Connect with us
Admiral

fokus

U Kragujevcu održano Državno prvenstvo u plivanju za decu sa smetnjama u razvoju

Published

on

Pod pokroviteljstvom grada Kragujevca na Zatvorenim bazenima održana je Specijalna olimpijada, odnosno Državno prvenstvo u plivanju za decu sa smetnjama u razvoju.

Pristigli su mladi plivači iz deset gradova Srbije, koji su se takmičili, družili i prikupili rezultate za Svetsko prvenstvo koje će biti održano 2027. godine u Čileu.

Mladi plivači pristigli iz svih krajeva Srbije takmičili su se u kategorijama: 25 i 50 metara slobodnim stilom i prsno.

Svi su posvećeni treninzima plivanja i učestvuju na takmičenjima koja su za njih posebno važni događaji.

Kragujevac se pokazao kao odličan domaćin i organizator takmičenja na nacionalnom nivou, a do sada je deset godina za redom realizovao Specijalne olimpijade.

Prvi put se na ovakvoj vrsti sportske manifestacije pojavljuju mališani iz dva kragujevačka kluba – Pingvin i Ajkule, koji plivaju van takmičarske kategorije.

Grad Kragujevac podržava aktivnosti i organizaciju Specijalne olimpijade, kao i klubova koji rade sa decom na taj način što obezbeđuje finansije kao i infrastrukturu za održavanje takmičenja.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fokus

Radnički i Novi Beograd u finalnom obračunu

Published

on

By

U spektakularnoj završnici sezone, vaterpolisti Radničkog i Novog Beograda ukrstiće koplja u trećoj, odlučujućoj utakmici finalne serije Super lige Srbije. Dva tima koja su ove godine ostavila dubok trag i na evropskoj sceni, bore se za domaći tron u meču koji obećava vrhunski vaterpolo, čistu emociju i nezaboravnu atmosferu. Duel za titulu igra se u sredu, od 20.30 časova, na zatvorenom bazenu u Kragujevcu, a ulaz je besplatan.

Posle pobede Kragujevčana u prvom duelu (13:12), Novobeograđani su se revanširali na svom bazenu (13:11), a oba susreta obeležili su neizvesnost i drama do samog kraja.

Očekujem veliku borbu. Sve se svelo na ovu utakmicu – i to je najlepši deo sporta. Nadam se da će cela ekipa, a i publika, uživati. To je ono za šta smo trenirali cele godine. I oni i mi imali smo dobre delove sezone, i nekako je najpoštenije da se završi „majstoricom“. Naravno, žao mi je što nismo seriju završili ranije, jer bismo imali više vremena da se spremimo za revanš sa Pro Rekom, ali šta je tu je. Nadam se da ćemo pobediti ovaj put. Siguran sam da je ekipa spremna, momci su mladi i puni snage. Pitanje je samo želje i volje – a siguran sam da ni toga ne nedostaje istakao je Duško Pijetlović, najiskusniji igrač Radničkog.

Poput rezultata koje su ostvarili ove sezone, i sastavi ovih timova obećavaju spektakularan vaterpolo. Trofejni reprezentativci i talentovani mladi igrači, odlično ukomponovani na obe strane, garantuju pravu sportsku poslasticu.

Sastaju se dve vrhunske ekipe, koje su, kao što je Duško već rekao, imale dobre i lošije delove sezone. Stvarno mislim da ćemo pobediti ako odigramo kao u prethodne dve utakmice s njima, bez obzira na to što smo poslednju izgubili. Moramo da se fokusiramo na naša pravila i ispravimo greške. Ne bih da se ponavljam, ali stvarno verujem u celu ekipu. Mislim da smo na pravom putu da pokažemo ko smo i šta smo i da ćemo napraviti pravu uvertiru za revanš sa Pro Rekom. Nadam se da će tribine biti ispunjene, kao i u prethodnim utakmicama, i da ćemo na kraju zajedno proslaviti zaključio je Nikola Jakšić, najkorisniji igrač Radničkog u dosadašnjem toku sezone.

 

Continue Reading

fokus

Najavljena manifestacija „Književna zona“ u Kragujevcu: Od 21. do 25. maja Trg postaje prostor kulture i književnosti

Published

on

By

Kragujevac, 20. maj 2025. – Na konferenciji za medije, održanoj danas u organizaciji Šumadija sajma, najavljena je manifestacija „Književna zona“, koja će se od 21. do 25. maja održati na Trgu vojvode Radomira Putnika u centru Kragujevca.

U ime organizatora prisutnima se obratila Sandra Buntić iz Šumadija sajma, istakavši da posetioce očekuje bogat i raznovrstan program, koji se realizuje u saradnji sa Ustanovom kulture „Koraci“ i Narodnom bibliotekom „Vuk Karadžić“.

Direktor ustanove „Koraci“, Bojan Pavlović, predstavio je programski okvir manifestacije, naglasivši njen značaj za kulturni život grada. Poseban akcenat stavljen je na susrete sa autorima, promocije novih izdanja i književne tribine.

Direktorka Narodne biblioteke, Anđela Ognjanović, govorila je o ulozi ove ustanove u realizaciji programa, najavivši da će manifestaciju svečano otvoriti poznati književnik Enes Halilović, uz prigodan muzički program u izvođenju gudačkog tria.

Organizatori su na kraju konferencije uputili poziv svim građanima da posete Književnu zonu, podrže domaće autore i zajedno promovišu kulturu čitanja i pisane reči.

Continue Reading

fokus

Kragujevac domaćin drugih Susreta veterana folklora: “Prođi, Mile, kroz naš kraj, pa da vidiš šta je raj!”

Published

on

By

Centar za negovanje tradicionalne kulture „Abrašević“ iz Kragujevca organizuje Druge susrete veterana folklora, koji će se održati u subotu, 24. maja, na Trgu narodnih heroja (kod krsta), sa početkom u 16.30 časova.

Manifestacija se održava pod simboličnim sloganom „Prođi, Mile, kroz naš kraj, pa da vidiš šta je raj!“, a okupiće veteranske ansamble iz Srbije i inostranstva.

Na ovogodišnjim susretima učestvuju brojna kulturno-umetnička društva među kojima su: KUD „Donja Resava“ iz Svilajnca, KUD „Nera“ iz Novog Sada, KUD „Božikovo“ iz Bošnjana, KUD „Prva petoletka“ iz Trstenika, KSV „Bambi“ iz Beča (Austrija), KUD „Tent“ iz Obrenovca, KUD „Budućnost 1984“ iz Dobanovaca, KUD „Sveta Ivanović“, HUM iz Ganića, kao i mnogi drugi iz Požarevca, Užica, Valjeva, Beograda, Smederevske Palanke, Lazarevca i domaćin – KUD „Abrašević“ iz Kragujevca.

Ova manifestacija ima za cilj negovanje narodne tradicije, običaja i igre, kao i ponovno okupljanje onih koji su svoj život posvetili čuvanju srpske kulturne baštine.

Organizatori poručuju: „Sve je spremno za subotu, čak i sunčan dan! Dobro nam došli!“

Continue Reading

Najpopularnije