Poveži se sa nama
Admiral

fokus

SUTRA JE SPASOVDAN – NAJSREĆNIJI DAN U GODINI: Za napredak PORODICE obavezno uradite OVO

Published

on

Vaznesenje Gospodnje veliki je i značajan praznik, jedan od glavnih kod Srba, koji su nekada slavili i muslimani i katolici.

Na Spasovdan se ne radi nikakav težak posao, pošto je veliki praznik koji, prema verovanju, može da spasi kuću od nevolje, a decu od bolesti.

Poštovan je veoma i u predhrišćanskom vremenu, a tradicionalno je izuzetno cenjen i poštovan u doba cara Dušana. Smatra se da nije slučajno što je čuveni Dušanov zakonik obnarodovan 1349. na Spasovdan, a na isti praznik i dopunjen 1354. godine.

Spasovdan pada uvek u četvrtak i to šesti po Vaskrsu. Crkva ga praznuje kao Vaznesenje Gospodnje, jedan od 12 velikih praznika i osam Hristovih praznika.

Prema narodnom predanju, tog dana se spasio Bog od rđavih ljudi i otišao – vazneo se – na nebo, a ostala je i priča da je Bog pobegao na nebo od zlih i nevaljalih ljudi.

Ovo je veoma srećan dan, kada sve valja započinjati.

Od davnina je Spasovdan, kao duboko ukorenjena svetkovina u narodu, prolećni praznik stočara i zemljoradnika. Smatra se veoma srećnim varovnim danom kada sve valja započinjati i zato se zove još Spasovlje.

 

Običaji na Spasovdan

Pre zore, na Spasovdan Krstonoše pohode zapise – osveštana stabla, najčešće hrastove ili neke voćke, mahom divlje kruške. Noseći barjake i krst, narod stiže pod stablo zapisa, kiteći ga vencima cveća i darujući raznim đakonijama.

Te litije se priređuju radi napretka useva (letine), kiše i boljeg berićeta. Krstonoše idu u krug oko zapisa, moleći se i pevajući, dok pop činodejstvuje, a ranije je ponegde bio običaj da sveštenik u provrćeno stablo stavlja zapis da „čuva selo od crva“.

Takvih osveštanih dubova ima u mnogim krajevima, ponajviše u Šumadiji i Vasojevićima. Smatraju se svetim stablima, koja je grehota dirati, a kamoli seći.

Zapisano je da je jednom domaćinu kraj Topole, koji je odsekao zapis na svojoj njivi u nameri da ga iseče za kapiju, grom udario u dvorište gde je ležao posečeni zapis, baš kada je ženio sina, i rasterao svatove.

Na Spasovdan se ne radi da grom ne bije i, kako veruju u leskovačkom kraju, ne dođe na čoveka „lošotinja“ i da insekti ne opustoše njive. Posebno je bio raširen običaj da se na Spasovdan po njivama, zabranima, torovima, košnicama, baštama pobadaju krstovi od leskvine (zakršćavanje letine), ako to nije učinjeno na Đurđevdan.

Pobadan je i leskov štap i rasecan na vrhu, u visini grudi, a u rasek je stavljen kraći prut i tako pravljen krst kojim može da se vidi sa svih strana.

U nekim krajevima bio je običaj da se od osušenog svinjskog brava sačuva vilica i na Spasovdan pojede, da im „sva svinja ubuduće bude slatkorana“, odnosno da im prija sve ono što „po gori popasu i iz korita poloču“.

Kosti od oglodane vilice se ne razdvajaju, nego se sa sve zubima okače u pčelinjaku, da bi pčele u rojevima napredovale.

„Koliko sela toliko i adeta.“ Tako se u nekim krajevima rano išlo u jagode i na Spasovdan se izjutra ne jede ništa dok se ne okuse jagode. Negde je, pak, bio običaj da kad se prvi put od godišnjih plodova i namirnica okusi o Spasovdanu (mleko, meso, voće).

Ponegde se čak i verovalo da ne valja okusiti novo voće ako su nekom deca umirala, dok najpre ne razdele sirotinji od tog novog voća za dušu svoje dece, jer će, u protivnom, na onom svetu deca ostati bez tog obroka i grišće svoje prste umesto obroka, govoreći da su im ga roditelji pojeli.

Bio je i običaj da se na Spasovdan, pre sunca, kupa u reci ili moru i da se do ovog dana ne pije mleko od muže u toj godini, pa je ovo prvo kušanje mleka propraćeno nizom običaja radi povećanja mlečnosti i boljeg skorupa, uz prskanje mlekom i zalivanje vodom za vrat, da bi bilo mleka kao vode.

U nekim selima oko Požege na posudu s vodom, u kojoj su i mnoge razne trave, stavljana je debela cerova kora, koja se probuši i kroz nju procedi malo mleka, da se hvata kajmak debeo kao cerova kora.

