „Informatičke metode u biomedicinskom istraživanju“, koji je izdao Medicinski fakultet u Kragujevcu 2011. godine, a čiju recenziju potpisuju Biljana Miličić i Tatjana Ile. Prof. Arsenijević nudi dokaze da je Zdravković neštedimice prepisivao iz knjige Žarka Brunovića, „ECDLmodul 2-Korišćenje računara i upravljanje datotekama“ . Braunovićeva knjiga je mala po obimu (tek 98 strana) te je Zdravković svoj udžbenik od 164 strane, iz koje uče budući lekari, dopunio plagiranjem bloga Pedagoškog društva informatičara, sa koga je, navodno, preuzeo 95 odsto teksta „Vrsta računara“.
Uz obimnu dokumentaciju, prof. Arsenijević ukazuje da je prof. Zdravković takođe plagirao i knjigu Martina Blanda „Introduction to Medical Statistics, An, 3rd Editio , koju je 2000. godine izdao Oxford University Press.
-Zdravković je skoro u celosti prepisao knjigu Martina Blanda, praktično objavivši pod svojim imenom prevod te knjige, pod imenom „Statističke metode u biomedicinskim istraživanjima“, koju je izdao 11 godina posle Martina Blanda, a recenzent mu je bio njegov brat od tetke, sadašnji rektor prof. dr Nenad Filipović.- kaže za ucentar.rs prof. dr Nebojša Arsenijević, objašnjavajući da se, pre podnošenja prijave UKP, bezuspešno obraćao dekanu Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu, Etičkoj komisiji fakulteta i Odboru za profesionalnu etiku Univerziteta u Kragujevcu.
Etička komisija, na čelu sa docentom dr Ivanom Srejovićem, odbila je prijavu smatrajući da Nebojša Zdravković ne može biti odgovoran za neakademsko ponašanje, zato što je knjiga „Statističke metode u biomedicinskom istraživanju“ objavljena 2011. godine, a Kodeks Univerziteta je donet 29. decembra 2016. godine. Komisija je pošla od načela da niko ne može biti odgovoran za neko činjenje ako u vreme činjenja to nije bilo propisano kao zabranjeno. Dakle, pošto u vreme štampanja knjige za koju prof. Arsenijević nudi dokaze da je u stvari plagijat knjige Martina Blanda, nije postojao Kodeks koji bi zabranjivao plagiranje, onda se uvom slučaju propisi sadržani u kasnije donetom Kodeksu ne mogu primeniti retroaktivno. Doduše, Etička komisija se nije bavila da li je 2011. godine, Statut Medicinskog fakulteta u Kragujevcu zabranjivao neakademsko ponašanje, niti je tumačio odredbe Zakona o visokom obrazovanju koji je, uvek, propisivao koja su to ponašanja nespojiva sa statusom nastavnika na univerzitetu.
Prof. Arsenijević se žalio na odluku Etičke komiije, kojoj zamera i da nije kompetentna, imajući uvidu da je čine nastavnici u početnim zvanjima, a predsednik je docent, koji tek treba da napreduju u karijeri. Odbor za profesionalnu etiku Univerziteta na čijem je čelu psihijatar dr Dragana Ignjatović Ristić, odbila je žalbu navodeći da nije navedena adresa lica koje je podnosi (!?), ali ni broj odluke Etičke komisije Fakulteta medicinskih nauka koja se osporava, a priloženi CD na kojima su uskladišteni dokazi u vezi plagiranja bili su – prazni.
-Ovo obrazloženje je apsurdno! Moja kućna adresa je tačno navedena, a uz to imam adresu i na radnom mestu, dakle na fakultetu gde radim. Takođe, uredno sam priložio dokaze na CD-u. Uz to, ako žalba nije bila uredna, prema zakonu su bili dužni da mi dostave obaveštenje sa zahtevom da je uredim. Očigledno je u pitanju namera čelnika ovog Odbora da se zaštiti plagijator, sakrije bruka od javnosti, što je sve suprotno sa dokumentima koje je doneo Univerzitet, kojima se striktno propisuje akademsko ponašanje i zabranjuje svaka vrsta plagiranja. – kaže prof.dr Arsenijević.
Želeći da čujemo i drugu stranu, obratili smo se prof. dr Nebojši Zdravkoviću, nudeći mu da iznese odbranu na, zaista, teške optužbe koje, ukoliko se dokažu kao tačne, čine nemogućim njegov dalji opstanak na ovom fakultetu kao nastavnika. Ni posle skoro tri nedelje čekanja, prof. dr Zdravković, koji je i član Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje nije nas udostojio odgovora.
SUTRA: Šta kaže dekan Fakulteta medicinskih nauka, kako mašinski inženjer predaje budućim lekarima?
ucentar.rs