Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da su Sjedinjene Američke Države od noćas ukinule carinske tarife od 35 odsto za robu iz Srbije, ističući da je to značajan podsticaj za domaću privredu i privlačenje novih investicija.
Kako je naveo, Srbija je do sada bila pogođena dodatnim tarifama koje su se odnosile na čelik, aluminijum, putnička vozila i bakar, što je predstavljalo problem za izvoznike i pojedine kompanije.
– Od noćas su tarife za Srbiju nula odsto. U budućnosti će verovatno biti između 10 i 12 odsto, ali trenutno ih nema, što predstavlja veliku priliku za našu zemlju – rekao je Vučić.
Predsednik je objasnio da su američke vlasti sprovele četiri istrage koje su se odnosile na prinudni rad, trgovinske prakse, farmaceutsku industriju i digitalne poreze, naglasivši da je Srbija skinuta sa liste zemalja sa nepovoljnim trgovinskim praksama.
Prema njegovim rečima, ukidanje tarifa moglo bi da podstakne dolazak novih investicija, navodeći primer japanske kompanije koja je ranije odložila ulaganje vredno 500 miliona dolara upravo zbog carinskih ograničenja.
Vučić je rekao i da očekuje pozitivan ishod razgovora Srbije, Mađarske i Rusije o energetskim pitanjima, ocenjujući da bi to dodatno ojačalo fiskalnu stabilnost zemlje.
Govoreći o snabdevanju gorivom, upozorio je da su nizak vodostaj Dunava i globalna dešavanja izazvali poteškoće u transportu, ali je naglasio da Srbija trenutno raspolaže dovoljnim rezervama i da neće dozvoliti nestašice.
Najavio je i nove mere za građane. Od 1. avgusta očekuje se snižavanje cena pojedinih lekova, dok će tokom septembra uslediti isplate jednokratne pomoći penzionerima, korisnicima socijalnih davanja i borcima. Takođe je najavio da će svi punoletni građani dobiti po 6.000 dinara iz Akcionarskog fonda, uz izmene zakona koje će omogućiti da pravo ostvare i oni koji po važećim propisima nisu obuhvaćeni.
Početkom septembra, kako je najavio, biće saopšteni i detalji o povećanju plata u javnom sektoru i penzija.







