Connect with us
admiralskeigre

aktuelno

OVA JELA NIKAKO NE SPREMAJTE 31. DECEMBRA: Često su na jelovniku, a magnet su za MALER!

Published

on

Ručak trpeza

Na novogodišnjoj trpezi obično se nalazi mnogo različitih specijaliteta, i slanih i slatkih, ali neka jela je ipak bolje da preskočite kako bi vas u novoj godini pratila sreća.

Otkrivamo, koja je to hrana koja u noći između 31. decembra i 1. januara ne bi trebalo da bude na jelovniku.

Piletina i ćuretina

Ako ne želite da sreća odleti od vas, onda je bolje da izbegavate piletinu i ćuretinu. Ptice, kada čiste perje, gledaju unazad. To može da znači da žive u prošlosti. Ako volite meso, onda je svinjetina bolji izbor, jer svinje kopaju zemlju unapred.

Krabe, jastozi i druge vrste rakova

Za Novu godinu ne spremajte salate i hranu sa krabama i rakovima, ako ne želite da se suočite sa veoma neuspešnom 2023. godinom. Te životinje se kreću unazad ili u stranu, a ne napred. Ne treba se u potpunosti odreći morskih plodova, već ih zameniti za ribu, kao što je losos ili tuna.

Vazdušasti hleb

Izbegavajte vazdušasti hleb na novogodišnjoj trpezi. Veliki broj vazdušastih otvora u hlebu se smatra naznakama smrti. Jedino se može jesti okrugli hleb, jer u tom slučaju krugovi predstavljaju sreću.

Pirinač

Na stolu se ne sme naći ni hrana bele boje, jer se ona u kineskoj tradiciji smatra da ona donosi nesreću i simbolizuje smrt. Na tofu, jaja, pirinač, karfiol i beli sir bi trebalo zaboraviti na novogodišnjoj večeri. Bolje je pripremiti hranu jačih boja, kao što je zelena i žuta, koje označavaju sreću i procvat. Sreću donose i pomorandže, pa se one mogu servirati posle glavnog obroka.

Krabe i školjke

Škampi, bakalar, školjke, ribe kao što su halibut i smuđ se na trpezi smatraju predznakom nesreće, jer hranu uzimaju sa dna okeana. Ako u 2023. godini ne želite da živite u iščekivanju loših stvari, onda ne pripremajte jela sa ovim proizvodima.

Banane

Banane su vesnici loših događaja, piše portal „Deliš“. Bolje bi bilo da se oni, koji ih vole, odreknu banana do sledeće godine.

Pročitajte još:

VELIKO OTKRIĆE U ŠUMI KOD MANASTIRA RAČA: Milan je šetao po šumi i pronašao pravo BLAGO STARO 15 vekova!

KADA JE BAKŠIŠ NE POSTOJE PRAVILA: Isplivao snimak kako pevačici guraju pare u gaće dok peva! (VIDEO)

PAKLA CIGARETA KAO RUČAK! POSKUPLJENJE OD 1. JANUARA: Evo koliko će pušači morati da izdvoje za najjeftiniju kutiju

Izvor: Republika

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

aktuelno

USEKOVANJE GLAVE SVETOG JOVANA KRSTITELJA:Danas je strogi post!

Published

on

Danas su Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici u strogom jednodnevnom postu obeležavaju Usekovanje glave Svetoj Jovana Krstitelja. Dan stradanja Sv. Jovana, u narodu poznatog i kao Preteča, pored strogog posta provodi se molitveno i u svakom odricanju.
 
Ovaj dan koji nas seća na smrt Svetog Jovana svrstan je u srpske slave. Sveti prorok Jovan, Krstitelj i Preteča pogubljen je po naređenju cara Iroda Agripe a po volji njegove žene Irodijade. Po carevoj zapovesti Sveti Jovan je posečen a njegova glava, kao dokaz  bezverja i u slavu poroku, prikazana je na tanjiru Irodovoj pastorki Salomi.
 
Učenici Jovanovi su tajno uzeli telo Njegovo i
sahranili ga u Sevastiji. Svetiteljeva glava zakopana je na nekom nepoznatom i nečasnom mestu. Kasnije, kada je pronađena (obretenije), u vreme vizantijske carice Teodore, čudotvorna glava Jovanova preneta je u Carigrad.
Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja obeležava se uvek na dan osvećenja crkve koju su na njegovom grobu u Sevastiji podigli car Konstantin i carica Jelena.
Srbi veruju da na ovaj dan nije dobro jesti ništa što je crvene boje jer to seća na nevino prolivenu krv Pretečinu. U narodu se veruje i da je na ovaj dan dobro brati lekovito bilje. U mnogim gradovima i varošima održavaju se vašari.
Na ovaj značajan dan u životu svih pravoslavnih hrišćana, pre 106 godina, rođen je blaženopočivši patrijarh srpski Pavle.
 
