Vesti

Istekao moratorijum: od sutra građani vraćaju kredite!

Istekao moratorijum: od sutra građani vraćaju kredite!
  • Publishedсептембар 29, 2020
U sredu, 30. septembra ističe drugi moratorijum na otplatu bankarskih pozajmica. Klijenti banaka koji su prihvatili ovu meru vlade iz paketa za ublažavanje posledica pandemije Covid 19, putem pošte ili mejlom dobiće novi plan otplate, kažu u Udruženju banaka Srbije i dodaju da će klijenti imati rok od osam dana da se izjasne za neku od ponuđenih opcija dalje otplate rata kredita ili drugih bankarskih proizvoda obuhvaćenih moratorijum. UBS savetuje klijentima da pažljivo pročitaju dopis svoje banke i tek onda donesu odluku.
„Prva mogućnost je da prihvate plan otplate koji ponudi banka, u kome je rok otplate produžen za dužinu trajanja moratorijuma, a kamate iz moratorijuma raspoređene na preostalo vreme otplate kredita. Druga mogućnost, ako im to okolnosti dozvoljavaju, je da odjednom plate zaostale rate sa kamatom i nastave otplatu prema dosadašnjem planu, a treća da plate samo kamatu, a  da rok otplate kredita produže za broj rata za koje je važio moratorijum“, kažu u UBS.
Drugi moratorijum u otplati kredita prihvatilo je 82 odsto zaduženih građana i 69 odsto preduzeća. Ukupan iznos „zaustavljenih“ obaveza iznosi skoro milijardu evra. Prvi moratorijum proglašen je u martu i bio je vredan oko dve milijarde evra, drugi je proglašen krajem jula i ističe sutra.


Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *