Kragujevac će konačno da prodiše: „Energetika“ dala „pun gas“ za gasnu kotlarnicu!

Radovi na izgradnji nove kotlarnice u “Energetici”, koja će građanima Kragujevca da obezbedi ekološki prihvatljivo, kvalitetno i pouzdano grejanje, su u poodmakloj fazi. Na gradilište je stigao najveći deo krupne opreme, a trenutno se izvode radovi na povezivanju kotlova i pratećih elemenata sa novim toplovodom.
Prema rečima Andreje Ilića, direktora ovog preduzeća, u “Energetiku” je stiglo pet kotlova na gas, koji su postavljeni na ležišta, na njih su montirani ekonomajzeri, a dopremljeni su i kolektori za novo kotlovsko postrojenje.

Andreja Ilić
-Radovi se obavljaju paralelno – povezuju se kotlovi sa cevima i montiraju se cevovodi – zavaruju se sevi sa elementima. Novi toplovod ide postojećom trasom od matične lokacije do Kneževog arsenala. Formirana je noseća metalna konstrukcija za nove dimnjake za koje su stigle prohromske cevi, tako da će dimnjaci biti montirani sledeće nedelje. Kompletno novo postrojenje će biti završeno tokom leta, posle čega slede testiranja i probe. Kragujevac će novu grejnu sezonu dočekati spremno sa novom toplanom koja će da koristi gas kao ekološki prihvatljiv energent, kaže Ilić.
Investicija zamene kotlova i saniranja pepelišta vredna je 18 miliona evra, a sprovodi se uz pomoć kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić je rekao da je „sa ekološkog aspekta ovo istorija za Kragujevac“ i da je ovo “poslednja sezona da se grejemo na način kao do sada uz zagađenje grada”.
Kotlovi su nakon dopremanja iz Nemačke uz pomoć velike dizalice, nosivosti 500 tona, spušteni kroz otvor na krovu fabrike. Vrednost krupne opreme koja je stigla u “Energetiku” je oko četiri miliona evra. Dopremljeno je i 3,6 kilometara predizolovanih i izolovanih cevi kojima će biti zamenjen glavni toplovod ka gradu.
Inače, Kragujevac je za Vladu Srbije bio prioritet za sanaciju kotlarnica, jer je među gradovima koji imaju najveći stepen aerozagađenja baš zbog daljinskog grejanja na ugalj. Biće uklonjeno i pepelište na kome ima oko 40.000 tona pepela, i za to je izdvojeno tri miliona evra.
Za tri velika ekološka projekta u Kragujevcu država izdvaja 320 miliona evra, a pored prelaska na grejanje na gas, tu su i sanacija deponije u Jovanovcu uz gradnju nove regionalne deponije u Vitlištu, kao i zaštita voda kroz gradnju 360 kilometara kanalizacione mreže i tri postrojenja za prečiščavanje otpadnih voda.