 
 


Continue Reading

aktuelno

Raspisan konkurs za prijem više od 70 komandira u 12 kazneno-popravnih ustanova

Published

on

By

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija raspisala je danas konkurs za prijem u stalni radni odnos u 12 kazneno-popravnih ustanova 73 pripadnika Službe za obezbeđenje, koja je i najbrojnija služba u sistemu izvršenja krivičnih sankcija.
Kazneno-popravni zavod u Sremskoj Mitrovici, koji je i najveći zavod u zemlji, zaposliće 15 komandira, kao i Kazneno-popravni zavod u Beogradu.

KPZ u Kragujevcu će primiti u stalni radni odnos 14 komandira,
KPZ za žene uPožarevcu 10, dok će KPZ u Beogradu (Padinskoj Skeli) zaposliti 5 komandira.

U stalni radni odnos biće primljena tri komandira u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu, kao i u Okružnom zatvoru u Novom Pazaru, dok će po dva komandira biti primljena u OZ u Kraljevu i OZ u Zrenjaninu, kao i u KPZ u Somboru.

Konkurs se odnosi i na prijem po jednog komandira u Okružnom zatvoru u Kruševcu i Okružnom zatvoru u Vranju.

Rok za podnošenje prijava zainteresovanih kandidata traje do 19. septembra 2024. godine.
Konkurs je objavljen na internet adresi Ministarstva pravde www.mpravde.gov.rs , portalu e-uprave i Nacionalne službe za zapošljavanje, kao
i u listu „Poslovi“.

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija zaposlila je skoro 600 komandira u Službi za obezbeđenje u više zavoda u Srbiji od 2020. godine.

Continue Reading

aktuelno

PREMINUO BORA ČORBA U 72. GODINI: Legendarni frontmen Riblje čorbe izgubio bitku sa teškom upalom pluća

Published

on

By

Bora Đorđević, frontmen grupe Riblja čorba, preminuo je u 72. godini. On je nedavno primljen u bolnicu u Ljubljani s jakom upalom pluća. Bio je na terapiji antibioticima i na kiseoniku, a posle nekoliko dana zbog pogoršanog stanja, stavljen je na respirator. On se, inače, dugo borio i s teškom bolešću. Muzičar je i pred Novu godinu imao upalu pluća zbog čega je tada otkazao koncert u Nišu.

Doktor mi je izričito zabranio svaki napor jer bolujem od jake upale pluća tako da bi mi nastup pogoršao zdravstveno stanje. Pobedićemo bolest i vidimo se prvom prilikom – poručio je tada Bora organizatorima I pobedio bolest.

 

Nažalost, sada bitku nije uspeo da dobije. Bora Đorđević je rođen 1952. godine u Čačku. U rodnom mestu je završio osnovnu školu, a nakon problema sa zakonom izbačen je iz gimnazije. Njegovi roditelji su tada, kako bi pobegli od „sramote“ koju im je prouzrokovao, odlučili da se presele u Beograd. Tu je Bora završio Petu gimnaziju i upisao Pravni fakultet. Nakon dve godine je shvatio da ta profesija nije za njega, pa je pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Nikada nije primljen na glumu, pa je upisao organizaciju na FDU. Grupu Riblja čorba 1978. godine. Za više od 45 godine karijere snimili su 20 studijskih albuma i osam lajv izdanja. Poslednje album „Da tebe nije“ izdao je Siti rekords. Desetak godina živeo je u Sloveniji, gde se treći put oženio

Bacio sam sidro u mirnoj Ljubljani i mnogo mi je lepo sa Dubravkom, ženom koju volim. Ima li veće sreće nego voleti i biti voljen. I što je najljepše, moja posljednja ljubav prihvatila je da se uda za mene. Ona će biti mlada, a ja staroženja, tako me s pravom nazvala. Venčali smo se 25. maja, na Dan mladosti, u Grčkoj na Santoriniju – izjavio je svojevremeno Bora za „Stori“. Đorđević je za sebe umeo da kaže da je prvo Srbin, pa tek onda roker. Pisac i muzičar je 15. februara 2021. godine nagrađen Ordenom Karađorđeve zvezde prvog stepena. Iza sebe je ostavio sina Borisa, kojeg je dobio s prvom suprugom Draganom, koja je bila njegova ljubav iz srednje škole.

Continue Reading

Najpopularnije