Veliko je zadovoljstvo videti sve vas koji ste zasluženo ovde sa nama. Mi sve radimo da vama ostavimo lepši grad, da lepo provedete detinjstvo, a sutra, kao odrasli ljudi, živite u boljim uslovima, rekao je gradonačelnik Dašić u obraćanju nagrađenim učenicima. Vi ste generacija koja odrasta u sasvim novoj, digitalnoj dobi i zato je način na koji razmišljate potpuno drugačiji od nas koji nismo imali pristup novim tehnologijama. Iako digitalizacija u velikoj meri društvo čini efikasnijim, boljim i bržim, ona značajno menja svakodnevni život, pristup i komunikaciju među ljudima. Upravo zato smo kroz ovaj konkurs želeli da se povežemo sa vama, izvedemo na kratko iz digitalnih sadržaja i uvedemo u naš grad, istoriju, pisanu reč, uporedimo vaše i naše prepoznavanje bogate istorije i tradicije koja nas prati. Sastavi dobitnika nagrada su nas iskreno dirnuli i vratili veru da uprkos svemu mladi imaju osećaj za prave vrednosti, tu su uz nas i ne moramo da brinemo kome ostavljamo naš grad i našu budućnost, poručio je gradonačelnik Dašić.

Nagrade su dobitnicima uručili članica žirija Sanja Živković i član Gradskog veća za kulturu Miljan Bjeletić.  

Cilj ovog konkursa namenjenog učenicima osnovnih i srednjih škola jeste podizanje svesti o korenima našeg kulturnog identiteta, povezivanje istorije Srbije sa našim gradom i pokušaj afirmacije budućih talenata koji na ovaj način iskazuju svoju kreativnost, naglasio je Bjeletić. Imajući u vidu da pokušavamo da gradimo tradiciju, a da ona podrazumeva protezanje misli, vrednosti, simbola kroz vreme, kroz vekove, za početak treba da budemo zadovoljni, jer je naša ideja da vremenom dobijemo buduće pisce, kazao je Bjeletić podsetivši na snažnu podršku koju Grad Kragujevac pruža  zavičajnom stvaralaštvu, čak i onima kojima je pisanje samo hobi. On je ovom prilikom istakao i izuzetnu saradnju sa Srednjom stručnom školom čija je učenica pod mentorstvom profesora Dejana Petrovića, ovogodišnjeg laureata Đurđevdanske nagrade, izradila skulturu za ovogodišnjeg laureata „Đurđevdanskog venca“.