Društvo
NOVI VAUČERI ZA ODMOR OD DRŽAVE VEĆ U MAJU: Evo koji su USLOVI da ih dobijete i ko sve ima pravo na njih! Prvih 100.000 je PLANULO
Nakon što je prva ovogodišnja kvota od 100.000 vaučera za subvencionisani odmor podeljena i praktično planula za dva dana u januaru, sada je najavljena podela novih 100.000 i to već za koji mesec. Podela novih vaučera očekuje se u maju ili junu.
Mnogi građani već imaju iskustva sa vaučerima, mnogi ne. Mnogi su dobili po 5.000 dinara, mnogi i više, a mi vam u nastavku donosimo sve što treba da znate.
Uroš Kandić, državni sekretar i Ministarstvu turizma objavio je na društvenim mrežama da će Vlada Republike Srbije odobriti realizaciju još 100.000 vaučera.
– Vlada Republike Srbije odobriće Ministarstvu turizma i omladine dodatna sredstva za realizaciju još 100.000 vaučera, koje građani mogu iskoristiti za odmor u Srbiji. Vaučeri daju najveći doprinos povećanju turističkog prometa, što se najbolje ilustruje kroz podatak da su domaći turisti prošle godine ostvarili 1,3 miliona noćenja više nego 2019. godine.
Pravo na vaučere u Srbiji imaju:
- penzioneri
- nezaposlena lica, odnosno korisnic posebnih novčanih naknada
- zaposleni građani, čija primanja ne prelaze 70.000 dinara
- ratni vojni invalidi i civilni invalidi
- poljoprivrednici
- studenti
– Uslovi za prijavljjivanje za vaučere se umnogome nisu menjali. Novina to što ove godine i stariji od 65 godina koji nisu penzioneri mogu da učestvuju u dodeli vaučera.
Vrednost vaučera prvobitno je iznosila 5.000 dinara, a kasnije i 15.000 dinara i navedeni iznos predstavlja maksimalni iznos sredstava, koji korisnik može jednom u toku kalendarske godine koristiti pri subvencionisanom korišćenju usluga smeštaja u ugostiteljskim objektima, bez obzira kolika je vrednost izvršene usluge smeštaja.
Vaučer se može koristiti za usluge smeštaja
- u ugostiteljskim objektima izvan grada, opštine, odnosno mesta prebivališta, kao i mesta studiranja korisnika vaučera
- u trajanju od najmanje pet noćenja
Godinama unazad država subvencioniše odmor u Srbiji. Akcija pomoći domaćem turizmu na ovaj način je počela 2015. godine i država je do sada podelila oko 700.000 vaučera.
Nekoliko je ključnih uslova, vrlo su jasni, a procedura se nije menjala. Pravo na vaučere ima nekoliko grupa građana, a iskustvo govori da su ih najviše koristili penzioneri. Takođe podaci govore i da su najviše korišteni po srpskim banjama i planinama, Sokobanji, Vrnjačkoj banji, Zlatiboru…
Dokumenta
Popunjena prijava i prateća dokumentacija podnose se na šalterima Pošte Srbije a prijavljenim građanima koji su stekli pravo na vaučer resorno Ministarstvo turizma i omladine, vaučere dostavlja preko pošte na kućnu adresu.
Uz prijavu, čiji se obrazac može naći na sajtu Pošte Srbije, neophodno je priložiti ličnu kartu ili pasoš, potvrdu o rezervaciji, kao i odgovarajuću potvrdu o sticanju prava, kao što su original penzijskog čeka ili rešenje o ostvarenom pravu na penziju koji se daju na uvid.
Zaposleni sa primanjima koja ne prelaze 70.000 dinara, mesečno prilažu original potvrde o zaposlenju i zaradi isplaćenoj u mesecu koji prethodi mesecu u kome se podnosi prijava, a studenti prilažu original potvrde o statusu studenta.
Stariji od 65 godina, koji nemaju penziju prilažu potpisanu izjavu da ne ostvaruju pravo na penziju, na obrascu koji takođe mogu da preuzmu na sajtu Pošte Srbije, dok ostali nisu obavezni da dostavljaju dokaz.
Subvencionisano korišćenje usluge smeštaja u ugostiteljskim objektima, ne može se ostvariti u mestu prebivališta, a studenti ni u mestu studiranja.
Ne propustite:
Društvo
Prevare građana na tržištu nepokretnosti nisu više moguće zahvaljujući izmeni zakona
Nedavno se u medijima pojavila vest o slučaju u Prevare građana na tržištu nepokretnosti nisu više moguće zahvaljujući izmeni zakonakojem su prevaranti 2018. godine nezakonito oteli stan pokojne vlasnice na osnovu falsifikovane dokumentacije iz 2006. godine. Danas je tako nešto nemoguće zahvaljujući izmenama zakona i sprovedenoj reformi katastra.
Od novembra 2023. godine, sve stare isprave i dokumenta za upis u katastar, nastale pre jula 2018. godine, a koje su u ovom slučaju bile predmet falsifikovanja, moraju proći kroz ruke advokata, profesionalnih korisnika katastra. Ova zakonska promena podrazumeva pravnu pomoć i digitalizaciju papirne dokumentacije, digitalnu overu od strane advokata, te zatim slanje u katastar za upis. Novi postupak sprečava ovakve prevare koje ugrožavaju vlasništvo građana nad nepokretnostima u Srbiji.
Primer falsifikovanja dokumentacije za otimanje nekretnine pokojne vlasnice iz 2006. godine, iako danas nemoguć, služi kao primer da oni koji se protive reformama katastra ili ne razumeju njihov značaj ili imaju koristi od starog sistema.
Republički geodetski zavod garantuje zaštitu prava građana Srbije na njihove nepokretnosti, čineći ovo našim glavnim zadatkom.
Mi stojimo kao čuvari pravne sigurnosti, obavezni na borbu protiv korupcije i nepravilnosti u svim svojim oblicima.
Ne propustite:
Društvo
POJEFTINIO BENZIN! Objavljene nove cene goriva koje će važiti narednih 7 dana
Vozači u Srbiji će od danas do narednog petka, 13. septembra, plaćati gorivo po novim cenama.
Kako je objavljeno, litar evrodizela će na pumpama koštati maksimalno 194 dinara, dok će se benzin evropremijum BMB 95 najviše plaćati 179 dinara za litar.
Ako poredimo sa prethodnim iznosima, dizel će se plaćati po istoj ceni, a benzin je pojeftinio za tri dinara.
Ne propustite:
Društvo
Alergija na ambroziju u punom jeku
Alergija na ambroziju je u punom jeku u avgustu, septembru i oktobru.
Prisutna je kod ljudi svih starosnih dobi i u porastu je iz godine u godinu.
Biljka čiji polen najčešće izaziva alergiju je ambrozija. To je jednogodišnja žbunasta korovska biljka koja može da naraste i do dva metra.
Alergija na ambroziju je iz godine u godinu sve češća i kod osoba koje prethodno nisu ispoljavale alergijske reakcije na ovu biljku.
Zbog toga ovih dana mnoge osobe imaju simptome alergije na ambroziju.
Simptomi su slični prehladi, ali mogu da traju i duže od nedelju dana.
Teži oblici alergije na ambroziju su razdražljivost, glavobolja, zujanje u ušima, ali i napad bronihijalne astme.
Savet lekara je da šetnje na otvorenom prostoru budu u večernjim satima, kada je koncentracija polena najniža.
Svoje radne i životne prostore ne provetravati u jutarnjim satima, držati prozore zatvorene naročito kada je sunčano i vetrovito.
Pri povratku iz šetnje obavezno skinuti garderobu, istuširati se i na taj način smanjiti koncentraciju ovako jakog alergena.
Obavezno redovno košenje korova kako ne bi došlo do cvetanja istog.
Ne propustite:
-
aktuelno4 седмице ago
(FOTO)ČAROBNO MESTO ZA ODMOR na samo 20 minuta VOŽNJE OD KRAGUJEVCA: Prirodni ambijent u SRCU ŠUMADIJE.
-
fokus3 седмице ago
(FOTO)KRIZA I OBRAČUNI u „uskom grlu“ KRAGUJEVCA: Bilo i HAPŠENJA. AUTOM blokirali ULICU.
-
fokus3 седмице ago
Vašar u Kniću privukao veliki broj posetilaca
-
fokus2 седмице ago
NOVI REKTOR UNIVERZITETA U KRAGUJEVCU
-
fokus4 седмице ago
Izgradnja novog vrtića na Bubnju teče po planu
-
fokus3 седмице ago
Veliki investicioni projekti i nova industrijska zona u Kragujevcu
-
fokus1 седмица ago
Hoće li biti plazme?
-
fokus2 седмице ago
Udruženje Ekomar pratilo situaciju oko kvaliteta vode u Kragujevcu