aktuelno
NAJSRAMNIJI primer DISKRIMINACIJE U Šumadiji. Građani ZGROŽENI. O ovome se ĆUTALO
Reporteri redakcije Ucentar zabeležili su u najmanju ruku potresno svedočenje radnika koji su pokušali da se zaposle u trgovinskom lancu Trnava promet.
Prema rečima jednog od naših sagovornika vlasnik ovog lanca maloprodajnih objekata Bratislav Lazarčević uveo je takozvanu ,,šumadijsku“ politiku zaposlenja prema kojoj se u radnjama Trnava promet mogu zaposliti samo lica rođena na teritoriji Šumadije.
Kada je naš sagovornik želeo da preda CV radi eventualnog zasnivanja radnog odnosa, dobio je savet da pošto je rođen na teritoriji južne srpske pokrajine, Kosova i Metohije to ne čini jer sigurno neće dobiti radno mesto. Ovo mu je savetovalo više poznanika iz prijatelja znajući za diskriminaciju koja se godinama unazad sprovodi a o kojoj se ćuti i ne istražuje.
Kako nezvanično navodi naša sagovornica, postoje izuzeci u kojima su primljena i lica koja nisu rođena u nekom od gradova na teritoriji Šumadije ali to je isključivo ako rešenje o radu zasnivaju sa nekom od Trnavinih ,,ćerki firmi“ ili sa Trnava prometom ali po ovlašćenju koje vlasnik Bratislav Lazarčević daje svojim direktorima i šefovima, u prevodu kada krišom od njega bude zaposleno neko lice koje nije ,,šumadijskog“ porekla.
Naša sagovornica, koja je trenutno zaposlena u ovoj firmi navodi da kada je predavala radnu biografiju nije isprva navela mesto rođenja, već je navela samo godinu. Bila je pozvana na dodatni razgovor i nakon drugih formalnosti, nekako se ,,provukla“ pa je ipak zaposlena u Trnavi i to verovatno bez uvida Lazarčevića u njeno zaposlenje i biografiju.
Ona takođe navodi da joj je više lica savetovalo da ne navodi mesto rođenja, te da je bila u velikom strahu pri predavanju CV-ja ali da kao ni prethodna dva sagovornika ne želi da oda svoj identitet zbog straha za egzistenciju i straha od velike moći koju kumulira Bratislav Lazarčević.
Navodi izneti u ovom tekstu su svedočenja naših sagovornika a ne naši lični stavovi ili komentari. Ukoliko ova svedočenja budu potvrđena, ovaj slučaj diskriminacije na osnovu mesta rođenja predstavljao bi zaista sraman udar na Ustav Republike Srbije koji prvenstveno u članu 4 zabranjuje svaki vid diskriminacije.
Nastavićemo da istražujemo konkretan slučaj.
Uskoro opširnije.
Ne propustite:
aktuelno
Raspisan konkurs za prijem više od 70 komandira u 12 kazneno-popravnih ustanova
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija raspisala je danas konkurs za prijem u stalni radni odnos u 12 kazneno-popravnih ustanova 73 pripadnika Službe za obezbeđenje, koja je i najbrojnija služba u sistemu izvršenja krivičnih sankcija.
Kazneno-popravni zavod u Sremskoj Mitrovici, koji je i najveći zavod u zemlji, zaposliće 15 komandira, kao i Kazneno-popravni zavod u Beogradu.
KPZ u Kragujevcu će primiti u stalni radni odnos 14 komandira, KPZ za žene uPožarevcu 10, dok će KPZ u Beogradu (Padinskoj Skeli) zaposliti 5 komandira.
U stalni radni odnos biće primljena tri komandira u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu, kao i u Okružnom zatvoru u Novom Pazaru, dok će po dva komandira biti primljena u OZ u Kraljevu i OZ u Zrenjaninu, kao i u KPZ u Somboru.
Konkurs se odnosi i na prijem po jednog komandira u Okružnom zatvoru u Kruševcu i Okružnom zatvoru u Vranju.
Rok za podnošenje prijava zainteresovanih kandidata traje do 19. septembra 2024. godine.
Konkurs je objavljen na internet adresi Ministarstva pravde www.mpravde.gov.rs , portalu e-uprave i Nacionalne službe za zapošljavanje, kao
i u listu „Poslovi“.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija zaposlila je skoro 600 komandira u Službi za obezbeđenje u više zavoda u Srbiji od 2020. godine.
Ne propustite:
aktuelno
PREMINUO BORA ČORBA U 72. GODINI: Legendarni frontmen Riblje čorbe izgubio bitku sa teškom upalom pluća
Bora Đorđević, frontmen grupe Riblja čorba, preminuo je u 72. godini. On je nedavno primljen u bolnicu u Ljubljani s jakom upalom pluća. Bio je na terapiji antibioticima i na kiseoniku, a posle nekoliko dana zbog pogoršanog stanja, stavljen je na respirator. On se, inače, dugo borio i s teškom bolešću. Muzičar je i pred Novu godinu imao upalu pluća zbog čega je tada otkazao koncert u Nišu.
Doktor mi je izričito zabranio svaki napor jer bolujem od jake upale pluća tako da bi mi nastup pogoršao zdravstveno stanje. Pobedićemo bolest i vidimo se prvom prilikom – poručio je tada Bora organizatorima I pobedio bolest.
Nažalost, sada bitku nije uspeo da dobije. Bora Đorđević je rođen 1952. godine u Čačku. U rodnom mestu je završio osnovnu školu, a nakon problema sa zakonom izbačen je iz gimnazije. Njegovi roditelji su tada, kako bi pobegli od „sramote“ koju im je prouzrokovao, odlučili da se presele u Beograd. Tu je Bora završio Petu gimnaziju i upisao Pravni fakultet. Nakon dve godine je shvatio da ta profesija nije za njega, pa je pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Nikada nije primljen na glumu, pa je upisao organizaciju na FDU. Grupu Riblja čorba 1978. godine. Za više od 45 godine karijere snimili su 20 studijskih albuma i osam lajv izdanja. Poslednje album „Da tebe nije“ izdao je Siti rekords. Desetak godina živeo je u Sloveniji, gde se treći put oženio
Bacio sam sidro u mirnoj Ljubljani i mnogo mi je lepo sa Dubravkom, ženom koju volim. Ima li veće sreće nego voleti i biti voljen. I što je najljepše, moja posljednja ljubav prihvatila je da se uda za mene. Ona će biti mlada, a ja staroženja, tako me s pravom nazvala. Venčali smo se 25. maja, na Dan mladosti, u Grčkoj na Santoriniju – izjavio je svojevremeno Bora za „Stori“. Đorđević je za sebe umeo da kaže da je prvo Srbin, pa tek onda roker. Pisac i muzičar je 15. februara 2021. godine nagrađen Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena. Iza sebe je ostavio sina Borisa, kojeg je dobio s prvom suprugom Draganom, koja je bila njegova ljubav iz srednje škole.
Ne propustite:
aktuelno
Danas je Velika Gospojina-zaštitnica majki, porodilja i dece!
Srpska pravoslavna crkva i vernici slave Uspenije presvete Bogorodice, jedan od najvećih hrišćanskih praznika. U narodu je poznat kao Velika Gospojina, praznik majki i dece.
Majka Božja nadživela je sina, nastavila njegovu misiju i bila svedok mnogih slavnih događanja.
Do kraja života živela je u Jerusalimu, okružena pažnjom apostola i prve hrišćanske zajednice.
Kao što joj je nekad arhangel Gavrilo saopštio da će roditi sina Božjeg, tako je sada obavestio da će se, na ovaj dan upokojiti. Vaznela se na nebo i „predala svoj duh u ruke Spasitelja“.
Prema jednim izvorima, Bogorodica je živela 60, prema drugim 72 godine.
Praznovanje Uspenja Bogorodice ustanovljeno je 528. godine, u znak sećanja na pobedu nad Persijancima.
U Grčkoj i Rumuniji, ovo je i državni praznik. Prethodi mu dvonedeljni post.
https://www.youtube.com/watch?v=51TuTHNK_tw&ab_channel=PrijateljBozji
Slava su grada Pirota i beogradske opštine Barajevo.
Po običajnom kalendaru, danas se ne rade poslovi u kući i oko nje.
Počinju i Međugospojinci, odnosno Međudnevnica, dani između Velike i Male Gospojine, 21. septembra. Smatraju se najboljim vremenom za branje lekovitog bilja.
Smatra se i da su jaja prikupljena u ovom periodu najkvalitetnija i dugo ostaju sveža.
Žene ne bi trebalo da započinju nove poslove, već samo da nastavljaju započeto.
Bogorodica je zaštitnica svega živog na zemaljskoj kugli, a posebno – porodilja i majki. One se u slučaju preke potrebe prvo obraćaju Majci Bogorodici. Njena ikona se nalazi u svakoj kući verujućih Srba.
Verovalo se da na ovaj dan, malo sastrugane boje sa njene ikone ili freske, ako se popije razmućeno u vodi, može pomoći kod mnogih ženskih bolesti.
Presveta Bogorodica je, prema verovanju Srba, zaštitnica bolesnih, pa su za Veliku Gospojinu u Srbiji mnogi bolesnici odvođeni na izvore lekovite vode da se umiju.
ucentar.rs
Ne propustite:
-
aktuelno4 седмице ago
(FOTO)ČAROBNO MESTO ZA ODMOR na samo 20 minuta VOŽNJE OD KRAGUJEVCA: Prirodni ambijent u SRCU ŠUMADIJE.
-
fokus3 седмице ago
(FOTO)KRIZA I OBRAČUNI u „uskom grlu“ KRAGUJEVCA: Bilo i HAPŠENJA. AUTOM blokirali ULICU.
-
Crna Hronika4 седмице ago
Mladić izboden u Topoli zbog sukoba oko devojke
-
fokus3 седмице ago
Vašar u Kniću privukao veliki broj posetilaca
-
fokus2 седмице ago
NOVI REKTOR UNIVERZITETA U KRAGUJEVCU
-
fokus3 седмице ago
Izgradnja novog vrtića na Bubnju teče po planu
-
fokus2 седмице ago
Veliki investicioni projekti i nova industrijska zona u Kragujevcu
-
fokus1 седмица ago
Hoće li biti plazme?
Jelena
27/12/2022 at 8:21 am
Naravno, postoji i diskriminacija i u drugom smeru u opštini Kragujevac, gde se samo zaposljavaju lica sa teritorije Kosova po školama, policiji, opštini,… O tome niko ne piše. Tako da mi šumadinci moramo da putujemo svaki dan na posao i radimo po Svilajcu, Batočini, Jagodini, Arandjelovcu,…
Cvrle
27/12/2022 at 3:51 pm
Aposlutno se slažem..godinama vlada diskriminacija- ukoliko si rođen u Šumadiji nećeš dobiti posao.Prvo te pitaju odakle si,e pa ako ti je mesto rođenja pogrešno,tj.ako nisi sa Kosova ili iz Crne Gore-posao traži u okolnim mestima
Aca
27/12/2022 at 9:14 am
KAKVA DISKRIMINACIJA, njegova firma, može da zaposli koga on hoće, politika firme je takva i ĆAO. A DISKRIMINACIJA je nešto drugo, i bila bi ako taj što je konkurisao u TrnavaPrometu sa Kosova, ne bi mogao da se zaposli u: opštini, elektrodistribuciji, pošti, mupu… što složićete se nije slučaj. 😉
Homer
27/12/2022 at 3:12 pm
Baš tako!
Coa
27/12/2022 at 11:22 am
Pogledajte ko radi u KUČU, a da ne pominjem MUP, klinički centar, opština i ostale budžetske firme, ponašaju se bahato, ne interesuje ih ni Kragujevac, ni njihov zavičaj ni Srbija. Uzeli su parice i …
Zoran
27/12/2022 at 2:30 pm
Jelena i Aco Svaka vam je na mestu.
Statosedelac
27/12/2022 at 2:31 pm
Gospodin je u pravu. Moji u Topoli žive od čukundedinog čukundede. Sada da bih se zaposlio i ja i moja supruga moramo da tražimo vezu preko kosovara koji moju da me kupe za sitniš
Mimi
27/12/2022 at 3:09 pm
Vi neznate zta je diskriminavija radnika reci cu vam u PZP Srbija u Kragujevcu dirrktori ,injzinjeri i na kraju kada su culi blagajnik i racunovodje i njma je isplacena prosle godine 13 platy a radnici sto grade puteve koji rade po 10 nekad i po 12 h po suncu ,vetru ,kisi i po snegu za njih nema trinyjesta platy a obrok im placaju kao oni sto rade po 8h e to je brate diskriminavoja a ima ih 5-6direktora i to mladi i vec su stigli i stanove da kupe .Sumadinka
Huk
27/12/2022 at 3:27 pm
Pametno… Kome trebaju kosovari o ostali prekogranice… Da su valjali i dobro radili ne bi bili tu gde jesu a mi sve to placamo. …
Мирко
27/12/2022 at 4:07 pm
Најбоља трговина у граду,приватна фирма,може да запошљава кога он хоће.Проблем је са државним фирмама.Има ли неко да се запослио у Полицији,у Крагујевцу,у последњих 20 година,а да није са КиМ.То је дискриминација,државни сектор,пустите ви приватнике.
Maja
29/12/2022 at 12:21 am
Bas tako!
gogy lee
27/12/2022 at 4:26 pm
Који је проценат лица из Пећи који ради на пасошима, регистрацији, унутрашњој контроли …и уопштено у полицијској управи Крагујевац??? Питамо се…
Ogorcen Kupac
27/12/2022 at 7:55 pm
U Trnavi radi bas ko mora..moja supruga je radila tamo 8god jer joj je posao bio ispred nosa..uslovi rada su (makar u njenoj prodavnici bili losi) djene djene…zimi reeeetko kad ukljucuju grejanje…leti ne pale klimu..kad su prva smena desavalo se ko zna koliko puta da dolaze u 5h na posao a izlazili posle 15-16h popodne…za drugu smenu isto…oko 12-13h dolaze a do 23-00h izlaze..niko ih ne pita u drugoj da li imaju kako da se vrate kuci (ko putuje)..sefica se izivljava nad njima…derendza se na sve..uvek prijavljuje manjkove (ko zna koliko para je strpala u dzep)..za slobodne dane da ne spominjem…bukvalno tortura…neprijatelju ne bih predlozio da se zaposli..jedina svetla strana sto su radnici kolko-tolko nasmejani kad musterija dodje..
Mile
27/12/2022 at 11:00 pm
trnava… hm… kao strucni saradnik jedne druge firme sam više puta bio na poslovnom sastanku u toj trnavi. ništa dobro ne mogu da kažem za tu trnavu… ja u njoj od tada više ne kupujem, i svima preporučujem da je zaobidju u širokom luku. niti je šumadija trnava, niti je trnava šumadija. privatna je firma pa neka rade kako hoće, a šumadinci mogu da kupuju gde god hoće, pa neka odluče sami… ja sam se rodio u kragujevcu, ali u trnavi ne trošim svoj novac, jer tako hoću.
Vesna
28/12/2022 at 12:10 am
Postoji više vrsta diskriminacije. U „najjačoj“ firmi u gradu nisam primljena iako sam imala najbolje rezultate njihovog testiranja na birou, kod psihologa i sa vlasnikom preduzeca. Obecao mi je radno mesto. Primljena je kandidatkinja koja je na razgovor došla na štiklama od 15cm i u haljini golih ramena – kao da je vezala peškir oko sebe na plaži.
Анонимни
29/12/2022 at 1:42 am
Bravo, pa da se i mi iz sumadije vucemo a ne samo kosovari…
Coa
02/07/2024 at 6:13 pm
Ja sam rodjen na Kosovu, sa 18 god.dosao u Kragujevac, jedva nasao posao u ,,pokojnom,,
Augosaobracaju,tada nisam mogao ni da zamislim
Elektrosumadiju,Vodovod, Vojnu …zato sto je tamo
tada vladao tzv. sumadijski menadzment.
A sad se borim sa penzijom od 30-ak hiljada, nemogu da je potrosim….