Često je do zaražavanja lekara dolazilo na mestima gde se ispijala kafa, rekao je epidemiolog Predrag Kon za Nova.rs.
„Mi imamo neka saznanja, u okviru nekih klinika, da je do zaražavanja dolazilo uglavnom izvan bolnica. To bi trebalo oni koji rukovode tim kovid bolnicama da vrlo jasno kažu. Imamo i jednu uočenu situaciju, da je često dolazilo do zaražavanja na mestima gde se ispijala kafa i tih kratkih pauza„, jedno je od obrazloženja i odgovora na pitanje kako su se zaražavali lekari u Srbiji, koje je epidemiolog Predrag Kon naveo za Nova.rs.
Kon navodi da je neophodno utvrditi niz činjenica koje treba da stvore potpunu sliku i uvid kada je reč o smrtnosti lekara u Srbiji usred pandemije virusa korona.

Ipak, on ističe da sva saznanja koja trenutno postoje nisu dovoljna i da je zbog toga potreban ozbiljan pristup ovoj temi.
„Da se vidi koliko je tu zaista bilo stomatologa, onih koji ni na koji način nisu došli u kontakt sa crvenom zonom, koliko je bilo onih za koje znamo da su se zarazili u porodici ili izvan. To se sve da utvrditi, jer su epidemiološka ispitivanja rađena. Još jedna bitna stvar je koliko je lekara započelo pravovremeno da se leči, a koliko nije. Treba uporediti smrtnost zdravstvenih radnika u odnosu na smrtnost svih ostalih iz opšte populacije – da li je tu bilo neke razlike. Zatim, treba ispitivati smrtnost hospitalizovanih po raznim kovid bolnicama„, kaže Kon.
Dodaje i da treba uzeti u obzir i „objektivizirati“ opterećenost zdravstvenih radnika.

Nagoveštava i da treba utvrditi i dinamiku umiranja zdravstvenih radnika.
„U poslednjih mesec dana je veliki broj njih umro, to treba uporediti sa dinamikom umiranja u opštoj populaciji. Ako se to poklapa, to nije nešto što je neobično. Kada govorimo o umiranju uopšte, to su teme krajnje ozbiljne i neke paušalne procene da je to nastalo iz jednog jedinog razloga nisu jednostavno prihvatljive. Mora se mnogo dublje to proceniti, objektivizirati. Mi imamo da je bilo masovnog zaražavanja i masovnog umiranja u ovom, poslednjem talasu, pa, nažalost, ne bi trebalo da bude neko iznenađenje da se povećao i broj umirućih zdravstvenih radnika„, navodi Kon.
Primećuje i da je diskutabilno porediti te podatke sa podacima iz regiona i sveta, zato što je, smatra Kon, veliko pitanje koliko ko objavljuje te podatke. Kon konstatuje da je reč o važnom i etički vrlo bitnom pitanju koje treba analizirati kako ne bi došlo do pogoršanja situacije.

Od početka epidemije u martu prošle godine u Srbiji je od posledica virusa korona preminulo više od 70 medicinara.
Autor: Nova.rs foto prinskrin RTS
Ne propustite:
OPREZ: Evo gde kamere snimaju prekršaje u Kragujevcu !
Nemaju duše: Teror izvršitelja dok u Srbiji sve više ljudi oboleva i umire!
megaeksluzivno: "Šiptarske diplome" koje je policija pronašla u Kragujevcu!
Potvrđeno pisanje ucentar.rs: Korona u Malim Pčelicama!
svaka čast majstori: Prave respirator na 3d štampaču u Kragujevcu!
Novi detalji skandala: Ko je glasao sa prostitutke i narkomane sa službenog broja!?