Na Spasovdan, verovalo se u Šumadiji, u zoru se mogu videti vampiri.

 

 

Tekst „Spasovdan – bekstvo na nebesa od rđavih ljudi“, iz knjige Nenačeta voda, Praznici i običaji u Srba za početnike, autor Dragovan Laza Lazarević.

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fokus

SNS Kragujevac: Pretnje Vučiću su pretnje ljudskim pravima svih građana

Published

on

By

Gradski odbor SNS Kragujevac, na čelu sa poverenikom Nikolom Dašićem, najoštrije je osudio kukavički čin pozivanja na ubistvo predsednika Aleksandra Vučića i njegove porodice, navodi se u saopštenju koje prenosimo u celosti:

“Napadi na predsednika Vučića i njegovu porodicu, u vidu fotografija sa nacrtanom metom na čelu, predstavljaju ozbiljan udar na osnovne vrednosti demokratije, slobode govora i političkog dijaloga. Svaki poziv na nasilje, a pogotovo na ubistvo, apsolutno je neprihvatljiv i narušava temeljne principe tolerancije i suživota u našem društvu,” poručuju iz Gradskog odbora SNS.

Dalje se navodi da Srpska napredna stranka izgrađuje društvo u kojem nema mesta za nasilje i mržnju, te da borba predsednika Vučića za ljudska prava, bezbednost svakog građanina i nultu toleranciju na nasilje ostaje nepromenjena. Pretnje, kako se navodi, ne mogu zaustaviti napore za izgradnju sigurnog i stabilnog društva.

„Jasna je namera onih koji pretnjama žele da unesu strah i nesigurnost u Srbiju, ali to im neće biti dozvoljeno. Verujemo da će nadležne institucije preduzeti sve potrebne korake da odgovorni budu procesuirani,“ stoji u saopštenju.

Na kraju, iz SNS Kragujevac poručuju da suzbijanje nasilja i propagande mržnje mora biti zajednički cilj svih političkih aktera, i da će ovaj događaj pokazati ko se zaista zalaže za mir i blagostanje, a ko koristi ove vrednosti samo kao paravan.

Continue Reading

fokus

Dašić: Oni koji misle da pretnjama mogu oslabiti odlučnost predsednika – u velikoj su zabludi

Published

on

By

Član Predsedništva SNS i gradonačelnik Kragujevca, Nikola Dašić, oštro je osudio pretnje upućene predsedniku Aleksandru Vučiću i njegovoj porodici putem društvenih mreža.

Na svom Instagram profilu, Dašić je istakao da su fotografije na kojima su nacrtane mete na čelu predsednika i članova njegove porodice ozbiljna pretnja njihovoj bezbednosti, ali i integritetu cele države.

„To je čin primitivizma, nasilja i govora mržnje koji zaslužuje najoštriju osudu i hitnu reakciju nadležnih organa,“ naglasio je Dašić.

Dodao je da su svi koji misle da pretnjama mogu oslabiti odlučnost predsednika Vučića i njegovu borbu za bolju Srbiju u velikoj zabludi. Prema njegovim rečima, Vučićeva snaga leži u podršci građana koji veruju u njegovu viziju razvoja, napretka i stabilnosti zemlje.

„Puna podrška predsedniku Aleksandru Vučiću,“ zaključio je Dašić.

Continue Reading

fokus

Oktobarske konjičke igre i gulašijada na kragujevačkom Hipodromu sutra

Published

on

By

Oktobarske konjičke igre i gulašijada održaće se sutra na Hipodromu u Kragujevcu od 9 do 17 časova. Posetioce očekuju bogat program, uključujući defile jahača i zaprega kroz grad, takmičenja u preskakanju prepona, prezentacije viteških veština, fijakerijadu i Šumadijski višeboj.

Program počinje u 9 sati okupljanjem učesnika, dok je svečani defile kroz grad zakazan za 10 sati. Zbog defilea, saobraćaj će biti obustavljen u periodu od 10 do 11 časova u nekoliko centralnih ulica.

Na Hipodromu u 10 sati počinje tradicionalna gulašijada, a svečano otvaranje Oktobarskih konjičkih igara zakazano je za 11 sati. Nakon toga, u 11:30 održaće se takmičenje u preskakanju prepona, a u 13:30 posetioci će imati priliku da uživaju u prezentaciji viteških veština Konjičkog kluba „Zapadna Morava“ iz Kraljeva. Proglašenje pobednika gulašijade biće održano u 14 sati, dok je fijakerijada zakazana za 14:30. Manifestacija će se završiti Šumadijskim višebojem u 17 časova.

Organizatori događaja su klub „Pastuv“, Mesna zajednica Kolonija i Gradska turistička organizacija Kragujevac.

Continue Reading

Najpopularnije