Connect with us
admiralskeigre

fokus

Pet najlepših običaja za Vaskrs!

Published

on

Farbanje vaskršnjih jaja

Jedan od najlepših i najradosnijih običaja, koji prethodi Vaskrsu, ali bez kojeg se sam vaskršnji dan ne može ni zamisliti, jeste farbanje jaja.

Po ustaljenoj tradiciji, vaskršnja jaja se farbaju na Veliki petak, na dan kada ništa drugo ne radi, već su sve misli vernika upućene na strašni događaj Hristovog nevinog stradanja i poniženja na Golgoti i Jerusalimu.

Jaje je simbol obnavljanja prirode i života. Kao što badnjak goreći na ognjištu daje posebnu čar božićnoj noći, tako vaskršnje crveno jaje znači radost i za one koji ga daju i koji ga primaju.

Simbolika farbanje jaja vrši se u spomen na događaj kada je Marija Magdalina Mironosica, putovala u Rim da propoveda Jevanđelje i posetila cara Tiberija. Tada mu je, u znak pažnje, kao novogodišnji poklon, predala crveno jaje i pozdravila ga rečima „Hristos Vaskrse“.

Druga priča kaže da je Marija Magdalena tri dana nakon Isusovog raspeća posetila njegov grob i da je tom prilikom nosila korpu sa kuvanim jajima kako bi podelila ženama koje tuguju. Kada je stigla, kamen sa ulaza u grobnicu je bio pomeren, a grob prazan. U tom trenutku su jaja u korpi promenila boju u crvenu.

Postoje i legende o majci Isusovoj, Mariji Bogorodici. Marija je bila prisutna na raspeću svog sina na Veliki petak, a prema jednom od predanja sa sobom je ponela kuvana jaja, na koja je kapnula krv sa Isusovih rana, koja je jaja obojila u crveno.

Drugo predanje glasi da je Marija, preklinjavši vojnike da budu manje okrutni prema njenom sinu, poklonila svakom po jaje, a da su njene suze padale na jaja i bojila ih u specifičnu crvenu boju.

Čuvarkuća uvek crvene boje


Prvo jaje se uvek farba u crvenu boju i potom ostavlja se na stranu do idućeg Vaskrsa da bude „čuvarkuća“. Za njega se veruje da ima posebnu moć, moć da čuva ukućane i donosi sreću i blagostanje.

Ovo jaje se ponekad zakopavalo u dvorište ili polje jer se verovalo da štiti useve. Ipak, prilikom rukovanja čuvarkućom trebalo je biti oprezan jer se verovalo da bi bilo kakva greška donela lošu sreću.

Crvena boja simboliše Spasiteljevu, nevino prolivenu krv na Golgoti, ali je crvena boja istovremeno i boja vaskrsenja, boja hrišćana i crkve.

Kada farba jaja, domaćica se najpre prekrsti i pomoli Bogu, zatim u sud sa vodom, u kome će kuvati i farbati jaja, dodaje malo osvećene vodice – vaskršnje ili bogojavljenske.

Pored farbanja, jaja se mogu i šarati raznim tehnikama, među kojima je najzastupljenije pisanje i crtanje voskom pre samog farbanja.

Perom za pisanje, ili nečim sličnim, na jaje se nanosi topljeni vosak. Najpre se pero zagreje na plamenu sveće, pa se onako vruće umače u vosak, a potom se voskom po jajetu piše i crta.

Pošto vosak ne prima boju, posle, prilikom farbanja, na jajetu ostaju bele nacrtane figurice i slova. Na jajetu se obično piše X.V. i V.V. (Hristos Vaskrse i Vaistinu Vaskrse), crtaju krstići, cvetići i druge figurice.

U novije vreme, izrađuju se specijalne nalepnice od papira ili plastike i one se mogu lepiti na jaja.

Vaskršnje slavlje i trpeza

Kada svane dan Vaskrsenja Hristova, sa svih tornjeva pravoslavnih hramova, dugo, zvone sva zvona, i javljaju dolazak velikog praznika.

Domaćin sa decom odlazi u crkvu na svetu vaskršnju službu. Posle službe, narod se međusobno pozdravlja rečima „Hristos Vaskrse“ i „Vaistinu Vaskrse“. Taj pozdrav traje sve do Spasovdana.

Kad se dođe iz crkve kući, svi se ukućani međusobno pozdravljaju vaskršnjim pozdravom i ljube.

