Društvo
VMA OBJAVIO CENOVNIK SVOJIH ZDRAVSTVENIH USLUGA: Evo koliko će pacijenti koji ne žele da čekaju plaćati preglede i operacije
Cene specijalističkih i konzilijarnih pregleda, alergo testova, hirurških intervencija i svih 4.969 zdravstvenih usluga, iste su ili skuplje na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA), nego u bilo kojoj privatnoj klinici u Srbiji. Ove usluge namenjene su pacijentima koji nemaju uput ili neće, ne mogu, da čekaju nekoliko meseci na pregled, dijagnostiku, snimanje, intervenciju, a takođe žele lečenje kod određenog specijaliste. Sredstva koja oboleli iz Srbije, ali i iz celog regiona, uplaćuju na račun VMA, kako bi došli do lekara koji van svog radnog vremena obavljaju dopunski rad, kako saznajemo, odlaze direktno u Ministarstvo odbrane.
Rad koji lekari obavljaju popodne smatra se dopunskim, a za razliku od privatnih klinika, ovde novac ne ide njima “u džep”, već pravo u resorno ministarstvo.
“Građani su zbunjeni, jer misle da su ovo cene za sve one koji nemaju vojno osiguranje. Ipak, nije tako. Cenovnik je za pacijente koji ne žele ili ne mogu da čekaju dva, tri i više meseci na pregled ili intervenciju, već najviše nekoliko dana, ako se odluče da plate i da dođu kod svog lekara van njegovog radnog vremena. Ovaj dopunski rad je isto kao privatni, tačnije za pacijente je to kao da idu kod privatnog lekara, samo što dolaze u državnu ustanovu i zahvaljujući ceni koju plate, ne čekaju, a dobijaju specijalistu sa VMA”, objašnjava za doktorka iz ove ustanove, koja je zamolila da ostane anonimna. Međutim, lekari nisu oduševljeni dopunskim radom, jer su nedovoljno plaćeni.
Kompletan cenovnik zdravstvenih usluga na VMA možete pogledati ovde.
Republički fond za zdravstveno osiguranje daje kvote za sve specijaliste, koje kada se ispune, lekar Opšte prakse nema više pravo da izdaje upute, tačnije sistem ih ne prepoznaje.
“Jedan kardiolog recimo može da ima kvotu od 100 ili 200 uputa mesečno, a VMA su tu vezane ruke, ne možemo mi da tražimo više. Kada se kvota ispuni, čeka se sledeći mesec. Međutim, uvek se javlja tri puta više pacijenata nego što kvota dozvoljava i onda se oni raspoređuju nekoliko meseci unapred. Lekar preko kvote ne sme da prima obolele, a ako u domu zdravlja izdaju uput, a kvota je premašena, sistem ga ni ne prepoznaje, pa kao da taj pacijent ne postoji. To je razlog zašto ljudi dugo čekaju, pa onda mnogi ne žele da budu na listi i odluče se da plate pregled”, objašnjava naša sagovornica.
Najjeftiniji je pregled specijaliste, kreće se od 6.000 dinara pa naviše, dok je konzilijarni pregled i do 21.000, potom operacije prelaze 350.000, a najskuplje su transplantacije sa cenom iznad milion dinara.
Komercijalno popodnevno lečenje za građanstvo i strance, koje je tokom kovid pandemije bilo obustavljeno na VMA, od 3. aprila, ponovo je moguće za sve one koji bi da plate preglede u ovoj zdravstvenoj ustanovi, a odvijaće se ponedeljkom, utorkom, sredom i četvrtkom od 15 i 30 do 19 sati.
Podsetimo, godišnje se na VMA pregleda više od 230.000 civilnih osiguranika od kojih se oko 20.000 hospitalizuje, a svake srede Centar za hitnu pomoć VMA dežurna je hitna služba za sve građane Srbije.
Ne propustite:
Društvo
NOVA PREVARA U SRBIJI! Iz EPS-a upozoravaju građane: Ne nasedajte na ovaj prljav trik
Povodom objava na društvenim mrežama Instagram i Fejsbuk, u kojima se nudi prodaja i kupovina akcija EPS i telefonskih poziva sa ponudom za ulaganje u akcije, akcionarsko društvo „Elektroprivreda Srbije“ obaveštava javnost da su u pitanju pokušaji prevare i zloupotrebe imena naše kompanije.
Iz EPS-a su zamolili građane da ne daju svoje podatke, niti da uplaćuju novac za lažne akcije koje im se nude preko telefonskih poziva i objava na društvenim mrežama. EPS je zatvoreno akcionarsko društvo, 100 odsto u vlasništvu države i našim akcijama se ne trguje.
Foto: Shutterstock, Wikipedia
Ne propustite:
Društvo
Ministarka prosvete Đukić Dejanović: Poziv sindikatima da nastave dijalog o povećanju plata
Podsetila je da je 2000. godine početna plata učitelja ili nastavnika sa završenim fakultetom bila 59.000 dinara dok je danas 86.000 dinara, a ako ima razredno starešinstvo i nema dan radnog staža to je 93.000 dinara.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović pozvala je danas predstavnike reprezentativnih sindikata da nastave započeti dijalog o povećanju plata u narednoj kalendarskoj godini.
