Društvo
Počela školska godina 2024/2025! Nova pravila stupaju na snagu, đaci mogu da budu kažnjenim i zatvorom!
Sve je spremno za početak nove školske godine koja „krivicom“ kalendara neće početi kao što je običaj 1. septembra, ali zato prvog dana po povratku đaka u učionice neće izostati himna „Bože pravde“ na prvom času, baš kao ni školski policajci koji će dočekati učenike, a u nekim obrazovnim ustanovama i privatno obezbeđenje koje će brinuti o bezbednosti učenika i nastavnika.
Đacima će pomalo neobično biti što se u školu vraćaju po ekstremnim vrućinama od 35 i više stepeni (u Bosni i Hercegovini zbog vrućina odložen početak školske godine), pa će biti interesantno koliko će nastavnici insistirati na dres-kodu, ali i jer će biti manje učenika u učionicama nego što je to do sada bio slučaj.
Manje đaka u učionicama
Naime, prema dosadašnjim propisima odeljenja kod osnovaca su mogla da imaju do 30 učenika, ali je bilo predviđeno da ovaj broj uz saglasnost Ministarstva prosvete može da se poveća do 33. Sada je zakonska granica 28 učenika, koja će moći uz dozvolu da bude povećana na maksimalno 31 đaka.
Ovo je u pojedinim školama dovelo čak i do protesta, pošto su ustanove bile prinuđene za formiranje dodatnih odeljenja, a samim tim su neki učenici razdvojeni od školskih drugova sa kojima su bili i po šest godina.
Smanjenja broja đaka biće i u srednjim školama gde će jedno odeljenje moći da ima maksimalno 28 učenika, što se odrazilo ovog leta i na malu maturu, pa je svršenim osnovcima bilo potrebno nešto više bodova za upis u željene škole nego što je to ranije bio slučaj.
Kraći raspusti nego 2023. godine
Do manjih promena je došlo i u školskom kalendaru po kojem će đaci imati četiri raspusta, ali će dva, zbog drugačijeg preklapanja sa vikendima, biti za po dan kraća, prenosi Mondo. Prošle školske godine su se neradni dani tako lepo nadovezivali na vikende, pa je moglo fino da se spoji, ali sada to nije slučaj.
Prolećni raspust najviše se razlikuje – on je lane trajao 10 vezanih dana, a sada će biti iz dva dela – prvi od šest, a drugi od četiri dana, jer Uskrs i Prvi maj nisu „povezani“. Sve u svemu, đaci u Srbiji će imati ukupno 40 neradnih dana što je za dva dana manje nego ranije.
I velika matura na probi
Školskim kalendarom je predviđena i proba velike ili državne mature koju najavljuju već pune dve decenije, ali ona do dan danas nije zaživela u Srbiji. Kako je predviđeno, u junu bi trebalo da se testiraju đaci trećeg razreda srednjih škola, koji bi, ako ne dođe do novog odlaganja, bili prvi koji bi je polagali u leto 2026. godine.
Podsetimo, ona bi za svršene srednjoškolce predstavljala isto što i mala matura za đake osmake, a trebalo bi praktično da zameni prijemne ispite na fakultetima. Ipak, državna matura je i dalje u magli s obzirom da mnogi fakulteti ne pristaju da ona bude zamena za prijemne ispite i žele da i dalje sami biraju buduće akademce.
Kada je mala matura u pitanju, ona ostaje po starom: budući srednjoškolci će polagati tri testa: srpski/maternji jezik, matematiku i treći po izboru (geografija, istorija, biologija, hemija ili fizika).
Stop vršnjačkom nasilju
Pojedine škole najavile su da će se ove godine više pridržavati kodeksa oblačenja, druge da će zabraniti đacima korišćenje mobilnih telefona, a velika pažnja biće posvećena i borbi protiv vršnjačkog, ali i svakog drugog vida nasilja u školama.
