Poveži se sa nama
Admiral

aktuelno

EVO ŠTA JE U SRBIJI NAJVIŠE POSKUPELO PROŠLOG MESECA: Jedna stvar je apsolutni rekorder

Objavljeno

Inflacija je prošlog meseca stigla do 15,8 odsto, a najviše su poskupeli ogrev i određeni prehrambeni proizvodi.

Inflacija je prošlog meseca stigla do 15,8 odsto, a najviše su poskupeli ogrev sa čak 51,2 odsto i proizvodi iz grupe mleko, sir i jaja, čija je cena veća za 43,9 odsto.

Cena ribe je veća za 27,4 odsto, a posle nje slede povrće i ulja i masti sa oko 22 odsto. Meso je skuplje za 19,3 odsto, a hleb i žitarice 20 procenata. Sokovi, mineralna voda i ostala bezalkohola pića, kao i kafa, čaj i kakao skuplji su u proseku za oko 16 odsto. Rast cena alkohola je bio malo blaži, pa su vino, pivo i žestoka pića u proseku skuplji za oko 10 odsto. Šamponi, kreme, sapuni, dezodoransi, paste za zube i ostali predmeti za ličnu higijenu skuplji su za 24,7 odsto.

 

Evro, Euro, Novac

Električna energija, gas i ostala goriva od januara 2022. do januara 2023. poskupeli su za 26 odsto. Domaćinstva za struju moraju da izdvoje u proseku 18,6 odsto više, za gas 19,5 odsto, dok su čvrsta goriva u januaru skuplja za čak 51,2 odsto u odnosu na prošlogodišnji januar. Najmanje je poskupelo daljinsko grejanje, čija cena je u Srbiji u proseku povećana 7,8 odsto u odnosu na prošlu zimu.

NBS: Inflacija u skladu sa očekivanjima

Međugodišnja inflacija i u decembru, i u novembru 2022. bila je 15,1 odsto, što znači da je u januaru ponovo dobila ubrzanje, s obzirom na to da su cene porasle za 15,8 odsto. U Narodnoj banci Srbije kažu da je januarska inflacija u skladu sa očekivanim rezultatom i napominju da se i dalje oko dve trećine doprinosa odnosi na rast cena hrane i energenata.

Napominju da je na mesečni rast cena u januaru u odnosu na decembra od 1,4 odsto najviše uticao rast regulisanih cena po osnovu ranije najavljenih korekcija cena električne energije, gasa i cigareta i cena hrane, dok je u manjoj meri doprineo i rast cena u okviru bazne inflacije.

Osim hrane i energenata, mnogima je najveći izdatak kirija, a upravo stambena renta je gotovo za trećinu veća u odnosu na prošlu godinu, odnosno za 27,3 odsto. Popravka nameštaja, rasvete i podnih prostirki uvećala je cenu za 24,3 odsto, dok su sredstva za održavanje stana poskupela za 28,7 procenata.

Trošak bašta, sadnica i cveća porastao je za 22,5 odsto. Među proizvodima koji su najviše poskupeli je i kancelarijski materijal, za koji je potrebno izdvojiti 32,2 odsto više novca u odnosu na prošlu godinu.

dug, Finansije, novac
FOTO: SHUTTERSTOCK

Zvanična statistika beleži indekse potrošačkih cena u 12 grupa proizvoda i gotovo da nema proizvoda koji nije poskupeo. Jedina dva primera su oprema za prijem, snimanje i reprodukciju zvuka i slike, koja je u proseku za 2,3 odsto jeftinija u odnosu na prošlu godinu, kao i i prevoz putnika avionom za 0,2 odsto, što u suštini znači da je cena karata u većini avio-kompanija ostala na prošlogodišnjem nivou.

Zbog visokih cena povrća, u restoranima su najviše skočile cene sala i variva – u proseku za oko 20 odsto. Kolači i topla i hladna predjela su poskupeli nešto malo manje, oko 19 odsto, dok su pečenje i jela po porudžbini skuplji za 18,5 odsto.