Domaćin onda pali sveću, uzima kadionicu i tamjan, okadi sve ukućane koji stoje na molitvi, predaje nekom mlađem kadionicu i ovaj kadi celu kuću.

Ukoliko se ne ume da otpeva vaskršnji tropar, naglas se čita „Oče naš“ i druge molitve koje se znaju napamet, ili se čitaju iz molitvenika. Posle zajedničke molitve, ponovo, jedni drugima čestitaju Vaskrs i sedaju za svečano postavljenu trpezu.

Trpeza je često bogata jer je Vaskrsu, prema običaju, predhodio sedmonedeljni vaskršnji post, najduži u godini.

Jedan od običaja je da se na Vaskrs jedu jagnjetina i govedina jer jagnje simboliše samog Isusa, a ovo je jedna od četiri simbolične životinje koje su se javile u vizijama proroka Jezekilja i apostola Jovana Bogoslova. Ipak, ukoliko bi Vaskrs pao pre Đurđevdana nije se jelo jagnjeće meso.

Za Vaskrs se mese i posebni hlebovi. U istočnoj Srbiji i nekim delovima Vojvodine peku se lepinje s umetnutim celim jajetom – kovržanjak, koje su međusobno razmenjuju sa prijateljima.

Tucanje jajima i darivanje

Na stolu stoji ukrašena činija sa ofarbanim jajima. Domaćin prvi uzima jedno jaje, a za njim svi ukućani. Tad nastaje veselje i takmičenje čije je jaje najjače.

Prilikom tucanja izgovara se, takođe „Hristos Vaskrse“ i „Vaistinu Vaskrse“.

U celom hrišćanskom svetu, pa i kod Srba, za Vaskrs je vezan običaj i darivanja jajima.

Toga dana, ako gost dođe u kuću, prvo se dariva farbanim jajetom, pa se onda poslužuje ostalim ponudama.

Na Vaskrs se prvo jede kuvano vaskršnje jaje, a onda sve ostalo jer je običaj da se prvo valja omrsiti upravo jajetom.

U nekim našim krajevima, sačuvan je dirljiv običaj, da se farbana vaskršnja jaja nose na grobove preminulih predaka.

Drugi običaji i verovanja

U nekim krajevima se zadržao običaj, da se ukućani ujutru na Vaskrs, umiju vodom u koju je prethodno stavljeno crveno obojeno jaje.

Postoji i verovanje da decu treba dotaći vaskršnjim jajetom – da budu crvena i zdrava tokom godine.

Na Vaskrs valja ustati u ranu zoru, ali ne treba zaspati pre ponoći jer će se, prema verovanju, u protivnom spavati celog leta i ništa se neće postići.

U nekim selima južnog Banata, Bačke i Srema, na Vaskrs su se palile sveće na prozorima u ulicama kroz koje je prolazila litija.

Pored tucanja jajima, na dan Vaskrsa se kriju jaja i slatkiši po dvorištu i u kući, pa deca traže skrivene darove.

izvor: RTS




ucentar.rs foto: prinskrin
!!! Zapratite nas i na FB  najnovije vesti,
događaji i afere iz Kragujevca i Šumadije na FB UCENTAR
skinite našu aplikaciju ANDROID


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fokus

DAŠIĆEVA METLA počela da ČISTI: Gradonačelnik započeo SMENU rukovodilaca čistkom u JKP Šumadija.

Published

on

By

Kako nezvanično saznajemo gradonačelnik Kragujevca započeo akciju ,,čišćenja“ javnih i gradskih preduzeća od neodgovornih rukovodilaca što bi trebalo kako navode naši izvori da rezultira poboljšanjem kvaliteta usluga koje uživaju svi gradjani ali i profitabilnijem radu javnih preduzeća u našem gradu.

Juče  su kako nezvanično saznajemo za početak smenjeni svi rukovodioci u odseku čistoće u Kragujevcu.

Ovo je navodno samo početak brojnih smena koje će ubrzo nastupiti.

Gradonačelniku je prema nezvaničnim navodima izvora zasmetalo to što grad izdvaja ogromna sredstva i najpre u JKP Šumadija obezbedjuje visoke plate, odlične uslove rada i svu mehanizaciju ali ni to smenjene rukovodioce očigledno nije motivisalo da dobro obavljaju svoj posao za koji su plaćeni.

