Kragujevački hirurzi na video-vezi s doktorima iz „Dedinja”

Univerzitetski klinički centar „Kragujevac” primenjuje svetske protokole za lečenje najtežih onkoloških i kardioloških pacijenata
–Univerzitetskom kliničkom centru „Kragujevac” gravitira oko dva miliona potencijalnih pacijenata iz centralne Srbije. Brzina prijema, tačna dijagnoza i efikasnost intervencija i lečenja obolelih od primarnog je značaja, posebno u hitnim slučajevima, kada život pacijenta visi o koncu. Zbog toga je ova regionalna ustanova tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite u poslednje dve godine usvojila i primenila niz savremenih svetskih protokola po kojima se leče najteži onkološki i kardiološki pacijenti. Ove protokole podržavaju prvorazredni softverski sistemi, a po prvi put u svojoj istoriji UKC „Kragujevac” je sačinio i protokol o prihvatu pacijenata iz drugih gradova.
– Protokolom se reguliše način komunikacije sa bolničkim ustanovama iz drugih gradova koji se oslanjaju na Kragujevac kao regionalni zdravstveni centar. Tako smo konačno rešili problem transfera pacijenata iz ustanova sekundarnog nivoa zaštite u naš klinički centar. Čudno ili ne, do sada su pacijenti iz drugih gradova dovoženi u Kragujevac bez prethodnih konsultacija, često i bez neophodne dokumentacije, što je i upravi i lekarima naše ustanove stvaralo niz problema. Nedavno usvojenim protokolom precizno smo definisali saradnju sa opštim bolnicima i zdravstvenim centrima sve od Kosovske Mitrovice do Kruševca i Mladenovca – kaže Slobodan Milisavljević, direktor UKC „Kragujevac”.
U Centru za nuklearnu medicinu odnedavno se primenjuje nova metoda lečenja paacijenata sa kancerom prostate koja podrazumeva terapijsku upotrebu lutecijuma. Na taj način zbrinut je pacijent koji je lečenje započeo u Nemačkoj, a savremene metode se primenjuju i kod lečenja žena sa karcinomom polnih organa.
Od prošle godine u UKC „Kragujevac” po svetskim protokolima se leče i pacijenti sa visokim pritiskom, zahvaljujući doktorki Vesni Stojanov iz Beograda, a na Odeljenju za poremećaje srčanog ritma uvedene su dve nove metode u saradnji sa lekarima Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, profesorima Nebojšom Mujovićem i Goranom Milašinovićem. Napravljeni su i prvi koraci ka ugradnji „veštačkog srca”, a kragujevački hirurzi sada mogu da ostvare i video-vezu sa stručnjacima sa Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje”.
– Oformili smo i tim za lečenje plućne hipertenzije, a ove svetske protokole podržavaju moderni računarski programi i digitalni sistemi koje smo uveli poslednje dve godine. Od kraja 2022. primenjujemo sistem „Helient” koji omogućava povezivanje naše ustanove sa RFZO, „Batutom” i Ministarstvom zdravlja, a od marta ove godine počeo je sa radom i regionalni „Strouk centar”, prvi takve vrste u istočnoj Evropi. Primenu ovog digitalnog sistema ostvarili smo u saradnji sa Državnim data centrom u Kragujevcu. U sistem je uključeno još sedam gradova Šumadije i Pomoravlja, a to je model koji funkcioniše u Nemačkoj, Francuskoj, Španiji. Sistem ima važnu ulogu kod mehaničke trombektomije, a naše interventne ekipe neurologa i neuroradiologa spremne su da reaguje u prvih šest sati nakon moždanog udara, šloga. Takođe, u saradnji sa Institutom „Dedinje” formirali smo kardiohirurški konzilijum putem video veze, tako da smo time značajno unapredili lečenje najtežih kardioloških pacijenata – navodi direktor Milisavljević.
Trenutno se izvode radovi na sanaciji Urgentnog centra, operacionih sala i Klinike za urologiju. Sredstvima Ministarstva zdravlja UKC „Kragujevac” je nabavio i nekoliko neophodnih uređaja i aparata, dok je samostalno obezbedio oko 250 novih parking mesta u krugu bolnice. Ovi i drugi problemi trebalo bi da budu rešeni sa podizanjem novih objekata UKC „Kragujevac”, čija bi izgradnja, posle gotovo dve decenije odlaganja, trebalo da počne krajem 2024. godine. Sa novih 22. 000 kvadrata UKC „Kragujevac” će dobiti i 400 novih kreveta za pacijente kojima je neophodna hospitalizacija.