KRENULA POTRAGA ZA „RUDARIMA CRVENOG ZLATA“! Beračima malina za sezonu i do 2.000 evra!

Dnevnice će se kretati oko 4.000 dinara, što predstavlja čistu zaradu jer gazde radnicima obezbeđuju prevoz, smeštaj, hranu i piće.
Sezona branja malina kreće već sredinom juna, a u proseku ona traje dva meseca tokom kojih vredan berač može da zaradi i do 2.000 evra!
Dnevnice za ovu sezonu kretaće se oko 4.000 dinara, što predstavlja čistu zaradu jer gazde radnicima obezbeđuju prevoz, smeštaj, hranu i piće i sve što je neophodno dok traje berba.
Spretniji berači sa vlasnikom se dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, a prosek koji jedan radnik može da nabere dnevno je od 80 do 100 kilograma. Smena u malinjaku neretko traje više od deset sati.
Hrana iz restorana
Možda se čini da je u april rano pričati o berbi maline i obezbeđivanju sezonskih radnika, ali pojedini malinari iz čačanskog okruga ništa ne prepuštaju slučaju. Jedan od njih je Vlade Marković iz Čačka, koji zakupljuje malinjake u selima Radaljevo i Trešnjica, a već je objavio oglas da traži berače malina za predstojeću sezonu.
Angažovati dobre radnike nije lako, zato smo već sada krenuli u potragu. Ove godine dnevnica za berače je 4.000 dinara, a uz tu dnevnicu imaju obezbeđenu hranu iz restorana i smeštaj. Obezbedili smo im uslove kao što ih imaju i ukućani – ističe Marković.
Prognoza
Još uvek je rano prognozirati kakva će biti sezona, ali mi se nadamo najboljem
Dragan Bogdanović
S obzirom na to da se i dalje polemiše kolika će biti otkupna cena ovog voća, proizvođači su svesni da će ona biti znatno manja u poređenju sa prošlom godinom.
– Ove godine cena maline kretaće se oko 300 dinara po kilogramu, što jeste manje u odnosu na prošlu godinu, kada je bila 500 dinara, ali svakako idemo dalje. Sav prošlogodišnji rod je prodat, nemam zaliha na lageru niti probleme sa otkupcima – rekao je domaćin Vlade i dodao:
– Očekujemo solidne prinose i dobar kvalitet maline. Sneg koji je prošle nedelje padao, na svu sreću, bio je odličan izolator od mraza. Rodne grane na malinama su još uvek male i nisu mnogo oštećene.
Nema uvoza radnika
Predsednik udrurženja malinara „Vilamet“ Dragan Bogdanović za Informer kaže da očekuje da će se ove godine odazvati veliki broj berača maline iz naše zemlje i da nema potrebe za uvozom radnika iz inostranstva.
– Još uvek je rano prognozirati kakva će biti sezona, ali mi se nadamo najboljem. Najviše radnika očekujemo sa juga zemlje, iz Vranja, Surdulice i Bujanovca. Dolaze nam ljudi različitih zanimanja i starosti, srednjoškolci, nastavnici, nezaposleni. Podjednako su zainteresovani i muškarci i žene.
Branje maline nije lak posao, ali proizvođači nude dobre uslove za rad – kaže Bogdanović i napominje:
– Zbog velike količine maline koja je ostala od prošle godine i zbog one koja se uvozi, cena će se dosta razlikovati u odnosu na 2022. godinu. Niža cena će uticati i na visinu satnice radnika, koja će se kretati oko 400 dinara, odnosno oko 4.000 dinara za dan.
Na zalihama 30.000 tona maline
Proizvođači malina kažu da je ovo prva sezona u poslednjih 70 godina u kojoj se u novu berbu ulazi sa neisplaćenim dugovima iz prethodne. Prema procenama Ministarstva poljoprivrede, na zalihama je 30.000 tona maline, a mesečno u izvoz ode oko 6.000 tona.
– Da je cena bila značajno niža, pričamo o ceni od 300 dinara, mi bismo tu malinu izvezli na vreme i ne bismo imali problema sa dugovanjem proizvođačima – naglašava Nenad Dolovac iz Ministarstva poljoprivrede.
Podsetimo, prošlogodišnja otkupna cena kretala se od 400 do 600 dinara za kilogram.
Prema računici Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu, proizvodnja kilograma maline ove sezone koštaće 134 dinara.
Izvor :Rina/Informer