Kako je bagerista iz Kragujevca napisao najlepše pesme- „Sliku tvoju ljubim“, „Ljubav mi srce mori“..
Pantelija Panta Radivojević iz Resnika nepravedno je skrajnut iz muzičke istorije. Njegove pesme pevali su Silvana Armenulić,Safet Isović, Novica Negovanović, Nada Mamula, Staniša Stošić, Nedeljko Bilkić, Lepava Lepa Lukić, Vera Matović, Marinko Rokvić, Radiša Urošević, Rokeri s Moravu, Miroslav Ilić…
Skromni Pantelija Panta Radivojević nije se laktao- iako je srpskoj muzici ostavio pravo bogatstvo od preko hiljadu pesama. Pred sam kraj svog života bio je ljut na one koji „presnimavaju njegove pesme a da ga i ne pitaju, a kamoli pomenu“.
– Vrsni tekstopisac Panta Radivojević ima razloga za ljutnju. Pritisle su ga godine i nije više u punom stvaralačkom naboju, ali njegove pesme se, gotovo svakodnevno, presnimavaju, pisao je novinar Zoran Petković svojevremeno.
Prema njegovim rečima “Panta je o tome saznavao tek kada je sve gotovo.

Pantelija Panta Radivojevic pesnik i kompozitor
-‘Ajd što mu često upropaste pesmu, nego se i ne sete da ga pitaju za dozvolu kao da je snime kao da je ona (pesma) opštenarodno dobro, a neki ga čak i ne potpisuju ispod presnimljenih numera iako i vrapci znaju da ih je čika Panta napisao. U poslednje vreme pesme su mu presnimili Zorica Brunclik (Ljubav mi srce mori), Marinko Rokvić (Prolazi jesen), Milan Babić (Sliku tvoju ljubim), Sneki (Ludujem za tobom)- pričap je Panta Petkoviću.
Pantino nezadovoljstvo je kulminiralo kada su mu presnimljene još dve pesme.
— Nedavno su mi pesme presnimili, između ostalih, Dragan Pantić Smederevac i Živkica Miletić. Gospođa Miletić je želela da ostvari malo slave i uz pomoć moje pesme „Ludujem za tobom“ sa kojom se proslavila Silvana Armenulić, a Smederevcu se mnogo dopala Moj život je sada ruševina stara. Nije samo red, nego i obaveza da mi se jave. Pogođen sam i materijalno i moralno. Ponašanje naših pevača je prevršilo svaku meru. Nemam živaca da se sa njima preganjam.
Legenda Radiša Urošević kaže da je Panteliju Pantu Radivojevića upoznao kada je imao sedam godina. I da se prema ovom čoveku na nacionalnom nivou mora ispraviti. On je najbolji poznavalac njegovog dela, zemljak i saputnik.
-Vozio je bager. Bio je pored toga izuzetno pametan čovek. Gajio je našu tradiciju. Na takmičenjima sela smo se upoznali. On je pisao aforizme, i voleo je da glumi. Imao sam sedam godina kada me je video. Iz istog smo sela. Iz Resnika kod Kragujevca. Prošle su godine, i pozvao me je u jednu malu sobicu, dugačku tri i široku dva metra. Bili su tu harmonikaš i frulaš. Tu mi je pokazao prvu pesmu, „Poletela ptica golubica“. Imao sam 17 godina, i ona je bila pravi „bum“ za ono vreme. Snimali smo i dalje, ali sam imao sreće da gledam kako pravi druge pesme. Na primer „Sliku tvoju ljubim“, i „Ljubav mi srce mori“… Sa Pantom sam prvi put otišao u Beograd, autobusom. Sa stanice uz Balkansku ulicu. I kod Mije Krnjevca, priča poznati narodni pevač Radiša Urošević.
Pesma „Ljubav mi srce mori“ je nastala kada je radio put od Kragujevca do Batočine. U mestu Turčin je Panta Radivojević svako jutro viđao devojku koja je išla do bunara do vode. I onda je prepričao ono što je doživeo. Tako su nastali stihovi „Prolaziš kraj mene skoro svakog dana, vesela i lepa kao ruža rana…“. Pevao ju je Cune Gojković.
-Prepričavao je ono što je doživeo. Isto je tako nastala i pesma „Sliku tvoju ljubim“. Postojala je žena koja je u to vreme pisala tekstove, zvala se Milena. Otišla je u Nemačku da radi, i poslala mu je pismo, i sliku u koverti. Sećam se da je Panta napisao tada pesmu „Stalno gledam tvoju sliku, a grudi mi vatrom gore, tvoje usne nasmejane, samo što ne progovore..“ Nju je pevao Toma Zdravković, kaže njegov dugogodišnji prijatelj Radiša Urošević.
Panta Radivojević nije imao dara za pevanje, ali je bio genijalni pesnik. Ipak, imao je magnetofon, i snimao je ono što je pevušio, i predlagao je to pravim pevačima. On je napravio više od 1.000 snimljenih pesama. Bio je sekretar Saveza autora i umetnika Srbije. Rođen je 1933. godine, a preminuo je 2004.
Pantelijin unuk Filip Kostić, sin njegove ćerke Milanke, pričao je prošle godine za medije. On se ne bavi muzikom, već profesionalnim skijanjem. Svoj poziv je našao u sportu, ali je zapamtio svog dedu, koji je prava muzička legenda.

Kragujevac_vece posveceno pesniku i kompozitoru Panteliji Panti Radivojevicu_unuk _Knjazevsko srpski teatar_200519_RAS foto Nebojsa Raus
-Skoro svake nedelje sam išao u selo, u Resnik, gde je živeo sa bakom. Bio je smiren, pažljiv u izboru reči. Ali videlo seda je emotivan, i znao sam da pesme piše samo kada ide u polje, i kada je sam. Čuvao je koze, i ovce, i onda je pisao stihove. Taj mir je bio njegov svet. Ideja da se okupe pevači i tekstopisci da naprave veče da se podseti na mog dedu, postoji odavno. A ja znam da je pored 1.300 pesama koje su objavljene, ima još oko 500 koje nisu. Postoji kredenac u kome su papiri sa stihovima. Planiramo i da se u selu u njegovoj kući napravi i mali muzej, kaže Filip. Spisak pesama koje je napisao ovaj Šumadinac, je ogroman, ali da se razumeju dimenzije njegovog stvaralaštva dovoljno je samo da se nabroji deo umetnika koji su pevali njegove pesme i koje su postali hitovi . Stihovima Pante Rdivojevića, vozača Bagera, na festivalima širom bivše Jugoslavije pobeživali su, ali i rekordne tiraže gramofonskih ploča pravili su i Silvana Armenulić, Safet Isović, Novica Negovanović, Nada Mamula, Staniša Stošić, Nedeljko Bilkić, Lepava Lukić, Vera Matović, Marinko Rokvić, Rokeri s Moravu, Miroslav Ilić…
Koncert u Pantinu čast
Sala Knjaževsko Srpskog teatra u Kragujevcu bila je pretesna da primi sve poklonike izvorne narodne muzike, koji su došli da odaju počast Panteliji Panti Radivojeviću, jednom od najvećih, ali i danas gotovo nepoznatom pesniku, tekstopiscu, koji je napravio neprolazne hitove koji su u srpskom melosu postali „evergrin“ i slušaju se i po pet decenija. Koncert je organizovan prošle godine
ucentar.rs