Vrtić ukinuo poklone vaspitačicama. Usledio je haos

Pojedini vrtići odlučili su da ukinu tradiciju kupovine poklona vaspitačicama za Osmi mart od strane roditelja, što je izazvalo burne reakcije u pojedinim roditeljskim grupama. Zbog toga smo odlučili da sprovedemo anketu – pitali smo naše čitaoce šta misle o takvom potezu, a ovo su njihovi odgovori.
„Ne treba da se ukine ali neke stvari su postale… Meni je toliko suludo da se kupuju torbice tipa lujis viton i tako skupe markirane stvari… zna se šta je simbolika 8. marta CVEĆE.. svakako treba kupiti ružu, karanfil … Kao znak pažnje a ne poklone od 10.000 bolje donirati za bolesnu decu.“
Mnogi roditelji su se složili da se sa poklonima često preteruje i da vaspitačicama ne treba kupovati skup nakit i kožne torbe.
“Mali znak pažnje nije sporan. U zadnje vreme se preteruje skoro u svemu, pa i poklonima. Govorim iz ugla jednog roditelja.“
„Baš se preteruje! Nekada se nosila po jedna ruža, a sad te zlatne minđuše, narukvice, svakojakve džidžu midže…čemu to. Neka deca nemaju mogućnost svojoj majci da kupe nešto, a da daju novac za vaspitačice, učiteljice itd…“
„Dovoljna je jedna ruža, sve to povlači jedno drugo ovamo se žale kako im nevaljaju vaspitači, učiteljice, nastavnici a onda se polomiše sta ce im kupiti kao znate pa znak pažnje!!!“
Bilo bi lepše da deca prave nešto kući svojeručno, barem da crtaju nešto, i to bi bilo naprimer meni lično lepše i dragocenije nego bilo šta kupovno“
„Svako ko ima potrebu da pokloni neka kupi detetu ružu ili karanfil i odnese. Počeli su i roditelji da preteruju sa poklonima nakit, original sat ili torba i slično.“
„Iz jedne škole su kupili učiteljici bicikli. Druga učiteljica se žalila kako ima malo đaka u razredu i ne dobija tako skupe poklone. Pa gospođo draga imaš platu pa kupi sebi. Sram te bilo. Nisu deca dužna ništa da ti kupe. To je samo dobra volja.“
„Nek se donira za lečenje dece umesto poklona.“
„Ja sam za da se ukinu pokloni kao pokloni… Znak pažnje bobonjera ili čestitka pored buketa cveća su sasvim u redu kao znak pažnje i to mi je ok. Ali kupovati servise narukvice razne vaucere od po 20000 dinara u neki parfimerijama ili prodavnicama je preterivanje“
U odgovorima je bilo i onih roditelja koji smatraju da je darivanje najnormanija stvar i da vaspitačice zaslužuju poklon.
„Vaspitačice su jako važne osobe u našem društvu, a pritom jako malo plaćene za posao koji rade sa ljubavlju čuvajući našu decu i unuke…. mali znak pažnje i zahvalnosti povodom dana žena ne treba dovoditi u pitanje.“
Jadna deca roditelja kojima je žao da daju 100 din jednom godišnje za nekog ko im vaspita i čuva decu i da ih pritom ne uče kako je lepo nekom pokloniti znak pažnje. Tužno i jadno.“
„Sve je počelo da nam smeta. Smetaju nam simbolična obeležavanja. Bože gde su rasle te generacije koje su vaspitačicama poklanjale a sad povilenile ovoliko. Sve što je lepo odbacujemo.“
„Mislim da te vaspitačice zaslužuju godišnje jedan poklon, mali znak pažnje. Ne bi niko propao za 100-200dinara, ipak se brinu o toj dečici.“
Svake godine isto blacenje zena koje rade u obdaništima ili školama. Ispada da su krive sto su tog roda pa podležu prazniku zvanom 8. mart. Čitam komentar u kome se predlaže da promene posao ako im se ne svida odluka o ukidanju poklona. Pitam se jesmo li zaista dotakli dno ili jos ima mesta za propadanje?“
„Ja lično nemam ništa protiv toga, nešto simbolično je ok.“
„Mi smo skupili po 1000 dinara i vaspitačicama i svima u vrtiću koji rade kupili po buket cveća i vaspitacicama bombonjere. To je lep znak pažnje i zahvalnost što brinu o našoj deci.“
„Ja lično kao devojčica sam sa radošću isčekivala 8. mart da mojoj učiteljici poklonim karanfil i da dobijem priliku da joj pokažem zahvalnost!“