aktuelno
EVO KOLIKI ĆE VAM BITI RAČUNI ZA STRUJU OD SEPTEMBRA: Detaljna računica za poskupljenje kilovata!
Od 1. septembra prosečna cens kilovat-sata za domaćinstva i male kupce iznosiće 8,144 din/kWh bez poreza i taksi, što je uvećanje od 6,5 odsto u odnosu na dosadašnju prosečnu cenu, saopštila je Agencija za energetiku.
Uzevši u obzir da prosečan mesečni račun srpskog domaćinstva iznosi oko 3.500 dinara, to znači da će septembarski račun, koji stiže za naplatu u oktobru, biti veći za manje od 300 dinara!
Naime, Savet Agencije za energetiku je, na zahtev JP EPS, na jučerašnjoj sednici dao saglasnost na odluku o ceni električne energije za garantovano snabdevanje.
Mesečni ceh
– Prosečna cena električne energije za kupce koji imaju pravo na garantovano snabdevanje po regulisanim cenama (domaćinstva i mali kupci), utvrđena na osnovu maksimalno odobrenog prihoda i predviđenih količina električne energije za prodaju kupcima na garantovanom snabdevanju, iznosi bez poreza i taksi 8,144 din/kWh i veća je u odnosu na postojeću prosečnu cenu za 6,5 odsto – saopštila je Agencija za energetiku.
Kako dodaju, nova cena za garantovano snabdevanje primenjivaće se počev od 1. septembra 2022, što znači da će građanima uvećani računi za struju stizati od oktobra.
Podsetimo, prosečna potrošnja srpskog domaćinstva je oko 400 kilovat-sati, a račun u proseku iznosi oko 3.500 dinara.
Uz najavljeno poskupljenje električne energije od 6,5 odsto, prosečni račun od septembra biće veći za 227 dinara. Kako je ovo cena poskupljenja bez poreza i taksi, ekonomisti su izračunali da će konačno povećanje biti 8,5 odsto. I u tom slučaju će prosečni mesečni račun od 3.500 dinara biti veći za 297 dinara i iznositi 3.797 dinara.
Prema istoj računici, domaćinstva koja struju sada plaćaju 5.000 dinara, od septembra će račun biti veći za 325 dinara bez poreza i taksi, a sa ovim nametima će mesečno plaćati više 425 dinara.
Onima koji struju sada plaćaju 10.000 dinara, nakon poskupljenja će izdvajati više 650 dinara, odnosno 850 dinara sa PDV i taksama.
Teret krize
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da poskupljenje struje neće ugroziti životni standard građana, čak ni onih najsiromašnijih. On je rekao da država želi da najveći teret krize preuzme na sebe i dodao da je sada cena struje na berzi oko 540 evra po megavat-satu, dok je kod nas za građane gotovo 14 puta niža.
– I što se gasa tiče, mi smo rekli da će to biti minimalno povećanje cene (devet odsto), to je neverovatno imajući u vidu da su u pojedinim zemljama cene gasa skočile za 350 do 1.000 odsto, kod nas ispod 10 odsto za građane. Trudimo se da i za firme i fabrike držimo najbolje uslove, jer hoćemo i dalje da privlačimo sve strane investitore – poručio je Vučić.
On je dodao i da Srbija utiskuje gas u mađarska skladišta gasa za naše potrebe, kao i da smo povećali rezerve gasa u Banatskom Dvoru na 243 miliona kubnih metara, što je samo sedam miliona manje od maksimalnog kapaciteta od 250 miliona, koji će uskoro biti popunjen.
CENE POD KONTROLOM
Hleb „sava“ do 54 dinara
Presednik AleksandarVučić Poručio je da će cene hrane i osnovnih namirnica biti pod kontrolom, kao i da cena hleba „sava“ u narednom periodu neće mnogo poskupeti (sa sadašnjih 49 dinara). – Što se tiče hrane, ulja i šećera… sve ćemo držati pod kontrolom. Hleb će samo minimalno da raste i možda brašno. Ali tako da osnovni hleb „sava“, koji će biti 50 i nešto dinara, što ne znači da će biti 59 dinara, već 53 ili 54 dinara kada za to dođe vreme – rekao je Vučić i naglasio da će to biti ubedljivo najjeftiniji hleb u celoj Evropi. – I to ćemo da držimo pod kontrolom zbog najugroženijih kategorija stanovništva – rekao je on.
Kurir.rs
Ne propustite:
aktuelno
USEKOVANJE GLAVE SVETOG JOVANA KRSTITELJA:Danas je strogi post!
Ne propustite:
aktuelno
Raspisan konkurs za prijem više od 70 komandira u 12 kazneno-popravnih ustanova
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija raspisala je danas konkurs za prijem u stalni radni odnos u 12 kazneno-popravnih ustanova 73 pripadnika Službe za obezbeđenje, koja je i najbrojnija služba u sistemu izvršenja krivičnih sankcija.
