Poveži se sa nama
Admiral

Društvo

Da li BISER SRPSKE ARHITEKTURE spremaju za RUŠENJE? Konake projektovao legendarni Relja Kostić a sada o NJIHOVOJ SUDBINI odlučuju ,,BAHATI NESTRUČNJACI“

Published

on

Redakcija portala Ucentar već duži vremenski period istražuje jedan od najpotresnijih i najsramnijih urbanističkih i komercijalnih promašaja u oblasti srpskog turizma i privrede.

Opsežno smo izveštavali još od aprila meseca ove godine, o agoniji koju proživljavaju vlasnici stanova i poslovnih prostora u Konacima, potes Sunčani vrhovi, u samom centru planine Kopaonik.

U aprilskom tekstu izveštavali smo o mogućem nestanku struje u samom centru zbivanja na planini Kopaonik, što u svakom smislu zvuči suludo i besmisleno.

NEVEROVATNO: Kopaonik će OSTATI U MRKLOM MRAKU. Sporna ODLUKA mogla bi da zavije KONAKE U CRNO

 

U tekstu objavljenom prethodne nedelje govorili smo o padu cena nekretnina u sred Kopaonika u Konacima, kao o neverovatnom događaju a koji je pored eventualnog nestanka struje uzrokovan i najavom prodaje centralne kotlarnice na pragu zimske sezone.

ČUDO NEVIĐENO: TURISTIČKA OAZA Srbije U PADU CENA NEKRETNINA – Uzrok: Pred SEZONU na Kopaoniku PRODAJE SE KOTLARNICA

Eventualnom obustavom isporuke električne energije i grejanja direktno se šteti vlasnicima preko 600 stanova i poslovnih prostora ali i čitavoj državi preko ubiranja koja idu u prihod budžeta poput PDV-a a možda i najviše opštini Raška koja između ostalog odavde ubira i turističke takse ali i poreze na imovinu.

Prestanak isporuke električne energije i grejanja u centru jednog od najvećih turističkih centara naše zemlje, deluje kao možda i najstrašniji potez uperen protiv srpskog turizma. Međutim prema našim poslednjim istraživanjima i ekskluzivnim informacijama, tu nije kraj.

Konaci se kako saznajemo potencijalno spremaju čak i za rušenje.

Ovo je možda i najsramotnija činjenica, jer ovaj biser sprske arhitekture nagrađeno arhitektonsko REMEK DELO za čije idejno rešenje i crtež je gospodin Relja Kostić naš slavni arhitekta dobio nagradu salona arhitekture kao prestižno priznanje.


Relja Kostić

Lepota konaka mami poglede turista kako stranih tako i domaćih, prelepa ambijentalna celina koju oni čine, izdvaja se u odnosu na bilo koji planinski centar u svetu jer je autentično srpski, građen na bazi naših srednjovekovnih arhitektonskih uzora kao perfektna sinergija funkcionalnosti i estetike oličene u jednom savršeno uklopljenom prostoru.

Pored gospodina Relje Kostića, svoj stručan doprinos ovoj celini dao je i arhitekta Slobodan Mitrović.

Konake je izgradila korporacija Genex 80 ih godina prošlog veka. Konaci su autorsko delo pod zaštitom, slavnog arhitekte tako da se mora tražiti njegova dozvola za bilo kakve izmene na objektu.

Arhitekta Kostić je jednom prilikom za medije izjavio: Inspiracija prilikom projektovanja kompleksa Konaci „Sunčani vrhovi“ bila mi je stara planinska arhitektura i kuće kakve postoje, na primer iznad Rasa, rađene u bondruk sistemu, obložene drvetom. Pomalo me je inspirisala i crkva Pokajnica jer je i ona zapravo brvnara pokrivena šindrom.

Ovaj tradicionalni srpski srednjovekovni stil upravo krasi sva Kostićeva dela uključujući i konake.

Konaci su i nazvani po srednjovekovnim srpskim gradovima: Maglić, Ras, Jelač, Zvečan, Koznik i Brvenik, a celo naselje predstavlja središte svih događanja na Kopaoniku.

Danas se ipak kako saznajemo traže modaliteti i mogućnosti za oštećenje i uništenje konaka, iako je sam arhitekta jednom izjavio da mu je najbitnije da se konaci adekvatno održavaju.

Tako je opština Raška na osnovu vlasništva nad samo jednim stanom registrovala stambenu zajednicu radi kako navode naši sagovornici sprovođenja raznih marifetluka na zaštićenom prostoru konaka.

Da li je ucenama sa snabdevanjem električnom energijom i grejanjem određena grupa moćnika odlučila da obori cene nekretnina, a zatim obavi ko zna kakve radnje na ovom prostoru pitaju se naši sagovornici?

Da li posredi svih ovih dešavanja koja traju mesecima i vlasnike stanova i lokala drže u agoniji stoji krajnji cilj rušenja zaštićene i kvalitetne celine radi ko zna kakvih ciljeva? – pitaju se dalje naši sagovornici.

O ovoj ali i drugim značajnim temama u oblasti turizma i privrede vezanim za region planine Kopaonik, uskoro opširnije.

Ucentar.rs

Continue Reading
5 Comments

5 Comments

  1. Анонимни

    31/10/2023 at 10:08 am

    3

  2. miki

    31/10/2023 at 12:32 pm

    Pa da, obore cenu, otkupe/preuzmu/otmu stambene jedinice i onda poruše…tu bi baš lepo čučnula jedna monstrum-zgrada od nekoliko lamela sa po 12tak etaža…

  3. Svetlana

    31/10/2023 at 4:05 pm

    Unistise Kopaonik ,kao i Zlatibor…kao i Vrnjacku Banju…kao i Sokobanju….Samo soliteri, beton,…a bez osnovne infrastrukture,…o lepoti i da ne govorimo!

