SVAKA ČAST: Prvi put posle 77 GODINA Srbija je dobila OVO.

Prvi put nakon 77 godina Srbija ima softver za evidenciju imovine u javnoj svojini.
Trenutno su upisane više od 372.000 parcela u koje potpada poljoprivredno, građevinsko i šumsko zemljište kao i stanovi i poslovni prostor.
Naime to su podaci o javnoj svojini i njima nije obuhvaćena državna svojina.
U državnoj direkciji za imovinu kažu da u saradnji sa geodetskim zavodom upisuju promenu državne svojine u javnu.
* Država je odlučila da proda imovinu na dvadeset jednoj lokaciji.
Nepokretna imovina koju je država dala na prodaju nalazi se u Knjaževcu, Beogradu, Novom Sadu i još nekoliko gradova u Srbiji.
Određeni broj ponuda već je pristigao u direkciju za imovinu.
Prema rečima Jovana Vorkapića, direktora Republičke direkcije za imovinu, nepokretnosti se prodaju na osnovu odluke Vlade Srbije. Ovakve prodaje dešavaju se više puta godišnje a detalji o njima bivaju objavljeni na sajtu direkcije i u sredstvima javnog informisanja.
Vorkapić dodaje da je rok za prijavu 15 dana. Mogu se prijaviti sva fizička i pravna lica sa teritorije Republike Srbije ali i strana fizička i pravna lica u skladu sa pravilima vezanim za mere reciprociteta.
Početnu cenu određuje poreska uprava. Cene po kvadratnom metru idu od 300 do 5000 evra u zavisnosti od grada.
U poslednje dve godine republička direkcija za imovinu intenzivno radi na tome da izradi odgovarajući moderni geodetsko informacioni sistem, mi ga sada imamo tako da se trenutno preko 90 procenata nepokretnosti nalazi u sistemu što je veliki napredak.
Na tome direkcija ali i svi mi možemo prvenstveno zahvaliti Republičkom geodetskom Zavodu na sjajno obavljenom poslu i ažurnom i adekvatnom dostavljanju informacija, kao i lokalnim samoupravama.
Sada na Republičku direkciju za imovinu Vlada možda računa pogotovo kod važnih odluka koje se tiču ulaganja pre svega u infrastrukturu.
Podaci o državnoj imovini Srbije biće javno dostupni na sajtu direkcije do jula ili avgusta ove godine kada će najverovatnije prema rečima gospodina Vorkapića biti popisana na adekvatan način sva državna imovina.
Ovaj proces je jako složen između ostalog i zbog toga da se ne bi pokrale greške pri upisu da pa kojim slučajem nečija privatna imovina bude upisana kao javna.
S obzirom na to da je 6 puta iz tehničkih i drugih razloga produžavan rok za upis javne svojine, sada je doneta odluka da se kod svih koji su imali pravo korišćenja proverom njihovom upiše u javnu svojinu Republike Srbije.