Connect with us
admiralskeigre

fokus

tranzicija i zelena ekonomija u Kragujevcu- građanima priključak na 30 rata!

Published

on

Jedan od najvećih i najvažnijih projekata je zamena kotlova u Energetici, o čemu se govorilo decenijama unazad. Prelazak kotlova sa uglja na gas značajan je projekat ne samo po finansijskoj vrednosti koja se procenjuje na 18 miliona evra, nego i po uticaju na kvalitet života građana, istakla je Sanja Tucaković. Radi se o kotlovima urađenim po najvišim svetskim standardima, koji će u velikoj meri uticati na zaštitu životne sredine, bezbednost na radu i biće izuzetno efikasniji od kotlova koje trenutno imamo i koji koriste ugalj odnosno mazut kao enrengent. Novi kotlovi koristiće prirodni gas i to će uticati na zaštitu životne sredine, čistiji i zdraviji grad.

Tucaković je podsetila da će u okviru projekta Čista Srbija u Kragujevcu biti izgrađeno 360 km kanalizacione mreže, novo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, kao i nova regionalna deponija sa spalioniciom u Vitlištu. Radi se o projektu vrednom 300 miliona evra. U prvoj fazi biće izgrađeno 42 km kanalizacione mreže. Radovi su započeti obeležavanjem vodova od strane EPS –a, Vodovoda i kablovskog operatera, a ovih dana kreće se sa konkretnim radovima u ulici Milivoja Bankovića – Sićka. Nakon Beloševca idemo u Ilićevo, Maršić, Veliko Polje i tako dalje.

Od 1920. godine, kada je počela gradnja vodovodne i kanalizacione mreže, grad se razvio, napravljeni su novi objekti stambenog i poslovnog prostora koji nisu povezani na postojeću mrežu. Sada će sva nelegalna kanalizaciona mreža biti povezana sa sistemom za prečišćavanje otpadnih voda u Cvetojevcu i više nećemo biti u problemu kada je reč o zagađenju vodotokova na teritoriji grada.

Na ovaj način uredićemo i sistem ozakonjenja objekata jer u suprotnom potrošači neće moći da se priključe na novu mrežu. Pored toga, na preporuku Gradskog veća, JKP Vodovod i kanalizacija omgućiće građanima da priključak na novu mrežu plate na 30 mesečnih rata. Treći deo projekta odnosi se na izgradnju deponije sa spalionicom u Vitlištu, na 9 km od Kragujevca a prostiraće se na površini od preko 100 hektara. Nakon toga pristupiće se čišćenju deponije u Jovanovcu i revitalizaciji tla.

To su projekti o kojima se govori više decenija, o nekima i 50 godina. Maksimalno smo se potrudili i Vlada Srbije i grad Kragujevac, da damo svoj doprinos i dođemo do faze u kojoj su ti projekti konačno započeti, poručila je Sanja Tucaković.

Kragujevac je prvi grad koji će dobiti i prozjumera među javnim zgradama, u vrtiću Zeka u naselju Erdoglija. Ta solarna elektrana proizvodiće električnu energiju za potrebe objekta, a višak enrgije vraćaće u mrežu. Pored toga, prema rečima Ane Radojević, grad Kragujevac je u poslenjih šest godina sproveo veliki broj mera energetske efikasnosti, pre svega na javnim objektima, a u ovom trenutku je pri kraju konkurs koji je rađen u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i eneregetike, a odnosi se na sprovođenje mera energetske efikasnosti u domaćinstvima. Projekat je vredan 10 miliona dinara – po pet miliona uložili su grad i resorno ministarstvo, a otprilike isto toliko su dali i naši građani. U pitanju su subvencije za zamenu stolarije, kotlova i uvođenje solarnih kolektora. Ovaj konkurs je u toku, konkurisalo je 250 građana, 146 je dobilo sredstva, 72 za stolariju, 62 za kotlove na gas, 11 njih za kotlove na pelet i jedan za solarne panele za zagrevanje vode.

Početkom godine biće objavljen i konkurs za solarne panele za proizvodnju električne energije. Postoji interesovanje građana, na raspolaganju imamo deset miliona dinara od čega je polovinu sredstava obezbedio grad, a drugu polovinu ministarstvo.

Interesovanje građana je sve veće jer shvataju značaj energetske efikasnosti, ističe Ana Radojević, najpre preko svojih računa koji će biti značajno umanjeni.

tekst i foto: IS SGK



ucentar.rs

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fokus

ŠTA SE VIŠE ISPLATI – GOTOV AJVAR ILI PAPRIKA? Domaćice u dilemi, evo šta nam kažu prodavci

Published

on

By

Na kragujevačkoj pijaci ima svega što je potrebno za pripremu zimnice, sad se se najviše traže paprike i paradajz. Paradajz za kuvanje koji se stavlja u flaše, paprika za ajvar.

Što se cena tiče situacija zanimljiva, za neke proizvode i neočekivana.

Prodavci na kragujevačkoj pijaci napominju da u odnosu na prošlu godinu nema velike razlike u ceni poljoprivrednih proizvoda.

