Poveži se sa nama
Admiral

aktuelno

UBISTVO U VELIKOJ PLANI:Još jedan mladić optužen zbog ubistva Stefana Filića i to tek posle 3 godine!

Published

on

Danas je u Osnovnom sudu u Velikoj Plani, počelo suđenje Predragu S., optuženom da je učestvovao u prebijanju Stefana Filića (18) 2. februara 2020. godine ispred jedne diskoteke u Velikom Plani, usled čega je on preminuo.

Predrag S. tereti se za krivično delo nasilničko ponašanje. Kako saznajemo, Vrhovni Kasacioni sud je odbio predlog da se Predragu sudi zajedno sa Nikolom B. i Mitrom P. u postupku koji se vodi pred Višim sudom u Smederevu, koje je odnedavno zatvoreno za javnost.

Predrag S. u postupku protiv Mitra P. i Nikole B. ima status svedoka, a njemu se sada sudi u drugom postupku. On nije optužen za ubistvo, jer se na snimcima kobnog prebijanja sa sigurnosnih kamera ne vidi da li žrtvu udara pesnicama u glavu ili gornji deo tela. To praktično znači, da mu on nije zadao smrtonosne udarce, ali ga jeste tukao – objašnjava naš izvor.

Ovim povodom smo kontaktirali tetku pokojnog Stefana Filića, gde je na početku istakla da suđenje pred Višim sudom neće da komentariše, što iz obaveze ćutanja, što iz razloga što nema zamerke na tok procesa, ali nam je rekla da je za porodicu poražavajuća stvar što umesto da su na kraju ovog procesa, oni nisu čak ni na pozitivnoj nuli.

Koliko god čovek bio jak, ne može da izdrži ovoliki pritisak. Posle više od tri godine, čak i pored neospornih dokaza, mi nemamo osuđene za ubistvo našeg deteta, imamo samo osumnjičene, a kao što vidite, jedan još uvek nije ni priveden pred lice pravde. Protiv Predraga za koga se, nakon gledanja snimaka sa nadzornih kamera i to tačno na godišnjicu Stefanovog ubistva, saznalo da učestvuje u tom tragičnom događaju, a nakon podnošenja tužbe od strane oca Stefana Filića, tužilaštvo u Velikoj Plani je podiglo optužnicu još 2022 – rekla je tetka i dodala:

Pored patnje i duševne boli koju porodica proživljava zbog Stefanovog ubistva, ista je izložena i nepravdi i njihovim konstantnim provokacijama i pritiscima, jedni se vade na ludilo, drugi na psihičku nezrelost, a o trećem Predragu S. koji je još uvek na slobodi, da i ne govorim.

Stefanova tetka kaže da stručnjaci treba da dokažu da je Predrag S. opasan i manipulativan čovek, s obzirom na to da više od tri godine izbegava zakon.

Takođe, ona dodaje da porodici samo preostaje da nastave da se bore i dalje kao i do sad, i da je za njih on podjednaki krivac kao i dvojica prethodno optuženih.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

aktuelno

DANAŠNJI DAN ODREĐUJE KAKVA NAS ZIMA ČEKA: U ovom slučaju biće duga i sa MNOGO snega! Evo koja su verovanja za Mitrovdan

Published

on

By

Srpska pravoslavna crkva slavi dan Svetog velikomučenika Dimitrija, koji je u narodu poznatiji kao Mitrovdan, a za ovaj praznik se vezuju i mnoga verovanja.

Ako 8. novembra kojim slučajem pada sneg, kaže se da je Sveti Dimitrije došao na belom konju, a veruje se da će se snežni prekrivač zadržati sve do aprila. Verovanje je da ako na Mitrovdan pada kiša ili bude mraza, zima će biti duga i sa mnogo snega.

Ako je oblačno čeka nas topla zima, a ako je pak vedro, prema narodnom verovanju, zima pred nama je oštra.

U Srbiji postoji i verovanje da na Mitrovdan ne treba grditi malu decu, koliko god da su pogrešila ili bezobrazna, jer će navodno onda cele godine biti nestašna.

Seljaci u Šumadiji na Mitrovdan odavnina u svaki ugao sobe stavljaju belutak da ih brani od miševa. Žene na ovaj dan ne diraju vreteno, češljeve i makaze.

Narodna verovanja kažu da uoči Mitrovdana i Đurđevdana treba da je svako kod svoje kuće, jer ko tada ne bude u svom domu, taj će preko cele godine noćivati po tuđim kućama. Ovo se ujedno smatra i najvažnijim mitrovdanskim običajem.

Običaj je kod našeg naroda i da se na Mitrovdan otpuštaju sluge kojima je istekao ugovor i iznajmljuju nove.

Negde se veruje i da do Mitrovdana moraju da budu završeni svi veliki radovi na polju i druge stvari koje se rade napolju. Veruje se da je posle Mitrovdana zima može svakog časa da iznenadi pa se zato ustalilo mišljenje da je loša sreća ako se neki posao ostavi za posle velikog praznika.

Ovaj dan je poznat i prema tome što su se hajduci tada rastajali da bi kod jataka prezimili zimu i ponovo se sastali o Đurđevu danu sledeće godine. Tako je i nastala krilatica: Mitrovdanak – hajdučki rastanak i Đurđevdanak – hajdučki sastanak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading

aktuelno

Srećna slava domaćini! Danas je MITROVDAN, hajdučki rastanak!