Dejanović je za RTS kazala da Vlada Srbije razume činjenicu da su prosvetni radnici bili decenijama finansijski degradirani.
Podsetila je da je 2000. godine početna plata učitelja ili nastavnika sa završenim fakultetom bila 59.000 dinara dok je danas 86.000 dinara, a ako ima razredno starešinstvo i nema dan radnog staža to je 93.000 dinara.
„Kada se pomene prosveta, nije bilo dileme da 50 odsto treba da ide povećanje prosvetnim radnicima u odnosu na sve druge koji će u januaru imati povećanje osam odsto“, kazala je Đukić Dejanović. Dodala je da je tih 12 odsto u okviru finansijskih mogućnosti.
„Mi kažemo da u ovom momentu januarsko povećanje ne može da bude više, jer nema više para“, kazala je Dejanović.
Po sporazumu koji je potpisan prošle godine, Đukić kaže da je sve ispunjeno. „Nema saglasja u činjenici da sa januarskom platom, povećanje bude takvo da najniža plata bude izjednačena sa prosečnom u Srbiji. Nema novca za to“, kazala je ministarka prosvete.
Dodala je da je juče 48 odsto škola najnormalnije radilo na nivou Srbije, da je oko 29 odsto imalo delimično skraćene časove, a 23 odsto potpuno obustavilo nastavu. Đukić Dejanović je podsetila da je u toku javna rasprava o izmeni krivičnog zakona i pozvala prosvetne radnike da se uključe i da daju svoje sugestije.
„Narodna skupština će do kraja godine doneti izmene i dopune i imaće sankcije za sve što se dogodi, a nije adekvatno za uposlene u prosveti, kao da se radi o advokatima“, rekla je ministarka prosvete.
Ne propustite:
Društvo
Ocene radne uspešnosti za III kvartal 2024. godine
Nakon izvršenog ocenjivanja radne uspešnosti za III kvartal 2024. godine, sačinjena je rang lista postignutih rezultata. Vrednovanje radne uspešnosti vršeno je po Pravilniku o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta broj 110-1/2022 od 14.11.2022. godine.
Rang lista postignutih rezultata je sačinjena u skladu sa Uredbom o vrednovanju radne uspešnosti („Sl.glasnik RS“, br. 2/2019, 69/2019 i 20/2022) koja definiše ostvarenu radnu uspešnost u zavisnosti od ishoda vrednovanja radne uspešnosti, čiji raspon ocena iznosi od 1,0-4,0. Službe za katastar nepokretnosti koje imaju istu ocenu na rang listi su poređane po azbučnom redu, tačnije dele isto mesto na rang listi.
Službe za katastar nepokretnosti koje se ne nalaze na rang listi vrednovanja radne uspešnosti za III kvartal 2024. godine su : Koceljeva i Kosovska Mitrovica sa pripadajućim službama. Parametri koji su korišćeni prilikom ocenjivanja radne uspešnosti za treći kvartal 2024. godine nisu primenljivi za dobijanje konačne ocene za treći kvartal za navedene službe. U prevazilaženju napred navedenog, SKN Koceljeva i SKN Kosovska Mitrovica sa pripadajućim službama su angažovane na rešavanju predmeta drugih službi putem daljinskog pristupa, te će se zbog tačne merljivosti i efikasnosti rešavanja predmeta navedene službe naći u statističkom podatku rang liste radne uspešnosti u narednom periodu.
U tabelama su prikazani rezultati prvih deset najuspešnijih službi za katastar nepokretnosti (Odeljenja, Odseka i Grupa) i svih Odeljenja za katastar vodova.
Ne propustite:
-
fokus4 седмице ago
ŠTA SE VIŠE ISPLATI – GOTOV AJVAR ILI PAPRIKA? Domaćice u dilemi, evo šta nam kažu prodavci
-
fokus4 седмице ago
Zastarelost komunalnih dugova: Kada se obustavlja prinudna naplata za struju i ostale usluge
-
fokus2 седмице ago
VLASNIK poznatog KRAGUJEVAČKOG lokala dobio PRETNJE SMRĆU. Razjareno lice mu polomilo INVENTAR u lokalu
-
Crna Hronika2 седмице ago
Uhapšen kragujevački biznismen G.V. zbog pretnji smrću
-
fokus2 седмице ago
DAŠIĆEVA METLA počela da ČISTI: Gradonačelnik započeo SMENU rukovodilaca čistkom u JKP Šumadija.
-
Društvo3 седмице ago
KO NE OTPLATI DUG BANCI DESIĆE MU SE OVO: Uvode se rigorozne mere za dužnike – spisak svih promena koje uskoro stupaju na snagu
-
Crna Hronika2 седмице ago
SKANDAL! BAHATI KONTROVERZNI BIZNISMEN PRETIO SMRĆU!
-
fokus2 седмице ago
MENJA SE VAŽNO PRAVILO U SRBIJI: Novčane pozajmice između fizičkih lica od 10.000 € sada će morati