VOJNI SINDIKAT SRBIJE NA MEĐUNARODNOJ KONFERENCIJI O PRAVIMA SINDIKATA I ZAPOSLENIH U JAVNOM SEKTORU, VOJSCI I POLICIJI

Jedini reprezentativni sindikat zaposlenih u odbrani – Vojni sindikat Srbije, kao član Evropske konfederacije sindikata javnih službi (EPSU) i Svetske konfederacije sindikata (PSI), učestvovao je u dvodnevnoj međunarodnoj konferenciji o pravima sindikata i zaposlenih u javnom sektoru, vojsci i policiji, koja se održava u Skoplju 21. i 22. septembra.
Na konferenciji učestvuju sindikati iz svih država članica EU i regiona Balkana, koji su članovi „EPSU“, „PSI“, Saveza vojnih sindikata i udruženja „EUROMIL“, Saveza policijskih sindikata EU „EuroCOP“ i Evropske konfederacije sindikata „ETUC“.
Gosti konferencije su Henrik Kristensen, izvršni sekretar Evropskog komiteta za ljudska prava u Savetu Evrope i Dijana Krumpara iz Odeljenja za socijalni dijalog Evropske komisije.
Učesnici konferencije govorili su o pravima sindikata i zaposlenih u javnom sektoru, vojnog i policijskog osoblja u zemljama EU i regiona Balkana, o problemima sa kojima se sindikati susreću u svom radu i delovanju ali i o merama za unapređenje prava sindikata i zaposlenih koje zastupaju kao i direktivama EU koje nalažu unapređenje dostignutih prava.
Glavna tema konferencine je unapređenje socijalnog dijaloga i kolektivnog pregovaranja, sa ciljem da se u narednom periodu preduzmu akcije kako bi države koje još uvek nisu ratifikovale konvencije Međunarodne organizacije rada o kolektivnim ugovorima u javnom sektoru, među kojima je i Srbija, to učine
Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić, referisao je učesnicima konferencije i predstavnicima Saveta Evrope i Evropske komisije, o primerima grubog kršenja prava sindikata u Srbiji, garantovanih konvencijama Međunarodne organizacije rada i Evropskom socijalnom poveljom, dugogodišnjim pritiscima na Vojni sindikat Srbije, pre svega izricanjem otkaza sa rada predsedniku i generalnom sekretaru zbog učešća u sindikalnim aktivnostima, kao i o dugogodišnjem aktivnom ometanju prava da vojno osoblje u Srbiji dobije kolektivni ugovor u skladu sa zakonom utvrđenim pravima. Prisutni su upoznati i sa činjenicom da je u Srbiji, sve prisutnija praksa umanjenja sindikalnih prava i da se zaposlenima u javnom sektoru od države i poslodavaca sve više osporava i ukida pravo na ishranu u toku rada i regres za korišćenje godišnjeg odmora. Ukazano je i na brojne probleme u kolektivnom pregovaranju i kod produženja važenja kolektivnih ugovora, pre svega na pritiske sa strane poslodavaca i uticaj na sindikate da prihvate da se umanje već ugovorena i dostignuta prava. S obzirom da Srbija, nema pravo na kolektivnu žalbu prema EU institucijama, od predstavnika „EPSU“ i „PSI“, i prisutnih članova Saveta Evrope i EU komisije, zatražena je pomoć i posredovanje u rešavanju navedenih problema.
Zaključak konferencije je da je nedopustivo da se u pojedinim zemljama sindikatima osporava pravo na kolektivne akcije uključujući pravo na štrajk i kolektivno pregovaranje, jer to garantuju sve konvencine koje uređuju prava sindikata. Zaključeno je da će svi sindikati članovi „EPSU“, „PSI“,“EUROMIL“,“EuroCOP“ i „ETUC“, u narednom periodu sprovoditi zajedničke akcije i uzajamnu podršku na razvijanju svesti kod predstavnika vlasti i poslodavaca o obavezi poštovanja međunarodnih konvencija i unapređenja socijalnog dijaloga, te da je od izuzetne važnosti povećati broj zaključenih kolektivnih ugovora u javnom sektoru.