ŠTA JE HIPERKIFOZA? Koji su njeni uzroci, manifestacije, lečenje

Hiperkifoza (koja se često naziva samo kifoza) je zakrivljenostkičme koja se javlja u gornjem delu leđa, što rezultirapogrbljenim ili pognutim izgledom. Pogađa otprilike 8% opštepopulacije, i iako je najčešća kod starijih ljudi, može da utiče namuškarce i žene svih uzrasta.
Kifoza je ponekad poznata kao ‘udovička grba’, posebno ako je pacijent ima već godinama. ‘Grbavac’ je pomalo pogrdan izrazza osobu sa kifozom.
Hiperkifoza protiv skolioze: u čemu je razlika?
Hiperkifoza i skolioza su dve različite krivine kičme. Mogu se javiti zajedno, ali one nisu ista stvar.
Razlika je u pravcu zakrivljenosti:
- Hiperkifoza: Uzrokuje da se gornji, torakalni deo kičmesavija napred, zbog čega gornji deo leđa pacijenta izgledaneobično zaobljen ili pogrbljen.
- Skolioza: uzrokuje da se kičma savija u stranu, formirajući ‘C’ ili ‘S’ oblik.
*Prekomerna zakrivljenost donjeg dela kičme prema napred jepoznata kao hiperlordoza.
Kako hiperkifoza utiče na telo?
Pacijenti sa kifozom obično se mogu prepoznati po vidljivopogrbljenim leđima, ali ovo je samo jedan od mnogih načina nakoje hiperkifoza može uticati na telo.
Ostali simptomi kifoze uključuju:
-Bol u leđima
-Ukočenost i nelagodnost
-Smanjena pokretljivost / fleksibilnost
-Umor
-Loša slika tela.
Ali to nije sve. Ozbiljna kifotična kičmena krivina može čakometati najosnovnije unutrašnje funkcionisanje tela, kao što surespiratorni i digestivni sistem.
Kako hiperkifoza utiče na disanje?
Ako se hiperkifoza ne leči, a kičmena krivina nastavi da se pogoršava tokom vremena, postoji rizik da ona na kraju počneda negativno utiče na sposobnost pacijenta da diše. Ovo se dešava zato što posebno teški deformiteti kičme neizbežnodovode do savijanja drugih delova skeleta, uključujući grudnikoš; ovo ostavlja pluća sa manje prostora za naduvavanje, štodovodi do kompromitovanog disanja.
Kako hiperkifoza utiče na probavni sistem?
Teška hiperkifoza takođe može uticati na sposobnost pacijentada normalno vari hranu. Opet, ovo je zbog efekta udarca kojiizražena krivina kičme može imati na druge delove tela. U slučaju probavnog sistema, mogu nastati problemi jer se unutrašnji organi pacijenta zgnječe, potencijalno ometajućiprolaz hrane kroz creva. Refluks kiseline je takođe prilično čestmeđu ljudima sa uznapredovalom hiperkifozom.
Kako hiperkifoza utiče na nervni sistem?
U nekim slučajevima, izobličenje tela usled hiperkifoze možezavršiti tako što će neki deo skeleta dodirnuti nerv. U zavisnostiod toga gde se u telu to dešava, kompresija nerava može dovestido:
-Upornih bolova
-Ukočenosti ili peckanja
-Da određeni delovi tela osećaju slabost
-Gubitak kontrole bešike/creva
Dobra vest je da su sve ove posledice relativno retke i da se ne javljaju u većini slučajeva blage do umerene hiperkifoze.
Šta uzrokuje hiperkifozu?
Kifoza se može razviti iz više različitih razloga, a neki obliciovog stanja se lakše mogu sprečiti od drugih. Evo nekih odnajčešćih uzroka hiperkifoze (i na koga će najverovatnijeuticati):
-Loše držanje – Ako se uporno povijate napred ili se naginjete unazad kada sedite, možda ćete primetiti da vašakičma počinje da razvija vidljivu krivinu tokom vremena. Radnici u kancelariji su posebno skloni vrstama posturalnihproblema koji mogu dovesti do hiperkifoze.
-Šojermanova bolest – Šojermanova kifoza se obično javljatokom naglog rasta koji prati pubertet. Ako imate ovo stanje, to znači da se vaši pršljenovi (kosti koje čine vašu kičmu) razvijajuu klinasti oblik, stvarajući prednju krivinu kičme.