Nezvanično, takodje mu je zasmetalo, sto je higijena u gradu u katastrofalnom stanju, svakodnevna slika su prepuni kontejneri, deponije smeca iako grad izdvaja ogromna sredstva….

Kako nas portal nezvanično saznaje ovo je samo početak radikalnih promena do kojih ce doći u narednom periodu.

Kako će se dalje odvijati Dašićeva “čistka” i gde će sve doći do smena ostaje da vidimo.

Uskoro opširnije.

Continue Reading

fokus

Dаšić: Inflаcijа do krаjа godine ne bi trebаlo dа pređe četiri posto

Published

on

By

Grаdonаčelnik Krаgujevcа Nikolа Dаšić prisustvovаo je dаnаs sednici Sаvetа zа koordinаciju аktivnosti i merа zа rаst bruto domаćeg proizvodа, kojom je predsedаvаo premijer Miloš Vučević.

Nаjvećа pаžnjа posvećenа je rezultаtimа postignutim u svim oblаstimа ključnim zа stаbilnost ekonomije.

Kаdа je reč o inflаciji, očekuje se dа do krаjа godine ne pređe nivo od četiri posto.

Predstаvljeni su i rezultаti ostvаreni u oblаstimа grаđevinаrstvа, industrijske proizvodnje, rudаrstvа i poljoprivrede, а istаknutа je vаžnost ulаgаnjа u sisteme zа nаvodnjаvаnje i zаštitu od poplаvа.

Zа održivi privredni rаst, istаknuto je, dа je ključno nаstаviti sа ulаgаnjimа u kаpitаlne projekte, posebno u putnu i železničku infrаstrukturu, аli i u oblаsti zdrаvstvа i zаštite životne sredine.

Tаkođe, nаglаšenа je vаžnost pronаlаženjа novih tržištа zа izvoz domаćih proizvodа kаko bi se dodаtno osnаžilа nаšа ekonomijа.

Continue Reading

fokus

U Kragujevcu u štrajku 28 škola

Published

on

By

U gotovo svim kragujevačkim školama danas nije bilo nastave.

Prosvetni radnici koji su članovi Unije sindikata prosvetnih radnika, organizovali su protest na Đačkom trgu, ispred Prve kragujevačke gimnazije.

Prema podacima Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, u Kragujevcu nije radilo 28 škola.

U protestu je učestvovalo oko 1600 članova ovog sindikata, ali i zaposleni koji nisu članovi sindikalnih organizacija.

U Školskoj upravi Kragujevac kažu da je nastavni proces danas bio organizovan u školama „Sreten Mladenović“ u Desimirovcu i „Julijana Ćatić“ u Stragarima, kao i u dve specijalne škole.

Nakon sastanaka u matičnim školama, prosvetni radnici u Kragujevcu okupili su se na Đačkom trgu gde su izneli četiri osnovna zahteva, kojima bi se unapredio položaj prosvetara.

Organizatori kažu da je većina prosvetnih radnika prepoznala i razloge i trenutak.

Prosvetari traže da se u skladu s dogovorom, predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika, kojima se traže strože kazne za napade na nastavnike, nađu na javnoj raspravi i da budu usvojene u Narodnoj Skupštini po hitnom postupku.

Zahtevaju i da se početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme, u skladu sa potpisanim protokolom sa Vladom Srbije, izjednači sa prosečnom zaradom u Srbiji, kao i da to povećanje bude u jednakom procentu za sve zaposlene u prosveti.

Jedan od zahteva je i da se do kraja godine, uz konsultacije sa reprezentativnim sindikatima, izmeni Uredba o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, kao i da se zaposlenima u obrazovanju isplati Novogodišnja nagrada u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom.

U Školskoj upravi Kragujevac kažu da je u svim osnovnim i srednjim ,izuzev u dve specijalne škole i školama u Desimirovcu i Stragarima, više od 70% zaposlenih bilo u štrajku.

Što se tiče Šumadijskog okruga, u Aranđelovcu nisu radile osnovne i srednje škole, sem škole „Miloš Obrenović“, u Topoli takođe nisu radile sve izuzev škole u Trnavi, u Kniću nije radila nijedna osnovna ni srednja škola, dok u Lapovu nije bilo obustave, ili su samo neki prosvetni radnici bili u štrajku.

U Batočini su i osnovna i srednja škola bile u štrajku, a u Rači srednja nije radila, dok je u osnovnoj delimično bila organizovana nastava.

Continue Reading

Najpopularnije