Ekskluzivno za Ucentar: Kragujevčanin Srđan Marković izveštava iz Moskve
„Ovde je sve, manje više isto kao i pre godinu dana. Pala je vrednost rublje ali nema ni potražnje za dolarom i evrom. Apsolutno ništa se ne dešava što bi upućivalo na rat koji je geografski relativno blizu. Teško je naći Moskovljanina koji govori o ratu“, kaže za Ucentar kulinarska TV zvezda „Serž Markovič“, kako ga prepoznaje Rusija ali i većina nekadašnjih članica SSSR.
Ovaj Kragujevčanin koji je u Rusiju otišao pre više od jedne decenije, tvrdi da život u ruskoj metropoli izgleda tako da se ratna razaranja čine predaleko ali i da bojazan o ekonomskoj krizi nije nerealna.
„Ovde svi znaju, a trebalo bi da se zna i u Srbiji, Ukrajina proizvodi skoro 20 posto žitarica na nivou Evrope. Treba znati i da je, ako ne računamo Rusiju, Ukrajina zapravo teritorijalno najveća evropska država. Ljudi međutim, ovde nisu previše zainteresovani za takve činjenice“, kaže naš sugrađanin koji u Moskvi živi na bezbednoj udaljenosti od sukoba koji bukti u Ukrajini ali je realan kada je u pitanju opasnost od mogućih posledica.
„Vrlo je verovatno da ćete i vi u Srbiji osetiti posledice „specijalne vojne akcije“, kako se to ovde zove. Možda ne odmah ali…
Ovde postoji uverenje da je Rusija zemlja u kojoj ne može doći do energetske krize. S druge stane, evropske zemlje su u nekoj vrsti panike od mogućnosti da ostanu bez ruskog gasa. Daleko je ovde od savršenog ali, Evropljani često imaju pogrešnu sliku i ne razumeju da je u suštini prilično dobro. Rusi su narod koji voli „evropske vrednosti“ ali sasvim lagodno živi i bez njih. U tom smislu ni brutalne sankcije SAD i EU, nisu nešto što može posebno da zabrine prosečnog Rusa“, kaže za Ucentar naš sagovornik i tvrdi da ne treba verovati medijskim izveštajima „sa terena“.
„Postoje neka ograničenja, pre svega u internet vezama. Ipak, to ne može da spreči protok informacija. Vesti su oprečne i svakako „prenaduvane“, odakle god da dolaze. Svako ko živi u Srbiji trebalo bi da zna o čemu govorim. Nažalost, znamo šta je propaganda, naročito ratna. Recimo, Moskovljani su nervozni jer je „Aple“ obustavio prodaju u Rusiji ali i sasvim dobro razumeju da se sve to, manje više, proizvodi u Kini i da prave nestašice telefona, lap topova i sličnih stvari neće biti. Zvuči surovo ali, realno, ovde se rat ne oseća i čak se tako i ne zove. „Specijalna operacija“ međutim čeka da donese svoje posledice. U to niko ne sumnja ali se o tome glasno ne govori. Rusi su narod koji ne voli rat ali se u njemu, istorija je pokazala, odlično snalazi. Najiskrenije, mislim da će se svi obradovati kad ovo prođe. Osećaj ružnog sna. Za sve. Tako može da se opiše“, svodi svoje utiske za Ucentar, Srđan Marković, Kragujevčanin koji na ruskoj televiziji ima svoj kulinarski šou. U svom maniru, Serž, kako ga prepoznaju na ruskim televizijama, poziva na jedan sasvim drugačiji sukob – sukob dobrih ukusa nacionalnih kuhinja.
„Šta god da je u loncu, ne sme da se prezačini. Začini su strast i najbitnije je imati meru. Samo tako može da se napravi dobra čorba“, tvrdi Serž, opominjući one koju kuvaju globalnu čorbu da ne preteraju.