Društvo
SUTRA JE KRSTOVDAN: Ove stvari OBAVEZNO treba uraditi u kući!
Krstovdan mnogi Srbi slave i kao svoju krsnu slavu.
Prema predanju, prvi koji su primili hrišćansku veru i prve pouke nove vere pominju se kao katihumeni ili – oglašeni, dok je u srpskoj crkvi i narodu dan krštenja prvih hrišćana poznat kao – Zimski Krstovdan.
Praznik se vezuje za svetkovanje Bogojavljenja, praznika Krštenja Isusa Hrista, kao i za dan posvećen svetom Jovanu Krstitelju, koji ga je krstio u reci Jordanu.
Praznuju se, zapravo, dva događaja, u vezi s Časnim krstom – pronalazak Časnog krsta na Golgoti i povratak iz Persije u Jerusalim.
Zimski Krstovdan prethodi sledećem velikom prazniku, Bogojavljenju, kao i prekosutrašnjem Svetom Jovanu – Jovanjdanu, koji su u crkvenom kalendaru upisani crvenim slovom.
Običaji vezani za ovaj dan
Prema narodnim običajima u nekim delovima Srbije na Krstovdan valja da se opere sav veš i očisti kuća. Posti se strogo, prvi put posle Božića, jer je do ovog dana bilo razrešenje zbog velikog praznika. Zato je u srpskom narodu ostala izreka: “Ko se krstom krsti, taj Krstovdan posti”. Po narodnom predskazivanju vremena, koji vetar duva na Krstovdan, taj vetar će najčešće duvati tokom godine. U Sremu se govorilo da se ovoga dana vetrovi krste (tj. ukrštaju, duvaju jedan drugome u susret), pa koji nadjača. U dvanaest dana, počinjući od Božića, a zaključno s Krstovdanom, ogleda se dvanaest meseci godine koja dolazi, pa kakvo je vreme kog dana takvo će biti u mesecu koji tom danu odgovara po redosledu. Na Krstovdan su se, prenose hroničari, jeli ostaci badnjedanskog pasulja i – spremane su pihtije. Ali kako je Krstovdan posni dan, to su ih jeli sutradan, na Bogojavljenje. Prema predanju, u Bogojavljenskoj noći otvara se nebo i veruje se da se svaka želja može ispuniti. Tačno u ponoć treba pogledati u nebo i zamisliti želju. U nekim krajevima postoji običaj da se uoči praznika krst stavi u vodu i unese u crkvu. Ako se krst smrzne, veruje se da će godina biti rodna i zdrava, a ako se ne smrzne biće oskudna i bolešljiva. Kako su prvi hrišćani bili naznaka globalnog širenja religije, tako i Krstovdan prema narodnim verovanjima u Srba može dati naznake kakva će biti godina.
Zimski Krstovdan slavi se uvek uoči Bogojavljenja i spada u nepokretne praznike. U kalendaru SPC nije obeležen crvenim slovom, za razliku od Krstovdana koji se slavi 27. septembra, kao uspomena na pronalaženje Časnog Krsta, na kojem je na Golgoti razapet Hristos.
Ne propustite:
Društvo
MINISTARKA MACURA U KRAGUJEVCU: Prošle godine 42 odsto manje krivičnih prijava za porodično nasilje u odnosu na 2023.
Na području Policijske uprave Kragujevac, prošle godine je podneto 42 odsto manje krivičnih prijava za porodično nasilje u odnosu na 2023. godinu dok je broj svih događaja sa nekim od elemenata nasilja u porodici smanjen za 10 odsto, rečeno je tokom posete ministarke zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjane Macure tom gradu.
Kako je saopštio njen kabinet, podaci te policijske uprave pokazuju da muškarci čine oko 80 odsto počinilaca krivičnih dela nasilja u porodici, odnosno da su u 904 slučaja nasilja učinioci bili muškarci, dok su u 209 slučajeva nasilje izvršile žene.
„Iako ovi podaci deluju ohrabrujuće, ne možemo a da ne budemo zabrinuti i zbog saznanja da je 45 odsto nasilnika povratnika, što je svakako zabrinjavajući podatak i na tome će naš kabinet raditi u narednom periodu u saradnji sa MUP. Iako u Kragujevcu nije bilo slučajeva porodičnog i partnerskog nasilja koji su rezultirali smrtnim ishodom u prošloj godini, to ne menja našu nameru da se i dalje intenzivno bavimo prevencijom svih oblika nasilja“, navela je ministarka.
Ne propustite:
Društvo
Brnabić: Ako studenti ne ispune uslov za godinu gube stipendije, mesta u domu, vraćaju kredite…
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić: Sednica o blokadama fakulteta nije politička, već posvećena studentima
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, obraćajući se na sednici Odbora za obrazovanje, kazala je da sednica sa jednom tačkom dnevnog reda – blokade fakulteta, nije sazvana iz političkih razloga, već da bi se sagledalo sve što se dešava u poslednja dva i po meseca i kakav uticaj blokade imaju na studente, njihove porodice, ali i konsekvence po državni sistem visokog obrazovanja.
Brnabić je istakla da obrazovanje ne sme biti predmet političkih razmirica, već da je obrazovanje nadpolitička tema i naglasila da je autonomija univerziteta ne samo ustavna kategorija, već i apsolutna svetinja za ovu vlast i državu.
„Na ovoj sednici ne samo da nemamo pravo, već ni nameru da se mešamo i utičemo na autonomiju univerziteta. Jasno je pravo studenata da iskažu svoje nezadovoljstvo, čak je i dobrodošlo u parlamentarnoj demokratiji kakva je Srbija da se izjasne i podstaknu promene u društvu.
Za svako demokratsko društvo je ovo dobro, normalno i prirodno, ali s druge strane, svako od nas pojedinačno mora voditi računa da naša prava i slobode ne ugrožavaju nikako, nikada i ni po koju cenu prava i slobode drugih građana oko nas“, poručila je Brnabić.
Predsednica parlamenta je navela da u Srbiji ima oko 268.000 studenata, od kojih je 230.743 na državnim univerzitetima, a od tih 230.743 studenata 102.413 je budžetskih.
Moramo sagledati probleme nastale zbog blokada – ko štiti prava studenata?
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da se moraju sagledati problemi sa kojima se suočavamo zbog blokada fakulteta i postavila pitanje ko štiti prava svih studenata u Srbiji.
Ona je, na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, na čijem je dnevnom redu blokada fakulteta i zaštita prava studenata, navela da zbog blokada postoje tri pretnje.
Istakla je da je prva pretnja da preko 102.000 studenata koji su na budžetu ostanu izvan budžeta i da oko 17.000 studenata izgubi pravo na studentske domove.
Brnabić je navela da je druga pretnja da svi samofinansirajući studenti budu izloženi troškovima, dugovima i izgubljenim životnim šansama zbog blokada o kojima su odluke doneli plenumi.
Treća pretnja je da ovo što se dešava poslednja dva meseca može da prouzrokuje da svi naši fakulteti koji su u blokadi budu u narednih nekoliko nedelja u finansijskoj blokadi, jer, kako je objasnila, ako samo 100 studenata koji su samofinansirajući podnese prijavu i traži da im se refundira školarina, ti fakulteti bankrotiraju, navela je Brnabić.
Đukić Dejanović: Ministarstvo se trudi da uspostavi dijalog sa svima, ali nema razumevanja
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je na sednici skupštinskog Odbora za obrazovanje, na čijem je dnevnom redu blokada fakulteta i zaštita prava studenata, da se Ministarstvo trudi da uspostavi dijalog sa svima koji izražavaju nezadovoljstvo i da joj je žao što ne postoji razumevanje za dijalog.
Navela je da je raduje današnja atmosfera sa sednice, bez obzira na nervozu, koju, kako je rekla, ispoljava deo poslanika.
„Dozvolite da budemo različiti, da ipak poštujemo jedni druge utoliko da se saslušamo. Ja još nisam počela da govorim, a vi ste izrazom lica pokazali da vas iritiram“, rekla je Đukić Dejanović, čije su obraćanje prekidali članovi Odbora iz opozicije.
Đukić Dejanović je istakla da smatra da se u dijalogu sa onima koji osećaju i izražavaju nezadovoljstvo može naći način da se postignu najbolji mogući ishodi, čak i kada u nečemu nema slaganja, i dodala da je u dva navrata sa rektorima univerziteta, na sastancima koji su bili planirani zbog pitanja finansiranja visokog obrazovanja, razgovarano o tome kako Ministarstvo i Vlada mogu pomoći da se izađe iz sadašnje situacije i da se minimiziraju štetne posledice.
Počela sednica Odbora za obrazovanje, tema blokade fakulteta i zaštita prava studenata
Sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, na čijem je dnevnom redu jedna tačka – blokada fakulteta i zaštita prava studenata, počela je oko 12.00 časova u Skupštini Srbije.
Zbog značaja teme, sednicu, koju je sazvao predsednik Odbora Marko Atlagić, vodi predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić.
Sednici prisustvuje i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, kao i njeni saradnici iz Ministarstva prosvete.
Ne propustite:
Društvo
Prosvetna inspekcija danas u školama koje ne drže nastavu: Oglasilo se Ministarstvo prosvete, evo šta će tačno inspektori preduzeti
Premijer Miloš Vučević i ministarka prosvete saopštili das je u više od 80 odsto škola širom Srbije juče počelo drugo polugodište, a da će u ostalima inspekcija započeti nadzor kako bi stekla uvid u razloge za obustavu nastave
U više od 80 odsto škola širom Srbije od ukupno 1.773 juče je počelo drugo polugodište, dok u vaspitno-obrazovnim ustanovama gde nije bilo nastave od danas ulazi prosvetna inspekcija, saopštili su predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević i Ministarstvo prosvete.
Premijer se juče obratio građanima povodom početka drugog polugođa i kazao da je na sastanku sa ministarkom prosvete Slavicom Đukić Dejanović dobio izveštaj u kome se navodi da se u preko 80 odsto škola nastava odvijala.
