SUTRA JE PREOBRAŽENJE: Pogledajte večeras u PONOĆ u nebo, običaj kaže da će vam OVO doneti ZDRAVLJE I BLAGOSTANJE

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici slave sutra veliki hrišćanski praznik Preobraženje, kada se preobražava list u gori, kamen u vodi, lišće počinje da žuti i opada, a voda postaje hladnija.Preobraženje spada u 12 velikih Hristovih praznika.
Slavi se sutra sećanje kada se, prema hrišćanskom predanju, Isus Hristos treće godine svoje zemaljske propovedi preobrazio na gori Tavor pred apostolima i zasijao kao sunčeva svetlost.
Preobraženje Gospodnje je u pravoslavlju poznato i kao letnje Bogojavljenje, jer su se i tada, navodi se u Jevanđelju, otvorila nebesa i začuo glas Boga Oca: „Ovo je Sin moj ljubljeni… njega poslušajte“.
U crkvama se u znak zahvalnosti Bogu na plodovima koje daje zemlja osvećuje grožđe i deli vernicima (u krajevima gde nema grožđa služi se drugo voće). Ovo voće se prema pravoslavnom običaju prvi put jede na sutrašnji praznik koji se obeležava tokom Gospojinskog posta (14- 28. marta) i sutra valja postiti.
Prema narodnom verovanju Preobraženje Gospodnje je znak da se leto bliži kraju i da uskoro stiže jesen- pa dan postaje kraći. Menja se cela priroda, pa se kaže:
“Preobražava se i voda i gora“. Veruje se i da je veliki praznik poslednji dan za kupanje u rekama.
Postoji i verovanje u „preobraženje“ neba u ponoć. „Na Preobraženje se i nebo, u gluvo doba noći, tri puta preobražava“. U pojedinim krajevima naše zemlje majke sa decom gledaju u zvezdano nebo ne bi li videle trenutak te velike promene, kada se treba pomoliti za zdravlje i blagostanje. Postoji i običaj koji kaže da onaj ko uoči preobraženje, treba da to sačuva za sebe.
Naredni veliki praznik koji obeležavaju SPC i njeni vernici je Uspenje Presvete Bogorodice odnosno Velika Gospojina koja se slavi 28. avgusta.
Običaji za Preobraženje
Običaj kaže da sutra ne treba tokom dana spavati niti plakati da ne bismo tokom godine bili plačljivi i pospani. Treba izbegavati i kafane „kako neko ne bi postao raspikuća“.
Poštuje se negde i običaj prišivanja parica za dečju odeću da bi se zaštitila od demona kao i branja lešnika koje treba čuvati tokom cele godine kako bi poslužili kao lek protiv bolova u uhu.