Nove mere stupile su na snagu u januaru, ali će ovo biti prva kompletna školska godina u kojoj će se primenjivati. Najinteresantniji i najzvučniji novitet bila je kazna suspenzije đaka na period od 5 do 20 dana tokom kojih ne bi mogli da prisustvuju časovima u školi. Iako ovaj model već skoro pola veka funkcioniše u SAD, ali i mnogim drugim zemljama, postavljalo se pitanje kako će biti primenjen u Srbiji.
Takođe ovo će biti prva školska godina gde će već u prvom polugodištu ocena iz vladanja ulaziti u prosek, iako će đaci moći da prođu razred čak i sa ovom jedinicom.
Na drugoj strani, na najavljene strože kazne za nasilnike moraće još da se čeka. Napad na zaposlene u obrazovanju kažnjavaće se zatvorom od tri meseca do osam godina, u zavisnosti od težine učinjenog dela, ali je za to neophodno da Skupština Srbije usvoji izmene i dopune Krivičnog zakonika.
Više cene i ekskurzija
Konačno, mnogo bure pred početak nove školske godine digle su najave da će ekskurzije ove godine biti još skuplje, zbog čega su pojedini prosvetari počeli da pričaju i o njihovom ukidanju.
U agencijama koje se bave đačkim turizmom kažu da su nabavke već završene i da će đačka putovanja na jesen biti skuplja do 10 odsto u odnosu na prethodnu školsku godinu.
„Cene su više jer je sve poskupelo – hoteli, prevoz, dnevnice vodiča. Povećanje je bilo minimalno u odnosu na proleće, pet do 10 odsto. Tačno je da ima agencija koje nude ekskurziju u Italiji po ceni od 80.000 do 90.000 dinara, ali ima i onih koje je nude za 65.000 do 67.000 dinara“, rekao je Zoran Serdar, predsednik Odbora za dečiji i omladinski turizam JUTA za Juronjuz.
Kreće sistem „Zdravitas“
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović je najavila da će se u ovoj školskoj godini kroz novi informacioni sistem Zdravitas pratiti motorne aktivnosti đaka od trećeg razreda do kraja srednje škole, kako bi se na vreme uočile i otklanjale eventualne, kako je rekla, nepravilnosti kod dece.
„Nastavićemo sa programom “Zajedno i bezbedno kroz detinjstvo” u saradnji sa MUP-om, u pogledu bezbednosti i podizanja nivoa znanja dece. Vatrogasci i policajci kroz radionice i dijaloge sa decom približiće sve one rizične situacije koje je potrebno da dete zna kako bi bila bolja njegova bezbednost u školi i na putu do škole i od škole“, navela je Đukić Dejanović.
Školski kalendar
2. septembar: Početak školske godine
9-12. novembar: Mini jesenji raspust
27. decembar: Kraj prvog polugodišta
28. decembar – 19. januar: Zimski raspust
20. januar: Početak drugog polugodišta
17. februar: Neradni, Dan državnosti
21-22. mart: Proba male mature
16-21. april: Mini prolećni raspust
1-4. maj: Prvomajski praznici
23. maj: Kraj godine za 4. razred gimnazija
30. maj: Kraj godine za đake osmog razreda
2. jun: Proba velike mature
13. jun: Kraj godine za sve ostale osnovce
16-18. jun: Mala matura
20. jun: Kraj godine za ostale srednjoškolce
Ne propustite:
Društvo
Prevare građana na tržištu nepokretnosti nisu više moguće zahvaljujući izmeni zakona
Nedavno se u medijima pojavila vest o slučaju u Prevare građana na tržištu nepokretnosti nisu više moguće zahvaljujući izmeni zakonakojem su prevaranti 2018. godine nezakonito oteli stan pokojne vlasnice na osnovu falsifikovane dokumentacije iz 2006. godine. Danas je tako nešto nemoguće zahvaljujući izmenama zakona i sprovedenoj reformi katastra.