– Želim da iskažem u ime Vlade Srbije i svoje ime zahvalnost svima – profesorima, učiteljima, nastavnicima i direktorima. I iznad svega se zahvaljujem roditeljima i đacima koji su omogućili da se nastava odvija, da naši đaci mogu da se vrate u klupe, da se nastavi školska godina, počne drugo polugodište. Iako smo kao društvo bili izloženi neverovatnom pritisku tokom prethodna 72 sata, nezabeležen medijski pritisak, kao i pritisak na društvenim mrežama da se deca ne dovode, da će biti blokada, da će biti sprečena nastava, nešto što je nezamislivo da može da se dešava – kazao je Vučević.
Dodao je i da je zahvalan svima koji su organizovali nastavu i radili normalne stvari da se nastava odvija.
Odluka na sednici Vlade
– Ponosan sam na sve one koji su bili hrabri da se odupru pritiscima – istakao je premijer i pozvao sve, pre svega roditelje i đake, da se ne dozvoli da iko škole truje politikom.
Vučević je naglasio i da je za danas zakazao sednicu Vlade na kojoj će doneti odluku da prosvetna inspekcija krene u škole koje su suprotno zakonu obustavile nastavu.
– To je država više puta istakla, od sutra prosvetna inspekcija počinje svoj posao tamo gde, suprotno zakonu, nije organizovana nastava. To je sve što mogu kažem – najavio je premijer i dodao:
– Potrebno je da se školska godina nastavi, da počne drugo polugodište, da đaci budu opet u školskim klupama sa svojim profesorima, nastavnicima, učiteljicama. I naravno, to je velika stvar i za roditelje, da znaju da su im deca u školama, da ne brinu pre svega roditelji mlađe dece, da se život odvija onako kako treba da se odvija.
Iz Ministarstva prosvete saopštili su za Kurir da „u školama u kojima je nastava blokirana, inspekcija će od danas, započeti nadzor kako bi stekla uvid u razloge i postupila u skladu sa zakonom“.
Razgovori za bolje uslove rada
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović je rekla da je juče nastava počela i u 87 odsto škola u Beogradu. Dodala je i da su nastavljeni razgovori sa predstavnicima reprezentativnih sindikata prosvete, sa kojima se sada razgovara o kolektivnom ugovoru.
– Predstavnici Ministarstva prosvete sa predstavnicima reprezentativnih sindikata razgovaraju o smanjenju administracije u prosvetnom sistemu, kao i o ukrupnjavanju procesa rada, jer ima nastavnika koji na nekoliko mesta rade i potrebno je ukrupnjavanje norme – kazala je ministarka.
Navela je i da su teme razgovora sa sindikatima i popravljanje nastavnih programa i sadržine i niz drugih tema koje će se naći na dnevnom redu kroz posebni kolektivni ugovor o kome je sada reč.
– Htela bih i da izrazim uverenje da će dalji dogovori i koraci koje Ministarstvo prosvete pravi sa predstavnicima reprezentativnih sindikata ići ka poboljšanju uslova rada i dece i nastavnika – naglasila je Đukić Dejanovićeva i svima poželela uspeh na početku drugog polugodišta i da sa uspehom nadoknade ono što je izgubljeno.
Podsetimo, u skladu sa dogovorom sa reperezentativnim sindikatima, Vlada Srbije usvojila je uredbu koja predviđa dva vanredna povećanja plata prosvetnim radnicima u ovoj godini i to od 1. marta i 1. oktobra za pet odsto, a od 1. januara važi i redovno povećanje što je ukupni rast zarade od preko 30 odsto. Zimski raspust počeo je 24. decembra ranije nego što je školskim kalendarom planirano i trajao je skoro mesec dana.
Ne propustite:
-
fokus2 седмице ago
In memoriam: Živomir Žika Veljović (1959-08.januar 2019)
-
Društvo2 седмице ago
Evo šta treba da uradite s badnjakom posle Božića
-
Društvo3 седмице ago
SUTRA JE BADNJI DAN, A 2 STVARI NI SLUČAJNO NE SMETE DA RADITE: Ovo su verovanja i običaji – jedno je posebno VAŽNO ZA ŽENE
-
Društvo3 дана ago
SUTRA SLAVIMO SVETOG JOVANA: Srbi se na JOVANJDAN bratime i kume, a ovo NIKAKO ne treba da jedete i pijete!
-
Društvo4 дана ago
BOG SE JAVI, VAISTINU SE JAVI: Evo zašto se BOGOJAVLJENJE smatra najmoćnijim danom u godini i šta OBAVEZNO treba uraditi
-
aktuelno2 седмице ago
ŠTA TREBA URADITI SA NOVČIĆEM IZ ČESNICE: Ovo su običaji koje u naši preci poštovali za sreću i blagostanje čitave porodice!
-
aktuelno3 дана ago
Srećna slava domaćini! Danas je Sveti Jovan Krstitelj!
-
aktuelno2 седмице ago
Srećna slava domaćini! Danas je Sveti Stefan