Kada se očekuje usporavanje inflacije

U centralnoj banci smatraju da bi na postepeno ublažavanje troškovnih pritisaka moglo da ukaže usporavanje inflacije u zoni evra i usporavanje rasta proizvođačkih cena kod nas i u međunarodnom okruženju.

Mesečni rast cena u okviru bazne inflacije bio je sporiji u odnosu na ukupnu inflaciju i u januaru je iznosio 0,9 odsto. S druge strane, cene derivata nafte su zabeležile pad od 2,4 odsto na mesečnom nivou. Mesečni rast cena prerađene hrane u januaru je iznosio 1,3 odsto i usporio je u odnosu na ostvarenja iz prethodnih meseci. Vođene višim cenama povrća, cene neprerađene hrane su u januaru povećane za 2,4 odsto – navode u NBS.

Kurir.rs/ Euronews

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

aktuelno

Srećna slava domaćini! Danas je Sveti Jovan Krstitelj!

Objavljeno

 
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog Jovana Krstitelja, praznik posvećen svetitelju i proroku koji je krstio Gospoda Isusa Hrista na reci Jordan. Ovaj praznik je dakle posvećen Isusovom rođaku poznatom i kao Sveti Jovan Preteča.
Sveti Jovan je živeo asketskim životom hraneći se medom divljih pčela, a reč Božju propovedao je putujući odeven u haljine od kamilje dlake. Mučenički je stradao posečen mačem po nalogu judejskog kralja Iroda čija je volja bila da se svetitelju odrubi glava. 
Običaj je da se Srbi na Jovanjdan vratile i kume jer se ovaj svetitelj smatra uzorom dobrog karaktera, čestitosti i poštenja. 
Ime Jovan veoma je često u hrišćanskom svetu, jednoj kod pravoslavnih i kod katolika.
Procenjuje se da je krsna slava Jovanjdan na trećem mestu po broju svečara u Srba. Sveti Jovan se smatra zaštitnikom pevača i muzičara ali i kožara, krojača, krznar, vunara, remenara, gostioničara, nožara, brusača, zatvorenika, osuđenika na smrt, uzgajivača ptica, obolelih od padavice (epilepsije) ali i država Malte i Jordana. 
Postoji verovanje da se u Jovnajdansko jutro jedno jaje stavi u posudu sa vodom te da, ako jaje potone, sudnji dan je blizu, a ako ne onda se do daljeg u tom smislu ništa suštinski neće dogoditi.

ucentar.rs


Continue Reading

aktuelno

U ponoć pogledajte u nebo i zamislite želju, a ova se verovanja vezuju za jedan od najvažnijih hrišćanskih praznika

Objavljeno

U narodu se praznikom Bogojavljenje završavaju nekršteni dani (12 dana posle Božića) kada nema krštavanja jer Isus Hrist još nije bio kršten. Zbog toga se ovaj praznik zove i Vodice ili Vodokršće.

Bogojavljenje je jedan od najvećih hrišćanskih praznika i proslavlja događaj koji se desio neposredno nakon što je Sveti Jovan Krstitelj krstio Isusa Hrista u reci Jordan.

Prema predanju u bogojavljenskoj noći se otvorilo nebo i Sveti Duh je sišao u obliku golubice na Isusa Hrista i sa neba se čuo glas Boga:“Ovo je Sin moj ljubljeni, koji je po mojoj volji.“

Bogojavljenje se slavi uvek 19. januara, uoči praznika posvećenog svetom Jovanu Krstitelju.

U narodu se praznikom Bogojavljenje završavaju nekršteni dani (12 dana posle Božića) kada nema krštavanja jer Isus Hrist još nije bio kršten. Zbog toga se ovaj praznik zove i Vodice ili Vodokršće.

Ta imena potiču od bogojavljenske vodice koja se tog dana u crkvi osveštava i deli narodu jer se veruje da ima čudotvornu moć.