Published

on

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Dan Svetog velikomučenika Dimitrija – Mitrovdan. U narodnom verovanju od ovog dana počinje prava zima. S tim u vezi ostalo je i predanje o rastanku hajduka koji ovog dana odlaze kod svojih jataka da prezime do Đurđevdana. „Đurđev danak, hajdučki sastanak – Mitrov danak, hajdučki rastanak“. 
Mitrovdan slave mnoge srpske porodice i spada u red većih krsnih slava. Sveti velikomučenik Dimitrije rodio se u Solunu u Grčkoj od blagorodnih i blagočestivih roditelja koji dugo nisu imali dece. Svetiteljev otac bio je solunski vojvoda, a sam Svetu Dimitrije vojvodski položaj nasledio je nakon očeve smrti. Car Maksimilijan tražio je od vojvode Dimitrija da progoni hrišćane našta svetitelj nije pristao. Nasuprot tome, caru je otvoreno rekao da i sam propoveda veru Hristovu zbog čega ga ovaj nacin tamnicu. U tamnici, Svetom Dimitriju javio se anđeo Božji koji ga okrepi u veri i stradanju. Nakon nekoliko dana Sveti Dimitrije bi mučen i pogubljen. Hrišćani tajno sahraniše telo svetitelja iz koga poteče sveto mito kojim se bolesni isceliše od mnogih bolesti. Njegove svete mošti i danas počivaju u Solunu dok ga Solunjani smatraju svojim zaštitnikom. Pravoslavni Rusi veruju da je Sveti velikomučenik Dimitrije zaštitnik Sibira. 

Zbog duhovne povezanosti Rusije, Grčke i Srbije, srpski narod Svetog Dimitrija slavi kao jednu od većih slava.

U našoj zemlji, Svetom Dimitriju su, još u srednjem veku, posvećene brojne svetinje. Neke od najvažnijih jesu crkva u Pećkoj patrijaršiji, ali i kapela u Visokim Dečanima. Kosovka i Sremska Mitrovica su dobile naziv po ovom svetitelju.

Veruje se da uoči Mitrovdan domaćini treba da budu u svojim domovima kako cele naredne godine ne bi spavali po tuđim kućama. Običaj je i da se na Mitrovdan otpuštaju sluge kojima je istekao ugovor i da se primaju nove. 


ucentar.rs

Continue Reading

aktuelno

SUTRA SLAVIMO „HAJDUČKI RASTANAK“ Evo koja narodna verovanja se vezuju za Mitrovdan: Šta znači ako bude vedro vreme?

Published

on

By

 

Srpska pravoslavna crkva sutra slavi Dan Svetog velikomučenika Dimitrija, u narodu poznatiji kao Mitrovdan. Ovaj datum se u predanju označava i kao hajdučki rastanak, i doba godine kada počinje zima. U srpskom narodu Mitrovdan je jedna od većih slava, krsno ime nekih esnafa i dan održavanja zavetine u mnogim mestima.

SUTRA SLAVIMO "HAJDUČKI RASTANAK" Evo koja narodna verovanja se vezuju za Mitrovdan: Šta znači ako bude vedro vreme?

Sveti velikomučenik Dimitrije Solunski, koga starokalendarske pravoslavne crkve slave 8. novembra, rođen je u Solunu u 3. veku nove ere, gde je postavljen na očevo mesto za vojvodu.

Zadatak mu je, takođe, bio da progoni hrišćane. Međutim, on ih je štitio i zato bio osuđen na smrt. Rimski vojnici izboli su ga kopljima početkom 4. veka.

Crkveni istoričari nisu saglasni u tome da li život ovog svetitelja treba locirati u Solun ili Sremsku Mitrovicu, rimski Sirmijum, jer najstariji dokumenti koji su sačuvani potiču tek iz 8. veka, 

Prema jednom tumačenju, mučenik je pogubljen u Sirmijumu, a ostaci preneti u Solun, nakon osvajanja Srema od varvara. Grci su već 413. podigli u Solunu baziliku u kojoj su se čuvale mošti Svetog Dimitrija. Grad je sačuvan, po predanju, od zemljotresa, bolesti, opsada. Sveti Sava Srpski, kako beleži Domentijan, „dođe u solunski grad i pokloni se svetom velikom čudotvorcu Dimitriju i celiva njegovu časnu ruku“.

Svetog Dimitrija posebno slave, pored Grka, Rusi i Srbi. Kod Rusa je njegov kult počeo da se širi još u 12. veku. Oni su ga 1581. izabrali za zaštitnika Sibira. Njegov praznik je jedan od najvećih praznika u Ruskoj crkvi.

U Srpskoj crkvi posvećeno mu je više od 120 hramova. Sremska Mitrovica ga naročito proslavlja, a na njenom grbu nalazi se od 1388. godine.

Solunski hrišćani Dimitrija su tajno sahranili. Na mestu njegovog groba kasnije je podignuta crkva i proglašen je zaštitnikom grada Soluna.

Po predanju, Dimitrijev grob odisao je bosiljkom i smirnom, te je zato nazvan Mirotočivi.

I danas se veruje u lekovitost njegovih moštiju. Crkveni spisi navode da je potom sveti Dimitrije „bdeo nad svojim gradom i spasavao ga zemljotresa i drugih nesreća“.

Na Mitrovdan, čuveni hajdučki rastanak iz narodnih pesama, običaj je da se otpuštaju sluge kojima je istekao ugovor i iznajmljuju novi. Mnogobrojne su srpske porodice koje danas slave svoju krsnu slavu.

Ako pada sneg, kaže se da je Sveti Dimitrije došao na belom konju, ako je oblačno čeka nas topla zima. Ako je vedro, po narodnom verovanju, zima pred nama biće oštra.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izvor:Alo

 

Continue Reading

Najpopularnije