Zakon o rodnoj ravnopravnosti ukazuje da rodna ravnopravnost podrazumeva jednaka prava, odgovornosti i mogućnosti za ravnomerno učešće i uravnoteženu zastupljenost žena i muškaraca u svim oblastima društvenog života. Na osnovu Zakona, doneta je i Strategija za rodnu ravnopravnost za period 2021 – 2030. godine, sa pratećim Akcionim planom. Ovim Zakonom jasno su propisana tela za rodnu ravnopravnost, koja se obrazuju na republičkom, nivou teritorijalne autonomije i jedinica lokalne samouprave, kao i obaveze organa javne vlasti i poslodavaca u sprovođenju Zakona.
Povodom obeležavanja Nacionalnog dana rodne ravnopravnosti, Grad Kragujevac ističe svoju posvećenost u sprovođenju Zakona i Strategije na lokalnom nivou i ispunjavanje institucionalnog okvira kroz Odeljenje za ljudska i manjinska prava, rodnu ravnopravnost i prevenciju trgovine ljudima i formiranje svih tela i planskih dokumenata. U saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i GIZ-om, sprovedene su kampanje i društveni dijalozi, a sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost – projektne aktivnosti u ovoj oblasti.
Svi napori i navedene aktivnosti doprinele su dobijanju brojnih priznanja za Grad Kragujevac, a poseban značaj ima plaketa „Logo ravnopravnosti“ za 2022. godinu.
U narednom periodu priprema se evaluacija Lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost i novi krug strateškog planiranja, kako bi se na što efikasniji način, sa svim partnerima a naročito civilnim sektorom, doprinelo unapređenju rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou. Od izuzetne je važnosti u okviru ovog strateškog dokumenta, posvetiti pažnju rodno zasnovanom nasilju, unapređenju položaja žena na selu, unapređenju položaja žena u oblasti zapošljavanja i samozapošavanja, boljoj informisanosti žena i eliminaciji bilo kakvog govora mržnje u medijima, kao i bezbednosti žena i devojčica u javnom prostoru.