Bogojavljenski običaji koje treba poštovati:

Bogojavljenska voda

U pravoslavnim hramovima širom zemlje slavi se Bogojavljenska vodica. Za nju se kaže da ima lekovita svojstva, a običaj je da vernici uzmu malo ove vode i ponesu je kući. Da bi bili zdravi tokom cele godine, njima treba da se umivaju. Takođe, trudnicama treba dati Bogojavljensku vodu, posebno onima koje su propustile termin ili ne mogu lako da se porode, da se naglo otvore (kao nebo) i rode zdravu decu.

Želja tačno u ponoć

Staro narodno verovanje kaže da se na Bogojavljensku noć, tačno u ponoć, nebo otvara, a srećnima koji to primete i zamisle želju u tom trenutku, sam Bog je ispuni. Takođe, treba da se setite sna koji ste sanjali u noći između 18. i 19. januara, jer oni predstavljaju poruku od Boga i svojevrsno predviđanje događaja koji slede.

 

Slobodne devojke mogu saznati za koga će se udati

Ako neudate devojke žele da se udaju, tokom ove noći mogu saznati ko će im biti mladoženja. Naime, u noći uoči Bogojavljenja trebalo bi da stave ogledalo pod jastuk i sanjaju čoveka koji im je suđen. U nekim krajevima postoji i verovanje koje je vezano za četiri lopte. Naime, neudate devojke treba da umese testo od brašna i vode, pa da od njega naprave četiri loptice i da u tri stave imena svojih simpatija. U četvrtom stavljaju samo prazan papir i sve bacaju u ključalu vodu, a prva loptica koja ispliva na površinu sadrži naziv nameravanog drobljenja. Ako se u lopti nađe prazan komad papira, devojka još nije upoznala svog potencijalnog muža.

Kupajte se u reci za zdravlje

Na Bogojavljenje, pred zoru, kupali su se u reci radi boljeg zdravlja, ali su ovaj obred mogli da obavljaju samo zdravi ljudi. Iz tog običaja nastala je trka za Bogojavljenski krst. Naime, Časni krst se baca u reku, a mladići, a često i devojke, takmiče se ko će prvi do njega doći. Onog ko prvi dopliva do njega, pratiće sreća cele godine.

Starije žene su gledale kakva će godina biti

Starije žene u nekim krajevima na Bogojavljenje predviđaju kakva će biti godina. Naime, ako tog dana bude mraza i snega, veruje se da će godina biti plodna i obrnuto – vedro vreme znači sušnu godinu.

Prognoza vremena pepelom

Na Bogojavljenje treba izaći na vetar sa malo pepela u ruci. Zatim se pepeo pušta da bi se utvrdilo koji je vetar prešao, odnosno koji je vetar bio pobednik na Danu prelaza. Ako duva istočni vetar, godina će biti sušna, jugo predviđa kišnu godinu, a zapadni plodnu godinu.

(Ucentar.rs)

Foto: Katarina Jocić Ilinčić.

Continue Reading

aktuelno

Ko se krstom krsti, taj Krstovdan posti, dan kada se ukrštaju vetrovi i temeljno čisti kuća…

Objavljeno

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Krstovdan, dan strogog posta uoči Bogojavljenja. Prema predanju, prvi koji su primili hrišćansku veru pominju se kao katihumeni ili oglašeni dok se kod pravoslavnih Srba dan krštenja prvih hrišćana zove Krstovdan. Krstovdan je predpraznik Bogojavljenja, dana kada je u reci Jordan Sveti Jovan Preteča krstio Gospoda Isusa Hrista. Dan nakon Bogojavljenja posvećen je upravo Svetom Jovanu. Prema narodnom običaju na Krstovdan se strogo posti, prvi put nakon Božića a valjalo bi oprati veš i temeljnije očistiti kuću. U dvanaest dana, počevši od Božića do Krstovdana ogleda se dvanaest meseci pa kakvo je vreme bilo kog dana takvo će biti u mesecu koji odgovara redosledu. U crkvama se na ovaj dan služi liturgija Svetog Jovana Zlatoustog uz ritual velikog osvećenja vode.


ucentar.rs

Continue Reading

Najpopularnije