EKOLOŠKA BOMBA U CENTRU KRAGUJEVCA

Pakara sa ,,mirisom plastike“ je opasnost po zdravlje nacije!
Dejan Nestorović, član ekološke radne grupe u Skupštini grada Kragujevca, zdravstveni i sportski radnik, autor i TV voditelj emisije ,,Bez predrasuda“ u razgovoru za Ucentar upozorava da pekara ,,Klas“ u strogom centru Kragujevca peče hleb i pecivo uglavnom u turskoj peći, veličine sobe, koja radi drva i potpomognuta je sa mazutom,čija isparavanja ugrožavaju zdravlje ljudi i životnu sredinu!
– Poštovana nacijo, poštovani građani grada Kragujevca, moja dužnost je da informišem javnost o opasnom ekološkom problemu u srcu grada Kragujevca. Moja dužnost je da obavestim javnost u Srbiji da pekara ,,Klas“, u strogom centru Kragujevca, u procesu proizvodnje krši brojna ljudska prava zagarantovana Ustavom Republike Srbije, posebno član 74. To nije obična pekara koja radi na struju ili gas, već proizvodni objekat koji obezbeđuje proizvode za ogroman broj mini objekata i prodavnica. Pekara „Klas“ u najvećem obimu proizvodnju zasniva na turskoj peći, veličine sobe, i opasnom mazutu, čija isparavanja narušavaju zdravlje građana, kao da smo još pod Turcima – kaže Nestorović i dodaje da se obraća svima, koji su ekološko-zdravstveno prosvećeni, kao i ekološki neprosvećenima da bi im ukazao na problem.
– Bruka i sramota je da u centru jednog grada, nekadašnje prestonice Srbije, u 21. veku imamo ne samo ekološki i zdravstveni problem već i urbanističko-turističku bruku i ruglo pekare ,,Klas“, koju nijedan zakon, više decenija unazad, ne prepoznaje kao nedaću. Lokalni zakoni i odluke su donošene godinama, ali je pekara „Klas“ bila zaštićena kao orao belorepan. Ekološki inspektori su pre izlaska na teren, po prijavi građana, uredno i redovno najavljivali posetu, pa su kante mazuta sklanjane.Građani u najužem jezgru grada su podneli više peticija protiv pekare „Klas“ u kojima se navodi šta je sve neprihvatljivo i pozivali se na izveštaje Istituta za javno zdravlje Kragujevac o zagadjenju vazduha :
– Nedopustivo je da u 21. veku u centru grada imamo proizvodnju hleba i peciva na tursku peć, veličine sobe, koja radi tako što se neprekidno negde dosipaju litre i litre mazuta. Kao enegent se koriste drva, pa čak i prikolica parketa je vidjena, koji prilikom sagorevanja ispušta opasne hemijske materije, koje imaju kancerogeni karater. Neprihvatljivo je da u 21. veku građani okolnih zgrada ne mogu da spavaju, a gosti kafića da sede u baštama zbog neprijatnih mirisa, kao što je smrad sagorele plastike,verovatno od mazuta kojim se podiže temperatura u peći. Kada se podigne temperatura u turskoj peći, građani zatvaraju prozore zbog jakog smrada. Najkritičnije je uveče, oko 23 sata, jer tada ide udar smrada sa „aromom“ plastike i tada je na snazi parola spasavaj se ko može – zatvaranjem prozora i terasa – navodi ekološki aktivista i otkriva da oko pet ujutru vlasnici luksuzne zgrade „Zenit“ dobijaju toplotni udar u obliku gustog dima koji štipa nos i grlo.
– Pekara „Klas“ je obojila sve zidove na zgradama pored Osnovne škole „Svetozar Marković“ garežom i crnilom, dok vlasnici kafića „Raš“ svakog jutra angažuju čitav personal da riba baštu koja je diretkno izložena zagađenju ove pekare. Neprihvatljivo je da se u radijusu od 50 metara od gradske Uprave, Osnovne škole „Svetozar Marković“ , obdaništa „Bambi“ i Šumadijskog okruga širi zagađenje i smrad sagorele plastike iz pekare. Neprihvatljivo je da vlasnik pekare ,,Klas“ preko celog proizvodnog dela objekta ima pokvareni ventilacioni sistem koji tokom cele noći pravi užasnu buku opasnu po mentalno zdravlje stanovnika okolnih zgrada. Indikativno je da se deo objekta odakle potiče buka nalazi na gradskom zemljištu – objašnjava Nestorović i ukazuje na pozadinu ovog ekološko-urbanističkog problema.
– Neprihvatljivo je da građevinska inspekcija od 2010. godine, u vreme dok je načelnica bila Zorica Avramović, nije naložila nijedno rušenje bespravnog objekta na gradskom zemljištu, pa ni dela pekare „Klas“, koja ima dva dela objekta u Kumanovskoj ulici.Pekara ,,Klas“,uvek nadje sistemsku rupu,koju podržavaju gradjevinski inspektori.
-Neprihvatljivo je da vlasnik pekare „Klas“ odlaže komunalni otpad i pepeo pored i u kontejnere koji su namenjeni Osnovnoj školi „Svetozar Marković“ umesto da po zakonu pozove nadležnu firmu iz Lapova, koja bi morala svakodnevno da odvozi pepeo iz pekare. Ovo je potvrdila i republička inspekcija, dok gradska ne želi da se zamera sa vlasnikom pekare „Klas“ niti da sprovodi kaznenu politiku – kaže ekološki aktivista i dodaje šta je najbolje za građane.
– Prihvatljivo je to što je 97 odsto pekara u Kragujevcu svoju proizvodnju prebacilo na gas i struju ili je pogone izmestilo van centra grada, dok se mali ugostitelji spremaju da pripremanje hrane osavremene nabavkom elektrostatičkih filtera na bazi aktivnog uglja i spreče da neprijatni mirisi ulaze ljudima u stanove! Za ovu turističko-eko odluku vezanu za filtere smo zaslužni isključivo gradonačelnik Nikola Dašić i ja.Ali,to nije dovoljno da se uradi.
U vremenu borbe protiv klimatskih promena na svetskom nivou, borbe za podizanje ekološke svesti i borbe za životnu sredinu i javno zdravlje građana, kada su nam puna usta zelene agende i energetske efikasnosti, moramo biti spremni da radikalizujemo borbu za ekološka prava! Zato pozivam političku i stručnu elitu da reši problem ove ekološke bombe u centru grada, prema Generalnom urbanističkom planu grada, u kome se jasno vidi da industrijska proizvodnja ne može da postoji na 50 metara od stambenih jednica – upozorava Nestorović.
Kao aktivista i borac za ljudska i ekološka prava, Dejan Nestorović, traži donošenje radikalne odluke koja će izbaciti proizvodnju na drva, plastiku i parket iz centra grada i narediti da se pređe samo na ekološki prihvatljive energente, tačnije na struju i gas!
Ako „Žitoprodukt“ nekada najveća državna pekara može da proizvodi na struju i gas, i to van centra, onda moramo svi da stavimo prst na čelo i da delujemo radikalno prema nesavesnim pojedincima!
– Funkcionisanje u proizvodnji pekare „Klas“ je zasnovano na grubom kršenju ljudskih parava i uznemiravanju građana 24 sata – od struganja drva do bombarodovanja smrdljivom parom sagorele plastike, uništavanja enterijera stanova i eksterijera zgrada, kao i disajnog aparata građanstva. Neverovatno je da iz stambenog dela kuće, koja je u sklopu pekre „Klas“, ide industrijski dimljak, iz kojeg smrad stiže do vrata Gradske uprave! Zato, još jednom molim da svi pročitamo Ustav Republike Srbije! Živimo u vremenu epidemije raka, koju ovakvo zagađenje vazduha samo unapređuje u statističkim brojkama smrtnosti – poručuje na kraju Dejan Nestorović.
Antrfile
Ustav Republike Srbije – Zdrava životna sredina
Član 74.
Svаko imа prаvo nа zdrаvu životnu sredinu i nа blаgovremeno i potpuno obаveštаvаnje o njenom stаnju. Svаko, а posebno Republikа Srbijа i аutonomnа pokrаjinа, odgovorаn je zа zаštitu životne sredine.