  4. Auror

    31/10/2023 at 4:08 pm

    Strasno… Hotel Grand se spasao koliko toliko pod mafijom, ali ovo je uzas

  5. Nn

    31/10/2023 at 10:29 pm

    Opucao neko na lokaciju..klasika

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Društvo

Zatvara se fabrika čuvenih Mocart kugli: Kraj 127-godišnje tradicije u Salcburgu

Published

on

By

Fabrika “Mirabel-Verk” u Gredigu, kod Salcburga, koja je više od jednog veka proizvodila čuvene “Echte Salzburger Mozartkugel”, zatvorena je. Poslednja kuglica, teška 17,1 gram, od čokolade, marcipana, pistacija i nugata, proizvedena je 5. decembra, čime je simbolično završen važan deo austrijske tradicije, piše austrijski Kurir.

Korporacija Mondelez, koja poseduje prava na ovaj brend, odlučila je da obustavi proizvodnju u Austriji i razmatra preseljenje proizvodnje u Poljsku ili Češku. Ova odluka izazvala je veliko nezadovoljstvo među zaposlenima i lokalnim stanovništvom.

„To je bio postepeni kraj“, rekla je Katarina Lindner, menadžer kvaliteta i dugogodišnja radnica fabrike. Broj zaposlenih smanjen je sa 160 na 40, a preostali radnici napustiće posao do kraja godine.

Kompanija Salcburg Schokolade, koja je do sada proizvodila Mocart kugle za Mondelez, nije se oporavila od bankrota iz 2021. godine, uz rast cena sirovina, energenata i transporta kao ključne razloge.

Zgrada fabrike, zbog odbijanja prenamene u stambeni prostor, verovatno će još dugo ostati prazna, dok će oprema biti prodata ili uklonjena. Ovo zatvaranje predstavlja kraj jedne epohe, a Salcburg ostaje bez jednog od svojih najprepoznatljivijih gastronomskih simbola.

Continue Reading

Društvo

RENOVIRANJE STANA POSTAJE NOĆNA MORA: Majstore teško naći, a cene sve veće!

Published

on

By

Renoviranje stana ili manje popravke za Kragujevčane postale su pravi izazov, jer da bi angažovali majstora, često moraju da čekaju nedeljama, pa čak i mesecima. Lista čekanja postaje uobičajena pojava.

Iako posla ima preko glave, zanatlija je sve manje, jer prema statistici, mladi sve ređe biraju zanatske škole i zanimanja.

Moleri

Građani koji nisu unapred zakazali molera, mogu zaboraviti na krečenje do leta sledeće godine, upozoravaju moleri u Kragujevcu. Cene usluga u ovom gradu iznose oko 2,5 evra po kvadratu za krečenje, dok za gletovanje i krečenje dostižu i 6 evra po kvadratu.

Stolarija

Zamena stolarije u Kragujevcu poskupela je ove godine za 20-30 odsto. Novi PVC prozor košta od 70 do 130 evra po kvadratu, u zavisnosti od tipa i vrste stakla. Ipak, bez obzira na cenu, stolari ističu da su toliko zauzeti da se na njih čeka mesecima.

Vodoinstalateri

Za uvođenje hidroizolacije u kupatilu, građani u Kragujevcu plaćaju između 70 i 110 evra po kvadratu, dok hitne popravke često imaju dodatne troškove. Što se tiče renoviranja kupatila, na keramičare i vodoinstalatere čeka se dugo, jer su često angažovani na velikim gradilištima.

Električari

Cene električarskih usluga porasle su za oko 40 odsto u Kragujevcu. Uvođenje nove instalacije košta oko 10 evra po kvadratu, dok se popravka starih instalacija naplaćuje po satnici, koja iznosi oko 12 evra. Ipak, električare je moguće angažovati u roku od 10 do 15 dana, što ih čini dostupnijim od drugih zanatlija.

Sve ovo ukazuje na ozbiljan nedostatak zanatlija i rast cena u građevinskom sektoru, što renoviranje stana ili popravke čini sve težim i skupljim poduhvatom za Kragujevčane.

 

Foto:Shutterstock

Continue Reading

aktuelno

Danas je VAVEDENJE PRESVETE BOGORODICE- slava manastira Hilandara!

Published

on

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Vavedenje Presvete Bogorodice, jedan od 12 najvećih pravoslavnih praznika.
 
Ovaj praznik se u nekim delovima zove i Sveta Prečista, a u crkvenom kalendaru uvek je označen crvenim slovom. Predstavlja dan kada je Presveta devica Marija prvi put uvedena u hram. Devica Marija je inače bila i prva doživotno zaveštanja devojka, zavetovali su je roditelji Sveti Joakim i Ana kao trogodišnju devojčicu na ovaj dan.
 
Toga dana Marija je išla svečano odevena i ukrašena između majke i oca u svečanoj povorci dok su iza njih išli mnogo rođaci i prijatelji. Na ulazu u hram dočekao ih je prvosveštenik Zaharije, otac Svetog Jovana Krstitelja. Marija Ake u hramu ostala sve do svoje dvanaeste godine. 
 
Današnji praznik posebno slave rodilje i nerotkinje, a mnogo se na ovaj dan pričešćuju. Danas se ne preduzimaju važni poslovi. Osim onih koji danas slave slavu, posebno slave i stočari. Važi pravilo da za Vavedenje ne treba raditi kućne poslove – peglati veš, prati i slično. 
 
Vavedenje je slava manastira Hilandar na Svetoj Gori.


ucentar.rs

Continue Reading

Najpopularnije