-Urođeni problemi – Iako su retki, ponekad se dešava da se bebina kičma nepravilno razvija u materici, a to može značiti daje hiperkifoza prisutna od rođenja. Ovo se zove kongenitalnakifoza, a kada se pojavi, obično počinje u prvih 6-8 nedeljaembironskog razvoja.
- Osteoporoza – Ljudska bića (posebno žene) često gubegustinu kostiju kako stare, stanje poznato kao osteoporoza. Nastala slabost kostiju može dovesti do niza različitih problema, uključujući zakrivljenost kičme.
-Povreda kičme – Određene nezgode i povrede mogu uticatina kičmu, što u nekim slučajevima dovodi do hiperkifoze.
Kako sprečiti hiperkifozu?
Iako se hiperkifoza može lečiti, često je nemoguće sprečiti njenrazvoj u potpunosti. Šojermanova kifoza i urođena kifoza ne mogu se sprečiti promenama načina života. Dobro držanje ćesmanjiti rizik od razvoja posturalne kifoze, a zdrava ishrana ivežbe nošenja težine mogu pomoći da se spreči razvoj kifozekao posledica osteoporoze. Ako želite da sprečite hiperkifozu, evo šta preporučujemo:
-Izbegavajte zaokruživanje ramena i potrudite se daposmatrate svoje držanje kada sedite, hodate ili stojite.
-Izvodite vežbe koje povećavaju koštanu masu – skok natrampolinu je veoma efikasan za to, a koriste ga čak i astronautikoji se pripremaju za putovanje u svemir.
-Jedite ishranu bogatu kalcijumom i vitaminom D, kao štosu spanać, masna riba i obogaćena hrana.
-Izvodite vežbe da poboljšate svoje držanje kod kuće, posebno ako radite na poslu koji zahteva da sedite duže vremeili da podižete teške predmete.
-Najbolje vežbe za kifozu možete raditi uz stručnogtrenera koji ima iskustva u ovakvim programima ispravljanjadeformiteta kičmenog stuba.
-Potražite fizikalnu terapiju od kvalifikovanog stručnjakakoji će moći da identifikuje uzrok vašeg lošeg držanja.
Lečenje hiperkifoze
Kao i kod skolioze, postoji veliki broj različitih metoda lečenjahiperkifoze koji se koriste, uključujući i hirurške i ne-hirurškeopcije.
Najpopularnije metode lečenja su:
-Učvršćivanje – Tokom adolescencije, učvršćivanje možebiti potrebno da bi se zaustavila progresija pacijentove kifoze u umerenim do teškim slučajevima. Učvršćivanje ima za cilj daosigura da se stepen zakrivljenosti ne razvija dalje nego što većjeste. Od pacijenta se može zahtevati da nastavi da nosi protezusve dok mu kičma ne prestane da raste oko 16 godina.
-Lečenje bola – Kao što je slučaj sa mnogim zdravstvenimproblemima, lečenje bola je često centralni deo lečenjahiperkifoze. Lekovi protiv bolova kao što su ibuprofen iliparacetamol mogu pomoći u ublažavanju bolova koji nastajuzbog zakrivljenosti kičme. Ako pacijent ima jake bolove, moguse propisati jači lekovi za ublažavanje bolova.
-Fizikalna terapija i specijalni trening – Iako zahtevaodređeni rad od strane pacijenta, fizioterapija je odličan način zalečenje hiperkifoze. Programi fizikalne terapije mogu ispravitileđa, smanjiti bol i poboljšati kvalitet života pacijenata uopšte.
-Hirurška intervencija – Ako zakrivljenost postane tolikojaka da pacijent ima poteškoća da obavlja svoje dnevneaktivnosti, može se preporučiti operacija. Fuzija kičme je standardna hirurška procedura za hiperkifozu – ovo uključujespajanje pršljenova zajedno da bi se ispravila zakrivljenostkičme. Za spajanje kostiju tokom operacije koriste se metodskešipke, šrafovi, kuke i koštani transplantati. Operacija traje 4-8 sati, a proteza za leđa će možda morati da se nosi do 9 mesecidok kičma ne zaraste.
Piše:Marko Aleksandrić
Profesor sporta i fizičkog vaspitanja