Kazneno-popravni zavod u Sremskoj Mitrovici, koji je i najveći zavod u zemlji, zaposliće 15 komandira, kao i Kazneno-popravni zavod u Beogradu.
KPZ u Kragujevcu će primiti u stalni radni odnos 14 komandira, KPZ za žene uPožarevcu 10, dok će KPZ u Beogradu (Padinskoj Skeli) zaposliti 5 komandira.
U stalni radni odnos biće primljena tri komandira u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu, kao i u Okružnom zatvoru u Novom Pazaru, dok će po dva komandira biti primljena u OZ u Kraljevu i OZ u Zrenjaninu, kao i u KPZ u Somboru.
Konkurs se odnosi i na prijem po jednog komandira u Okružnom zatvoru u Kruševcu i Okružnom zatvoru u Vranju.
Rok za podnošenje prijava zainteresovanih kandidata traje do 19. septembra 2024. godine.
Konkurs je objavljen na internet adresi Ministarstva pravde www.mpravde.gov.rs , portalu e-uprave i Nacionalne službe za zapošljavanje, kao
i u listu „Poslovi“.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija zaposlila je skoro 600 komandira u Službi za obezbeđenje u više zavoda u Srbiji od 2020. godine.
Ne propustite:
aktuelno
PREMINUO BORA ČORBA U 72. GODINI: Legendarni frontmen Riblje čorbe izgubio bitku sa teškom upalom pluća
Bora Đorđević, frontmen grupe Riblja čorba, preminuo je u 72. godini. On je nedavno primljen u bolnicu u Ljubljani s jakom upalom pluća. Bio je na terapiji antibioticima i na kiseoniku, a posle nekoliko dana zbog pogoršanog stanja, stavljen je na respirator. On se, inače, dugo borio i s teškom bolešću. Muzičar je i pred Novu godinu imao upalu pluća zbog čega je tada otkazao koncert u Nišu.
Doktor mi je izričito zabranio svaki napor jer bolujem od jake upale pluća tako da bi mi nastup pogoršao zdravstveno stanje. Pobedićemo bolest i vidimo se prvom prilikom – poručio je tada Bora organizatorima I pobedio bolest.
Nažalost, sada bitku nije uspeo da dobije. Bora Đorđević je rođen 1952. godine u Čačku. U rodnom mestu je završio osnovnu školu, a nakon problema sa zakonom izbačen je iz gimnazije. Njegovi roditelji su tada, kako bi pobegli od „sramote“ koju im je prouzrokovao, odlučili da se presele u Beograd. Tu je Bora završio Petu gimnaziju i upisao Pravni fakultet. Nakon dve godine je shvatio da ta profesija nije za njega, pa je pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Nikada nije primljen na glumu, pa je upisao organizaciju na FDU. Grupu Riblja čorba 1978. godine. Za više od 45 godine karijere snimili su 20 studijskih albuma i osam lajv izdanja. Poslednje album „Da tebe nije“ izdao je Siti rekords. Desetak godina živeo je u Sloveniji, gde se treći put oženio
Bacio sam sidro u mirnoj Ljubljani i mnogo mi je lepo sa Dubravkom, ženom koju volim. Ima li veće sreće nego voleti i biti voljen. I što je najljepše, moja posljednja ljubav prihvatila je da se uda za mene. Ona će biti mlada, a ja staroženja, tako me s pravom nazvala. Venčali smo se 25. maja, na Dan mladosti, u Grčkoj na Santoriniju – izjavio je svojevremeno Bora za „Stori“. Đorđević je za sebe umeo da kaže da je prvo Srbin, pa tek onda roker. Pisac i muzičar je 15. februara 2021. godine nagrađen Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena. Iza sebe je ostavio sina Borisa, kojeg je dobio s prvom suprugom Draganom, koja je bila njegova ljubav iz srednje škole.
Ne propustite:
-
fokus3 седмице ago
NOVI REKTOR UNIVERZITETA U KRAGUJEVCU
-
fokus4 седмице ago
Vašar u Kniću privukao veliki broj posetilaca
-
fokus3 седмице ago
Hoće li biti plazme?
-
fokus1 седмица ago
ŠTA SE VIŠE ISPLATI – GOTOV AJVAR ILI PAPRIKA? Domaćice u dilemi, evo šta nam kažu prodavci
-
fokus4 седмице ago
Veliki investicioni projekti i nova industrijska zona u Kragujevcu
-
fokus2 седмице ago
Zastarelost komunalnih dugova: Kada se obustavlja prinudna naplata za struju i ostale usluge
-
fokus4 седмице ago
Udruženje Ekomar pratilo situaciju oko kvaliteta vode u Kragujevcu
-
fokus3 седмице ago
I fakultet inženjerskih nauka podržao profesora Rankovića za rektora Univerziteta u Kragujevcu