Prema najnovijem izveštaju kragujevačkog Doma zdravlja, epidemiološka situacija u vezi sa gripom i drugim respiratornim infekcijama značajno se pogoršala tokom poslednjih dana.
Kako navode iz ove zdravstvene ustanove, broj pacijenata sa simptomima respiratornih oboljenja u protekloj sedmici je udvostručen u odnosu na prethodni period. Lekari apeluju na građane da budu oprezni i da se jave izabranom lekaru već pri pojavi prvih simptoma.
Respiratorne infekcije i grip učestaliji su tokom hladnijih dana, kada se više boravi u zatvorenim prostorima, a virusi se lakše i brže šire zbog bliskog kontakta i povoljnih uslova za njihov opstanak. Najčešći simptomi zbog kojih se pacijenti javljaju lekarima su povišena telesna temperatura, kašalj, bol u grlu, malaksalost i bolovi u mišićima.
Iz Doma zdravlja ističu da je najveći broj obolelih među decom, ali da se sve češće lekarima javljaju i radno aktivni građani. Zdravstveni radnici posebno apeluju da se osobe sa simptomima ne vraćaju kolektivima i radnim mestima, kako bi se sprečilo dalje širenje infekcije.
Građanima se savetuje redovno pranje ruku, provetravanje prostorija, izbegavanje većih okupljanja, kao i dovoljan unos tečnosti i odmor.
Iz kragujevačkog Doma zdravlja poručuju da se epidemiološka situacija pažljivo prati i da su sve zdravstvene službe u pripravnosti, uz apel građanima da se pridržavaju preporuka i saveta zdravstvenih radnika.







