„afera SVASTIKA“: insajder „Nekoliko stotina miliona dinara je izgubilo JSP“!

Kako funkcioniše odnos na relaciji JSP-advokati?
-Zamislite samo koliko je novac u igri ako JSP godišnje podnese približno deset hiljada tužbi za neizmirene obaveze. I zamislite da samo pet posto, dakle pet stotina predmeta ode na parnični postupak… Koliko tu para odlazi advokatima i zašto? Ljudima je teško da shvate jer je van zdravog razuma, ali desetine miliona dinara se plaća advokatima umesto da ih prihoduje budžet grada preko javnog pravobranilaštva. Ili se tu neko što kaže narod „tali“ ,možda.


Svastika je svastika…
– Postoji zakon koji jasno kaže da se presek potraživanja i tužbe po neplaćenim računima vrše na svakih šest meseci ili najduže do godine dana. Snežana Ćirković tu obevezu jednostavno ignoriše. I sada, zamislite da u jednom periodu imamo gubitak zbog njenog nerada od više desetina miliona dinara. a s druge strane dobijamo stotinak miliona subvencija iz gradskog budžeta?! I to ne bi bilo toliko strašno da ti silni milioni iz subvencija nisu preimenovani i na troškove koji nastaju nadoknadom za zaposlene koji su, odlukom suda, nezakonito otpušteni. Gradonačelnik Nikolić je to prihvatio kao normalno, u krajnjoj liniji on ju je i doveo. Da li će i Dašić da se ponaša isto i da dozvoli ekstremno rasipništvo ne znam. Za sada nije pokazao da će nešto suštinski da promeni.
PRIVATNI IZVRŠITELJI– Tu su stvari u principu jednostavne. Kad privatni izvršitelj dobije nalog da naplati neplaćeni dug on na adresuJ SP-a dostavi Zaključak o predujmu. U svakom od tih Zaključaka jasno stoji koliki predujam treba da se uplati da bi se ušlo u realizaciju naplate. Rok je takođe precizno naveden. U proseku taj avans iznosi oko 3, 500 dinara. Naravno JSP to ne plaća u ostavljenom roku. Direktorka Snežana Ćirković zna zašto.Automatski izvršenje se zaustavlja zaključkom o obustavi. Na JSP stižu nova opterećenja jer izvršitelji odmah podnose tužbu Privrednom sudu koji munjevito donosi presudu. Umesto tri i po hiljade troškovi JSP po jednom predmetu izvršenja narastu i do 14.000 dinara. Nažalost, tu nije kraj. Praksa je do sada više puta bila da se to ne plati. Onda izvršitelj da bi se naplatio putem prinudne naplate angažuje drugog izvršitelja, dakle svog kolegu, koji prinudnu meru stavlja na račun JSP da bi namirio potraživanja. Ovoga puta tu su potraživanja i drugog izvršitelja pa je sada dug od početnih 3.500 dinara uvećan za okvirno još 17.500 po predmetu za samo par nedelja. Ponavljam, ne verujem da postoji racionalno objašnjenje a da ne upućuje na ozbiljne nepravilnosti koje su u dubokom sukobu sa zakonom. Ili Snežana Ćirković zna nešto što mi do sada nismo znali…