aktuelno Društvo fokus Vesti

Legalizacija u Srbiji: Drašković i RGZ spremni za prijave od 8. decembra

Legalizacija u Srbiji: Drašković i RGZ spremni za prijave od 8. decembra
  • Publishedновембар 3, 2025

U Narodnoj skupštini Srbije danas je održan sastanak posvećen sprovođenju Zakona o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnosti, koji je stupio na snagu 24. oktobra. Posebno je u fokusu bio direktor Republičkog geodetskog zavoda, Borko Drašković, koji je istakao ključnu ulogu RGZ-a u organizaciji i koordinaciji procesa.

Na sastanku su, pored Draškovića, prisustvovali predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević, predstavnici Agencije za prostorno planiranje i urbanizam, kao i rukovodstvo NALED-a, koji će pružati podršku u implementaciji zakona.

Drašković je naglasio da su jedinice lokalne samouprave već počele sa formiranjem posebnih timova koji će pomagati građanima u podnošenju prijava i sprovođenju zakonskih procedura. Takođe, svim opštinama su dostavljene digitalne platforme, uputstva za izradu digitalnih zoning planova i video materijali za sertifikaciju zaposlenih koji učestvuju u procesu.

Građani će prijave za evidentiranje i upis prava svojine podnositi elektronskim putem, preko posebne digitalne platforme, a rok za podnošenje prijava počinje 8. decembra. Drašković je istakao da će lokalne samouprave obezbediti pravnu i tehničku pomoć kako bi proces bio što jednostavniji i efikasniji.

– Upis prava svojine građana biće prioritet svake opštine u narednom periodu, a cilj je da svaki građanin Srbije konačno bude upisan kao vlasnik svoje nepokretnosti – rekao je Drašković.

Održavanje redovnih sastanaka biće nastavljeno kako bi se pratio napredak i obezbedila puna koordinacija svih institucija uključenih u sprovođenje ovog projekta, koji je trenutno jedan od najvažnijih nacionalnih prioriteta.

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *