Društvo
Završena prva faza rekonstrukcije Kraljevog podruma u Topoli
U petak, 11. oktobra, u 11 časova, u Topoli će svečano biti obeležen završetak prve faze radova na rekonstrukciji Kraljevog podruma, dela Kraljeve vinarije. Ovi radovi su izvedeni u okviru saradnje opštine Topola i projekta „EU za kulturno nasleđe i turizam“, koji finansiraju Evropska unija i Vlada Savezne Republike Nemačke, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ).
Rekonstrukcija ovog značajnog kulturno-istorijskog zdanja, Zadužbine kralja Petra I Karađorđevića, obuhvatila je adaptaciju, sanaciju i revitalizaciju. U prvoj fazi urađeni su krovni radovi, sprovedene arhitektonsko-građevinske intervencije, kao i popravke energetskih i hidro instalacija. Druga faza radova, koja će biti usmerena na uređenje enterijera, odvijaće se u okviru novog projekta, takođe finansiranog od strane Evropske unije.
Kraljevu vinariju podigao je kralj Aleksandar I Karađorđević 1931. godine, kao jednu od najmodernijih vinarija na Balkanu. Danas, vinarija proizvodi vino isključivo iz sopstvenih vinograda, dok muzej i podzemna vinoteka, sa 280 flaša vina od velikog značaja, predstavljaju dodatnu vrednost ovog istorijskog kompleksa.
Ne propustite:
Društvo
Evo kada će se izjednačiti starosna granica za muškarce i žene za odlazak u penziju
Svi oni koji planiraju da od Nove godine odu u zasluženu penziju moraju da znaju da za nepuna dva meseca počinju da važe nova pravila.
Propisi nalažu da će uslov za odlazak žena u penziju od 1. januara biti da su napunile najmanje 63 godine i 10 meseci.
Direktor Sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja Fonda PIO, Vladimir Stanković, rekao je gostujući na RTS da je tendencija da se starosna dob kod muškaraca i žena za odlazak u penziju izjednače.
Za žene se starosna granica iz godine u godinu pomera – trenutni uslov su 63 godine i osam meseci, a već sledeće godine će za penziju biti potrebno dva meseca više, odnosno 63 godine i 10 meseci.
Kako navodi, uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju pomeraće se za dva meseca u svakoj narednoj godini, što bi značilo da će do 2032. godine uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju kod muškaraca i žena biti isti.
Kada je reč o prevremenoj penziji, uslovi i za muškarce i žene su isti – 40 godina staža i najmanje 60 godina života.
Ne propustite:
Društvo
Na svakom fakultetu postoji bar jedan predmet koji je studentima najveći izazov
Pre nego što započnu studije, brucoši se često raspituju kod starijih kolega o profesorima, predmetima i težini gradiva. Na gotovo svakom fakultetu postoji barem jedan predmet koji studentima, bilo tokom semestra ili tokom cele godine, predstavlja veliki izazov. Na Filološkom fakultetu u Beogradu, za studente srpskog jezika i književnosti, to je predmet Srpska književnost 20. veka.
Nedavno se na društvenim mrežama, posebno na TikToku, pokrenula rasprava o najtežim i najlakšim fakultetima. Dok su mnogi Fakultet organizacionih nauka (FON) izdvojili kao lakši, za najteži fakultet većina se složila da je Medicinski fakultet. U ovoj raspravi, studenti su podelili svoja iskustva sa najzahtevnijim ispitima na Univerzitetu u Beogradu.
Na Pravnom fakultetu, najteži predmeti su Obligaciono i Rimsko pravo, dok studenti medicine za najteže smatraju Anatomiju i Internu medicinu. Na Filozofskom fakultetu, Etika je jedan od najizazovnijih ispita, dok studenti psihologije ističu Pamćenje i mišljenje kao naročito težak ispit. Na Farmaceutskom fakultetu, najveći izazov predstavlja Farmakologija.
Kada je reč o Filološkom fakultetu, studenti nastavničkog profila na smeru Srpski jezik i književnost posebno se suočavaju sa izazovima predmeta Srpska književnost 20. veka, kod profesora Aleksandra Jerkova. Da bi položili ovaj ispit, studenti moraju savladati obimno gradivo od oko 30.000 stranica, koje obuhvata dela oko 50 pisaca i obavezne književne kritike. Budući filolozi se suočavaju sa specifičnim izazovima, jer za ovakve ispite nema standardnih udžbenika – odgovaraju direktno iz književnih dela, kritika i obimne teorije književnosti, što dodatno otežava pripremu.
Ne propustite:
Društvo
Šta je Natalijina ramonda? Cvet koji raste u Srbiji danas nosi cela Evropa na reveru, naziv je dobio po našoj kraljici, a ima jaku simboliku
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se širom sveta, a jedan od simbola srpske borbe i pobede je cvet Natalijina ramonda, koji danas krasi mnoge revere u Evropi. Ovaj cvet raste isključivo na Balkanu, u Srbiji, Severnoj Makedoniji i severnoj Grčkoj.
Natalijina ramonda je jedinstvena po svojoj sposobnosti da “vaskrsne” – čak i kada je potpuno osušena, oživi kada dođe u dodir sa vodom. Zbog toga se često upoređuje sa mitskom pticom Feniks i istrajnošću srpske vojske u Prvom svetskom ratu.
Amblem sa ovim cvetom uključuje i dve zelene trake, koje simbolizuju lentu albanske spomenice, kao podsećanje na težak put srpskih vojnika kroz Albaniju.
Ime cveta potiče od kraljice Natalije Obrenović, a otkrio ga je 1882. godine lekar i botaničar Sava Petrović u Jelašničkoj klisuri kod Niša. Petrović je slučajno prosuo vodu na herbarijum s osušenom Natalijinom ramondom, nakon čega je biljka ponovo oživela.
Ne propustite:
-
fokus4 седмице ago
Bahato ponašanje sina kragujevačkog privrednika završilo tučom: Porodica pokušava da prikrije incident
-
fokus4 седмице ago
Velike PROMENE u Kragujevcu – Ko će biti NOVI direktor JKP Šumadija a ko Šumadija sajma?
-
fokus3 седмице ago
KARTE SU PODELJENE: Evo ko će se naći na NAJBITNIJIM FUNKCIJAMA u Kragujevcu
-
fokus4 седмице ago
LETI PERJE u Kragujevcu – DAŠIĆ meša KARTE!
-
fokus2 седмице ago
Bojana Vukotić imenovana za v.d. načelnika Gradske uprave za inspekcijske poslove i komunalnu miliciju
-
fokus3 седмице ago
EVO ko je NOVI DIREKTOR Energetike: Čovek BEZ afera, koji je obavljao brojne značajne funkcije. ODLIKOVAN od strane VLADIKE Jovana
-
Crna Hronika4 седмице ago
Radnik tragično nastradao nakon pada sa zgrade u Karađorđevoj ulici u Kragujevcu
-
fokus3 седмице ago
Direktor Energetike Andreja Ilić podneo ostavku