Objašnjavaju da ove godine nisu cene povrća otišle „mnogo gore“.

„Sad se najviše traže paprike, paradajz za kuvanje za flaše, paprika za ajvar za zamrzivač, turšija se sprema. Uveliko se priprema zimnica“, napominje V.S. čija je tezga najposećenija na kragujevackoj pijaci.

Na pitanje da li je skuplja pijaca ove u odnosu na prošlu godinu odgovara:

„Pa da vam kažem, tu nekih 10 do 20 dinara po kilogramu možda nešto skuplja uglavnom tu su cene kao prošle godine“.

Ona dodaje da domaćice ne spremaju zimnicu kao ranijih godina i dosta je onih koje se odlučuju za kupovinu gotove zimnice u marketima.

„Ne, ne spremaju toliko, prvo idu kupuju karticama na odloženo plaćanje, drugo šta ja znam kažu više im se isplati da kupe gotovo, međutim „gotovo i sam kad spremiš nije isto“. Tegla ajvara je 700 dinara ne znam tako kažu, jer mi spremamo, a više se isplati sam da spremiš znaš šta spremaš i ne mora u velikoj količini onoliko koliko možeš da pojedeš to je najbitnije“, smatra V.S. čija je tezga najposećenija na kragujevačkog  pijaci.

Naša sagovornica objašnjava kako izgleda pijačni barometar u Kragujevcu, uz napomenu da sve zavisi od kvaliteta robe.

„Paradajz je od 120 do 200 dinara koliko je ovaj domaći „jabukar“.

Paprika je malo skuplja od 150 do 180 dinara slatka, a ljuta je 250 dinara, koliko je i paprika za niz, ona koju nižemo i sušimo. Papričice su isto, i one su 250 dinara kilogram.

Kupus je 80 do 100 , šargarepa 150 dinara crni luk 100-120 dinara, beli 400 do čak 500 dinara koliko treba izdvojiti za kilogram, dok je krompir 80 do 100 dinara zavisi od kvaliteta“.

Continue Reading

fokus

Izložba goveda na 20. Šumadijskom sajmu poljoprivrede

Published

on

By

Poslednjeg dana 20. Šumadijskog sajma poljoprivrede održana je izložba priplodnih goveda simentalske rase na kojoj je učestvovalo 19 odgajivača sa 68 grla. Odgajivači su se takmičili u tri kategorije i to prvotelke, junice i krave, a proglašena je najbolja kolekcija, kao i šampionka sajma.

Po oceni komisje za najbolja su proglašena grla vlasnika Milana Miletića iz Petrovca i to u kategoriji krava, Danijele Vićentijević iz Vodica u kategoriji prvotelki i Gorana Pantića iz Ilićeva u kategoriji junica. Za šampionku 20. Šumadijskog sajma poljoprivrede proglašena junica Gorana Pantića, koji je osvojio glavnu nagradu a čiji je darodavac mlekara Megle.

Izložbu je pod pokroviteljstvom grada Kragujevca, organizovalo Udruženje odgajivača goveda simnetalske rase „Šumadija“, a pehare je uručila dr Snežana Živanović Katić, članica Gradskog veća za održivi i ravnomerni razvoj sela i grada.

Continue Reading

fokus

Veliko interesovanje za preventivne preglede – zdravlje proveravali i mladi i stari

Published

on

By

Odlukom Ministarstva zdravlja Republike Srbije u Centru za internističku onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac organizovani su preventivni pregledi.

Priliku da provere svoje zdravstveno stanje zainteresovani su mogli da iskoriste i u kragujevačkom Domu zdravlja.

Za sve zainteresovane građane bez zakazivanja i uputa u Domu zdravlja i Univerzitetskom kliničkom centru ove nedelje organizovani su besplatni preventivni pregledi.

Interesovanje je bilo veliko, o čemu svedoči podatak da je samo u Domu zdravlja u prva tri sata pregledano 235 pacijenata.

U zgradi ATD-a zainteresovani Kragujevčani mogli su da urade laboratorijsku analizu krvi, izmere krvni pritisak, urade EKG i ultrazvuk stomaka.
Organizovan je i pulmološki pregled, što je posebno značajno za pušače i osobe koje imaju problem sa bolestima pluća.

U prostorijama Centra za internističku onkologiju UKC Kragujevac svi građani i oni bez zdravstvenog osiguranja bili su prilici da besplatno obave preglede pluća i urade tumor markere.

U istom prostoru građani su mogli da izmere krvni pritisak, provere nivo šećera u krvi, urade EKG i ultrazvučni pregled abdomena kao i komletnu krvnu sliku u laboratorijama.

Zbog velikog interesovanja roditelja, organizovani su i sistematski pregledi dece predškolskog i školskog uzrasta, sa posebnim osvrtom na deformitete kičme i ravnih stopala.

Cilj je rana dijagnostika eventualnih nepravilnosti u rastu i razvoju najmlađih i njihova blagovremena korekcija.

Continue Reading

Najpopularnije