Od novembra 2023. godine, sve stare isprave i dokumenta za upis u katastar, nastale pre jula 2018. godine, a koje su u ovom slučaju bile predmet falsifikovanja, moraju proći kroz ruke advokata, profesionalnih korisnika katastra. Ova zakonska promena podrazumeva pravnu pomoć i digitalizaciju papirne dokumentacije, digitalnu overu od strane advokata, te zatim slanje u katastar za upis. Novi postupak sprečava ovakve prevare koje ugrožavaju vlasništvo građana nad nepokretnostima u Srbiji.
Primer falsifikovanja dokumentacije za otimanje nekretnine pokojne vlasnice iz 2006. godine, iako danas nemoguć, služi kao primer da oni koji se protive reformama katastra ili ne razumeju njihov značaj ili imaju koristi od starog sistema.
Republički geodetski zavod garantuje zaštitu prava građana Srbije na njihove nepokretnosti, čineći ovo našim glavnim zadatkom.
Mi stojimo kao čuvari pravne sigurnosti, obavezni na borbu protiv korupcije i nepravilnosti u svim svojim oblicima.
Ne propustite:
Društvo
POJEFTINIO BENZIN! Objavljene nove cene goriva koje će važiti narednih 7 dana
Vozači u Srbiji će od danas do narednog petka, 13. septembra, plaćati gorivo po novim cenama.
Kako je objavljeno, litar evrodizela će na pumpama koštati maksimalno 194 dinara, dok će se benzin evropremijum BMB 95 najviše plaćati 179 dinara za litar.
Ako poredimo sa prethodnim iznosima, dizel će se plaćati po istoj ceni, a benzin je pojeftinio za tri dinara.
Ne propustite:
Društvo
Alergija na ambroziju u punom jeku
Alergija na ambroziju je u punom jeku u avgustu, septembru i oktobru.
Prisutna je kod ljudi svih starosnih dobi i u porastu je iz godine u godinu.
Biljka čiji polen najčešće izaziva alergiju je ambrozija. To je jednogodišnja žbunasta korovska biljka koja može da naraste i do dva metra.
Alergija na ambroziju je iz godine u godinu sve češća i kod osoba koje prethodno nisu ispoljavale alergijske reakcije na ovu biljku.
Zbog toga ovih dana mnoge osobe imaju simptome alergije na ambroziju.
Simptomi su slični prehladi, ali mogu da traju i duže od nedelju dana.
Teži oblici alergije na ambroziju su razdražljivost, glavobolja, zujanje u ušima, ali i napad bronihijalne astme.
Savet lekara je da šetnje na otvorenom prostoru budu u večernjim satima, kada je koncentracija polena najniža.
Svoje radne i životne prostore ne provetravati u jutarnjim satima, držati prozore zatvorene naročito kada je sunčano i vetrovito.
Pri povratku iz šetnje obavezno skinuti garderobu, istuširati se i na taj način smanjiti koncentraciju ovako jakog alergena.
Obavezno redovno košenje korova kako ne bi došlo do cvetanja istog.
Ne propustite:
-
aktuelno4 седмице ago
(FOTO)ČAROBNO MESTO ZA ODMOR na samo 20 minuta VOŽNJE OD KRAGUJEVCA: Prirodni ambijent u SRCU ŠUMADIJE.
-
fokus3 седмице ago
(FOTO)KRIZA I OBRAČUNI u „uskom grlu“ KRAGUJEVCA: Bilo i HAPŠENJA. AUTOM blokirali ULICU.
-
fokus3 седмице ago
Vašar u Kniću privukao veliki broj posetilaca
-
fokus2 седмице ago
NOVI REKTOR UNIVERZITETA U KRAGUJEVCU
-
fokus4 седмице ago
Izgradnja novog vrtića na Bubnju teče po planu
-
fokus3 седмице ago
Veliki investicioni projekti i nova industrijska zona u Kragujevcu
-
fokus1 седмица ago
Hoće li biti plazme?
-
fokus2 седмице ago
Udruženje Ekomar pratilo situaciju oko kvaliteta vode u Kragujevcu